Sen nocy letniej, William Szekspir

Autor: William Szekspir
Tytuł: Sen nocy letniej
Wydawnictwo
: Tandem
Czas trwania: 16 min

Hermia kocha się w Lizandorze, jednak ojciec wyznaczył jej innego kandydata na męża. Gdy dziewczyna ucieka z ukochanym do lasu, ich tropem podąża Demetriusz, za którego ma ona wyjść za mąż. W ślad za nim idzie Helena, która go kocha. Wszystko komplikuje się jeszcze bardziej, gdy do akcji włącza się elf z magicznym sokiem.

Sen nocy letniej Williama Szekspira to jedna z popularniejszych sztuk mistrza. Komedię w wersji uproszczonej i skierowanej do dzieci możemy poznać dzięki wydawnictwu Tandem, które wydało ją w serii Klasyka dla dzieci.

Sztuka została dostosowana do młodego czytelnika – ma formę narracyjną, pojawiają się sporadycznie dialogi, a opowieść pozbawiona jest trudnych słów. Na początku lektor przytacza kilka słów na temat autora i przybliża postacie znajdujące się w sztuce. Wersja ta trwa jedynie szesnaście minut i pojawiają się w niej najważniejsze wątki i wydarzenia z komedii.

Przyznam, że podczas słuchania czułam się zagubiona. Nie jest to wina ani lektora, ani tekstu, lecz samego faktu, że sztuka jest skomplikowana. Trudne imiona i zawiłe relacje uczuciowe bohaterów powodowały, że nie mogłam do końca zorientować się, kto jest w kim zakochany. Podziwiam osobę, która to wszystko przygotowała dla młodego czytelnika, bo zadanie było niełatwe.

Klasyka dla dzieci to seria wydawnicza, w której wydawane są powieści i sztuki znanych autorów w formie dostosowanej do młodego odbiorcy. Teksty nie mają zbędnych wątków i przydługich opisów. Są jakby streszczeniem oryginału. Treść pozbawiona jest także trudnych słów i zwrotów. Język nie jest uwspółcześniony za bardzo, jest dostosowany do młodego czytelnika.

Sen nocy letniej to pierwsza sztuka Szekspira, którą miałam okazję słuchać w tej formie. Jacek Dragun sprawdza się w roli lektora. Kilka audiobooków w jego wykonaniu już poznałam, podoba mi się jego głos, chociaż czasem mam wrażenie, że czyta on bardzo szybko, jakby na przyspieszeniu.

Sen nocy letniej jest sztuką skomplikowaną, ale wartą poznania. Myślę, że młodzi czytelnicy, którzy chcieliby poznać dzieła Szekspira, będą zadowoleni z tej formy jego twórczości.

Audiobooka wysłuchałam dzięki Audiotece.

 

7 komentarzy:

 1. Swego czasu przesłuchałam wszystkie nagrania z tej serii. Bardzo mi się podobały.

  OdpowiedzUsuń
 2. Sama z zainteresowaniem poznałabym to dzieło w takiej odsłonie, namówię moją młodą czytelniczkę do wspólnego słuchania. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdy nie czytałam, a że audiobooki darzę wyjątkową sympatią, na pewno chętnie to nadrobię. Książka może być na prawdę interesująca.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałam jeszcze tego tytułu. Ale wydaje mi się że spodobała by się taka książka moje córce.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam w domu tę książkę i bardzo lubię ją czytać z córką. Z audiobooków nie korzystamy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajnie, że są takie audiobooki. Dzięki Tobie dowiaduję się, że sporo popularnych książek wyszło w takiej formie. Do tej pory o tym nie wiedziałam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo fajnie, że wydawane są takie znane sztuki przystosowane dla dzieci. Puszczę w wolnej chwili mojemu synkowi.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!