7 razy dziś, Lauren Oliver

Autor: Lauren Oliver
Tytuł: 7 razy dziś
Tytuł oryginalny: Before I fall
Wydawnictwo: Moondrive
Liczba stron: 440

Sam jest uczennicą szkoły średniej, popularną nastolatką, która w Dzień Kupidyna dostaje róże od wielbicieli. Gdy wieczorem wybiera się na imprezę z przyjaciółkami, nie wie jeszcze, że to będzie jej ostatnie w życiu wyjście. W wyniku wypadku samochodowego dziewczyna umiera, ale… nie do końca. Budzi się w swoim łóżku i okazuje się, że nadal przeżywa ten sam dzień. Czy wykorzysta tę szansę?

7 razy dziś Lauren Oliver to powieść młodzieżowa, w której główną bohaterką oraz narratorką jest nastoletnia Sam. Poznajemy jej historię od momentu wypadku, a potem cofamy się do poprzedniego dnia, by ustalić, co się stało. Kolejne doby to powtarzany na nowego dzień 12 lutego, w którym dziewczyna próbuje zmienić coś, by było lepiej, by wykorzystać czas, jaki dostała.

Sam początkowo nie jest postacią, którą da się polubić. Ona i jej przyjaciółki są popularne, ale swoją sławę zdobyłby głównie dzięki prześladowaniu innych osób. Często nie mają powodów, by znęcać się nad innymi, wymyślają plotki, a ich nieuzasadniona nienawiść powoduje, że niektórzy nie mają życia w szkole. Potem jednak Sam się zmienia. Dostrzega swoje błędy i widzi, jak czują się inny, gdy są wyśmiewani przez paczkę przyjaciółek. Zaczyna rozumieć, że krzywdzi rówieśników. Staje się bardziej empatyczna, przestaje jej zależeć na popularności i całej otoczce z tym związanej – przystojnym chłopaku, do którego niewiele czuje, flirtowaniu z nauczycielem, zdobyciu wielu róż z okazji Dnia Kupidyna.

Fabuła pokazuje kilka dni z życia nastolatki. Tak naprawdę to ciągle ten sam dzień, tylko odtwarzany na nowo. Nikt oprócz Sam nie zauważa, że trafił do pętli czasowej. Dziewczyna początkowo jest zagubiona, potem jednak postanawia wykorzystać tę szansę. Zdarza jej się nadal popełnić błędy i źle zinterpretować sytuacje, ale wyciąga wnioski z każdej doby.

Motyw przeżywania na nowo tego samego dnia nie jest zbyt oryginalny. Dość często pojawia się czy to w filmach, czy w literaturze. Ciekawie jednak czyta się o tym, jak zmienia się nastawienie Sam do niej samej i do innych. Dziewczyna zaczyna dostrzegać sytuacje pod innym kątem, co pozwala jej zawalczyć o zmianę. Dodatkowo w tle mamy historie innych osób, które wulgarnym i głośnym zachowaniem próbują zatuszować to, co ich boli. Młodzież ma wiele problemów, które tu tylko zasygnalizowano, ale warto zwrócić na nie uwagę podczas lektury. Chodzi m.in. o kreowanie swojego obrazu, który jest inny niż rzeczywistość.

W książce poruszono też inne ważne wątki. Wśród nich jest na przykład motyw przyjaźni i bycia lojalnym przyjaciołom. Dziewczyny mają swoje sekrety, które znajdą tylko przyjaciółki, ale często są to rzeczy poważne – relacje z rodzicami, uczucia do chłopaków, doświadczenia seksualne. Oprócz tego znajdziemy tu motyw podążania za tłumem i próby zdobycia popularności. Na przykład Sam chce iść do łóżka ze swoim chłopakiem, bo czuje, że najwyższy czas pozbyć się dziewictwa, a nie dlatego, że go kocha.

7 razy dziś to książka, która mnie zaskoczyła. Przez pierwsze kilka stron bałam się, że Sam skutecznie zepsuje mi lekturę swoim zachowaniem i sposobem bycia, ale potem z ogromną przyjemnością oglądałam zmiany, jakie w niej zachodziły. Podobało mi się też tło tej opowieści – historie innych osób, które często były skomplikowane i wielowątkowe, mimo że tylko wspomniano o nich i nie rozwijano za bardzo. To książka dla młodzieży, po którą warto sięgnąć.

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Moondrive:

 

10 komentarzy:

 1. O książce słyszałam już nie raz nie dwa i choć lubię młodzieżówki, tak tę niekoniecznie mam ochotę przeczytać. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Widziałam tą książkę na Instagramie i zastanawiałam się jakie to wydawnictwo. Muszę sprawdzić co mają jeszcze w ofercie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Swego czasu była to jedna z tych książek od których nie sposób było się oderwać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię motyw cofania się w czasie, by przeżywać ten sam dzień. Mimo że jest on w sumie już mocno eksploatowany, nigdy mi się nie nudzi. Z chęcią przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiem czy czytanie tej książki by mnie zadowoliło, rzadko sięgam po historię gdzie bohaterami są nastolatkowie

  OdpowiedzUsuń
 6. Czyli taki jakby Efekt Motyla. Ciekawa historia i z przyjemnością się z nią zapoznam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zawsze jak wchodzę w aspekt przeżywania tych samych chwil, zastanawiam się, czy coś zrobiłabym inaczej, czy chciałabym cofnąć czas, jednak po namyśle stwierdzam, że to jednak doprowadziłoby do efektu barwności życia. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ogólnie nie sięgam po takie książki, ale tak ciekawie napisałaś recenzję, że chętnie bym się na nią skusiła.

  OdpowiedzUsuń
 9. Książkę mam w planach już od jakiegoś czasu i chętnie ją przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!