Seria Krok po kroku


Autor: Urszula Kozłowska
Tytuł: Seria Krok po kroku
Pełny tytuł: Siku na nocniku, Pa, pa smoczku!, Zasypianka wyliczanka, Myjemy ząbki
Wydawnictwo: Wilga
Liczba stron: 16

Jak pokazać dziecku, że pewne czynności są potrzebne i wcale nie są trudne do wykonania? Najlepiej przekonać je w sposób zabawny i łatwy do zapamiętania, na przykład dzięki wierszykom. W tym celu powstała seria Krok po kroku, a autorką tekstów do książeczek jest Urszula Kozłowska.

W serii znajdziemy tytuły, które uczą dzieci higieny jamy ustnej, oswajają z nocniczkiem i pozwalają pożegnać się ze smoczkiem. Jest też książeczka, która ma za zadanie pomóc maluchom w zaśnięciu. Tematy poruszane w pozycjach przeznaczone są dla maluszków, które wychodzą z wieku niemowlęcego i zaczynają lepiej rozumieć pewne sprawy, jak dbanie o zęby. 

Teksty w książeczkach są krótkie i ich największą zaletą jest to, że są rymowane. Podejrzewam, że po kilkukrotnym przeczytaniu przez rodzica wierszyki wejdą do głowy dzieci i będą pomagać im w codziennych czynnościach. To proste zdania, które mają pokazać, że wysłuchujące ich dzieci nie są już maluszkami, a na przykład noszenie pieluszek im nie przystoi.

Książeczki poza tekstami, które są bardzo krótkie, mają też obrazki. To one zajmują najwięcej miejsca, na nich skupia się młody słuchacz. Na każdej ze stron jest zaledwie kilka słów rymowanki, a do niej dopasowano odpowiednie rysunki. Szata graficzna serii jest spójna, co wygląda naprawdę ciekawie. W każdym z tytułów pojawiają się te same postacie, które są w wieku zbliżonym do słuchacza historii.

To, co bardzo mi się podoba, poza spójną szatą graficzną i krótkimi rymowankami, to fakt, że na tyle książeczki umieszczono też krótki opis o liczbie stron i przeznaczeniu pozycji, a także instrukcję. Brzmi to absurdalnie, ale jeśli pomyślimy o tym, że dzieci mogą bawić się tymi pozycjami w różnych sytuacjach, zmienimy zdanie. Wydawca napisał bowiem o tym, że książeczki można czyścić i jak to robić, by nie uszkodzić kart, co na pewno będzie przydatną informacją podczas codziennego korzystania z tych lektur.

Jeśli macie dzieci, którym chcecie pokazać ciekawe książeczki i być może pomóc im w porzuceniu pieluszki czy smoczka, możecie sięgnąć po te pozycje. Są ładnie wydane i interesujące, na pewno będziecie się wspólnie świetnie bawić, czytając i oglądając tę serię.

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Wilga.

4 komentarze:

 1. Właśnie takie książeczki pomogły moim maluchom pożegnać się z pieluszką. Smoczek jakoś gładko "się" zgubił.

  OdpowiedzUsuń
 2. I kolejna inspiracja na przyszłość :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wierszyki są rewelacyjne w pomocy dla uświadomienia pewnych spraw, nawet koniecznych codziennych czynności, umilają sam proces i przyczyniają się do kształtowania dobrych nawyków. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jedna z ciekawszych serii - bardzo dobrze się z nią pracuje z dzieciakami. Dobrze się czyta a i obrazki rozwijają ich wyobraźnię.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!