Kłapouchy się zamartwia

Tytuł: Kłapouchy się zamartwia
Pełny tytuł: Jak widzę świat… Kłapouchy się zamartwia
Wydawnictwo: Olesiejuk
Liczba stron: 30

Kłapouchy zazwyczaj nie tryska optymizmem. Widząc jedną chmurkę na niebie, jest przekonany, że niedługo nadejdzie burza. Gdy Puchatek zaprasza go na spacer, nie jest pewny, czy powinien się wybrać. W końcu jednak daje się namówić Kubusiowi. Po drodze spotykają Prosiaczka, a potem odwiedzają Królika i Kangurzycę. Kłapouchy jednak nie czerpie radości z obcowania z przyjaciółmi.

Kłapouchy się zamartwia to tom serii Kubuś i Przyjaciele, który wyszedł w ramach opowieści Jak widzę świat. Książka ma niewielki format i opowiada o tym, jak główny bohater odbiera rzeczywistość.

Głównym bohaterem jest Kłapouchy. W animacjach był on zawsze tym pesymistycznie nastawionym członkiem grupy. Tym razem jest podobnie – widzi wszystko w czarnych barwach, jest niepewny siebie i wycofany. Nawet, gdy coś mówi, podkreśla, że nie widzi sensu w swoich wypowiedziach i działaniach. Jednak jego refleksje sprawiają, że inni przyjaciele wchodzą z nim w dyskusję i odkrywają, jak bardzo coś jest dla nich ważne lub że coś lubią.

Książka to krótka opowieść, która może nie do końca trafić do dzieci. Szczególnie trudne może okazać się dla maluchów odczytanie emocji Kłapouchego. By lepiej zrozumiały treść, na ilustracjach znajdziemy dymki z pytaniami. Mają one pomóc w rozmowie o tym, co czuje Kłapouchy. W tekście są też podkreślone pewne fragmenty, które pomogą w rozwiązaniu zagadki tego, jak bohater widzi świat.

Wstęp przeznaczony jest dla rodziców. Magdalena Dej jest psychologiem dziecięcym. Opisuje w kilku słowach zachowania dzieci i daje rodzicom porady, jak się powinni zachować w stosunku do swoich pociech. Zwraca uwagę na to, że nie dla każdego malucha wyzwania i poznawanie nowych rzeczy jest ekscytującym przeżyciem. Podoba mi się, że w książce znalazło się miejsce na tego typu treść skierowaną do rodziców.

Pozycja jest ilustrowana. Każdy rysunek to przedstawienie bohaterów w różnych sytuacjach. Postacie są identyczne z tymi, które znamy z animacji Disneya. Rysunki mają bogate tło, wiele szczegółów i są kolorowe. Ładnie wkomponowano w nie tekst.

Kłapouchy się zamartwia to książka o emocjach, która pokazuje znanego bohatera z animacji Disneya. Jest ładnie wydana i ma wstęp przeznaczony dla rodziców. Na uwagę zasługują też dymki na ilustracjach, które pomogą w rozmowie o uczuciach. Takich książek nam trzeba.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Olesiejuk.

 

7 komentarzy:

 1. Bardzo cieszy mnie fakt, że powstaje mnóstwo książek o emocjach. To niezwykle ważne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Widać że to taka piękna i mądra książeczka. Sama kiedyś coś podobnego czytała moim dzieciom.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak byłam mała byłam fanką Kubusia Puchatka. Nigdy nie zapomnę jak oglądałam bajki nagrane na kasety VHS.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przyznam, że nawet teraz z wielkim zapałem zapoznałabym się z tą książeczką, namówię młodą do przeczytania. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam w domu całą sporą serię opowieści o bohaterach z Kubusia Puchatka, tylko z innego wydawnictwa. Moje dzieci uwielbiają te książki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Kocham Kłapouchego i jego przygody. Zresztą bardzo lubię wszystkich bohaterów z Kubusia Puchatka.

  OdpowiedzUsuń
 7. O jaka ta książeczka musi być słodka. Uwielbiam Kubusia Puchatka, mój synek również więc będzie zachwycony tą książeczką.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!