Zagadkowe zniknięcie, Benedicte Carboneill, Gije

Autor: Benedicte Carboneill, Gije
Tytuł: Zagadkowe zniknięcie
Pełny tytuł: Pozytywka. Zagadkowe zniknięcie
Wydawnictwo: Egmont
Liczba stron: 56

Nola odnajduje w pudle z rzeczami mamy tajemniczy klucz. Udaje się do Pandorii, by sprawdzić, czy ktoś wie, do czego on służy. Tymczasem na miejscu jest świadkiem aresztowania jednego z mieszkańców. Szybko jednak zapomina o sprawie, gdy wraz z przyjaciółmi wybiera się na spacer. Tu czeka ją kolejne niespodziewane spotkanie.

Zagadkowe zniknięcie to czwarty tom komiksowego cyklu Pozytywka autorstwa Benedicte Carboneill, do którego rysunki zrobiła Gije. To komiks skierowany do dzieci, bohaterka ma osiem lat. Nola ma możliwość odwiedzania świata, który ukryty jest w pozytywce. To sprawia, że zaprzyjaźnia się z nowymi osobami i odkrywa, jak wiele tajemnic miała jej mama.

Tym razem Nola ma ręce pełne roboty. Daje się poznać jako odważna i pewna siebie dziewczyna. Pomaga w rozwiązaniu sprawy zniknięcia nauczycielki muzyki oraz poznaje nowych mieszkańców Pandorii. Głośno wypowiada też swój sprzeciw wobec panujących tu zasad.

Mocną stroną tego tomu jest sama Nola. Zaskoczyła mnie jej postawa i walka o dobro mieszkańców. Okazała się uczynna, odważna i zdeterminowana. Mówiła jasno, logicznie i była przekonująca, co podziałało pozytywnie na sprawę, w którą się zaangażowała. Przyznam, że byłam zachwycona jej zachowaniem.

Do lektury tego tomu potrzebna jest znajomość poprzednich części. Tam wyjaśniono, czym jest Pandoria, kim jest Nola i jak dostaje się do świata w pozytywce. W tekście zresztą pojawiają się odniesienia do innych części, tłumacz sugeruje, które tomy warto poznać, by mieć pełny obraz historii dziewczynki. Warto więc czytać te komiksy w kolejności.

Kadry są zróżnicowane. Mamy większe i mniejsze ilustracje. Podkreśla się dynamikę, jest sporo detali. Trochę śmiesznie wyglądają niektóre ujęcia bohaterów, bowiem przywodzą na myśl postacie z mang – charakterystyczne pozy z wymachiwaniem rąk. Istoty przedstawione w tej części są różnorodne.Podoba mi się tło wydarzeń - zawsze jest tu wiele szczegółów i kolorowych detali. Nie ma pustych przestrzeni, są dokładnie narysowane wnętrza i zachwycające scenerie na zewnątrz. Szczególnie ładnie wyglądają te kadry, które dzieją się w otoczeniu przyrody, chociaż i podczas spacerów w miasteczku dzieje się dużo. Autorki postanowiły nadać postaciom różne wyglądy - nie wszyscy przypominają ludzi. Na przykład w tym tomie spotkamy się z nauczycielką, która ma wygląd ptaka.

Zagadkowe zniknięcie to dobra kontynuacja i świetna przygoda czytelnicza dla dzieci. Warto najmłodszym podsuwać takie pozycje, bo w ten sposób zachęci się ich do czytania. Komiksy mają krótkie historie i ładne rysunki, a ta forma może sprawdzić się u tych czytelników, którzy nie do końca przepadają za powieściami.

Komiks przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont.

7 komentarzy:

 1. Uwielbiam zapoznawać się z tą komiksową serią. Podoba mi się jej klimat.

  OdpowiedzUsuń
 2. Moja córka jeszcze nie poznała komiksów, ale myślę że ten by się jej spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa książeczka dla dzieci, ale obawiam się, że mojej młodszej siostry by nie zainteresowała. Ma specyficzny gust.

  OdpowiedzUsuń
 4. I kolejna ciekawie zapowiadająca się propozycja czytelnicza, komiksowy świat sympatycznie wzmacnia u dzieciaków pasję czytania. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie znam tej pozycji, ale wydaje się interesująca. Dodatkowo ma piękne ilustracje na okładce co zdecydowanie mnie kusi.

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam takie książki i mam ich sporo w swojej biblioteczce. Ta również mnie zaciekawiła.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam pierwszy tom komiksu i bardzo mi się spodobał. Fakna fabuła i piękna kreska. Chętnie poznam kolejne tomy :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!