Zaginieni, Marcel Moss

Autor: Marcel Moss
Tytuł: Zaginieni
Wydawnictwo
: Filia
Czas trwania: 8 godz. 13 min

W 2007 roku dochodzi do zniknięcia chłopaka Gabrieli. Tej samej nocy dziewczyna Rafała zostaje zgwałcona przez jego prześladowcę. Jacek, który gnębił zaginionego chłopaka, po wielu latach spędzonych w więzieniu wychodzi na wolność i trafia do agencji ECHO prowadzonej przez Sandrę i Igiego. Tłumaczy im, że jest niewinny – nie zamordował Rafała, mimo że właśnie za zabójstwo został skazany. Prosi o pomoc w odnalezieniu mężczyzny, bowiem sądzi, że Rafał chciał się na nim zemścić za prześladowania i zniknął.

Zaginieni to drugi tom serii ECHO autorstwa Marcela Mossa. Narrator trzecioosobowy relacjonuje wydarzenia wokół kilku postaci – przede wszystkim widzimy, jak idą postępy w śledztwie Sandy i Igiego. Są też retrospekcje z 2007 roku, gdy doszło do gwałtu i zaginięcia. Oprócz tego narracja pokazuje wydarzenia związane z Leną, siostrą Sandry.

Główny wątek powieści kręci się wokół rozwiązania sprawy zaginięcia Rafała. Minęło sporo czasu od tych wydarzeń, jednak oskarżony o morderstwo Jacek sądzi, że mężczyzna żyje i ukrywa się. Sandra rozmawia ze znajomymi i rodziną Rafała, próbuje dotrzeć do prawdy. Odkrywa problemy rodzinne, zdrady, spiski, których podejrzani są częścią. Czy ma to jednak jakiś związek z wydarzeniami sprzed lat?

Poza głównym wątkiem są też tematy poboczne. Możemy obserwować prywatne problemy Sandry i Igiego. Dziewczyna wierzy, że siostra spróbuje się z nią skontaktować. Jest czujna, ale nie chce wystraszyć Leny. Igi natomiast mierzy się z problemami w domu rodzinnym. Jest rozdarty, nie wie, jak ma traktować ojca. Równocześnie próbuje wyplątać się z relacji z kobietą, z którą sypia, bo boi się, że ta poczuje do niego coś więcej.

Mocnym punktem powieści jest historia Leny. Siostrę Sandry poznaliśmy w poprzedniej części. Dowiedzieliśmy się, jak zniknęła, dlaczego została uprowadzona i co się z nią działo. Teraz możemy śledzić jej dalsze losy. Podczas lektury nie można się oprzeć wrażeniu, że dziewczyna trafiła z deszczu pod rynnę. Nie ma szczęścia w życiu, spotyka ją zawsze ogrom przemocy, a jej życie wiecznie jest w niebezpieczeństwie.

W powieści jest wiele wątków, które pod koniec książki zaczynają się ze sobą splatać. Podoba mi się to w twórczości Mossa, bo nigdy nie wiem, czego się spodziewać. Autor potrafi tak poprowadzić narrację, że finał zawsze mnie zaskakuje, a relacje między bohaterami są logicznie wyjaśnione. Czytając jego książki, mam wrażenie, że świat jest bardzo mały, ponieważ z pozoru niezwiązane ze sobą historie i osoby nagle mają wpływ na życie innych bohaterów.

Z jednej strony powieść mi się podobała – lubię wielowątkowe opowieści, narracja pokazująca teraźniejszość i przeszłość świetnie się uzupełniała, a historie przenikały się wzajemnie. Z drugiej jednak strony seria ECHO nie jest moją ulubioną. Jest bardzo brutalna, a nagromadzone w treści zło jest przerażające. Nie podobało mi się też ciągłe zdrabnianie imion – wypadało to nienaturalnie.

Lektorem audiobooka jest Mateusz Weber. Pierwszy raz słuchałam nagrania w jego interpretacji i przyznam, że mi się podobało. Lektor w dobry sposób odgrywał emocje bohaterów, nie odczytywał tekstu płasko. Wcielał się w postacie, dając im życie. Lubię takie interpretacje.

Zaginieni to dobra kontynuacja, w której bardzo podobał mi się wątek Leny. Wysunął się on dla mnie na pierwszy plan i przyćmił sprawę zaginionego chłopaka. Lubię twórczość Mossa, więc z przyjemnością wysłuchałam tego audiobooka. Niemniej czuję, że inne jego powieści o wiele bardziej do mnie trafiły. 

Audiobooka wysłuchałam dzięki Audiotece.

 

9 komentarzy:

 1. Czytałam już praktycznie wszystkie książki tego autora i bardzo lubię jego twórczość.

  OdpowiedzUsuń
 2. Klimaty czytelnicze, w których szybko dobrze odnajduję się, będę miała na uwadze, tylko za jakiś czas, na razie książki mnie przysypały. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnio coraz częściej sięgam po kryminały, dlatego po kryminał w wersji audio bardzo chętnie sięgnę i to w niedalekiej przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
 4. Rzadko sięgam po kryminały, audiobooków tez nie czytam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam w domu kilka ksiązek tego autora i bardzo go lubię. Tej pozycji nie znam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nigdy o tej książce nie słyszałam ale zapowiada się bardzo interesująco. Muszę ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię książki z tego wydawnictwa, ale raczej o takiej tematyce to nie czytam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Chyba aktualnie jestem na bieżąco z twórczością autora, ale nie mam pewności.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie znam twórczości autora, ale jestem zaintrygowana. Chyba w końcu muszę nadrobić te kryminały :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!