Pusty dom, Arthur Conan Doyle

Autor: Arthur Conan Doyle
Tytuł: Pusty dom
Pełny tytuł: Klasyka dla dzieci. Sherlock Holmes. Tom 21. Pusty dom
Wydawnictwo: Tandem / StoryBox.pl
Czas trwania: 51 min

Od śmierci Holmesa minęły trzy lata. Watson pochował też żonę. Teraz postanawia samotnie rozwiązywać zagadki kryminalne. Ma ku temu okazję – zamordowano pewnego mężczyznę, lecz okoliczności tego są niejasne. Nim jednak Watson będzie miał okazję przyjrzeć się sprawie, odwiedzi go pewien gość.

Pusty dom to dwudziesty pierwszy tom o przygodach Sherlocka Holmesa autorstwa Arthura Conan Doyle'a. Podobnie jak w poprzednich przypadkach narratorem pierwszoosobowym jest Watson. W jego opowieści nie brakuje uczuć i emocji, opinii i sądów, które może wydać, bo to on jest tu narratorem.

Fabuła dzieje się trzy lata po wydarzeniach znad wodospadu, w którego odmętach zginął Holmes. Tak naprawdę okazuje się jednak, że detektyw po prostu sfingował swoją śmierć i ukrywał się, by w skupieniu i przyczajeniu móc wyeliminować resztę szajki Moriarty’ego. Teraz został mu tylko jeden przeciwnik, dlatego Holmes postanawia się ujawnić.

Fabuła w znacznym stopniu przedstawia opowieść Sherlocka o wydarzeniach sprzed trzech lat. Tłumaczy on przyjacielowi, jak to się stało, że nie zginął. Jego opowieść jest spójna. Logicznie wyjaśniono, dlaczego się ukrywał i nie dawał znaku życia. Jednak nie jest to jedyny wątek w opowieści. Drugą ważną rzeczą jest próba schwytania ostatniego ze współpracowników Moriarty’ego. Sposób, w jaki detektyw tego dokonuje, jest widowiskowy i pomysłowy.

Książka wyszła w serii Klasyka dla dzieci wydawnictwa Tandem. Jest to uproszczona adaptacja dla najmłodszych czytelników – dostosowano między innymi rozmiar czcionki i język. Treść pozbawiona jest dłużyzn i zbędnych opisów, to esencja powieści Doyle’a. Tekst przypomina jakby streszczenie, omówienie dzieła dla dorosłych, nie traci przy tym na wartości i jakości.

Lektorem tej części ponownie jest Maciej Więckowski. Moim zdaniem potrafi dobrze oddać emocje bohaterów, dialogi są ubarwione odpowiednimi tonacjami głosów, a nie są przerysowane i śmieszne. Wczuwa się w tekst, ale nie ma w tym przesady. Większość pozycji dotyczących Holmesa w Klasyce dla dzieci czyta właśnie ten lektor. To zapewnia pewną spójność, podoba mi się taki sposób prezentacji tego cyklu.

Pusty dom to opowieść, która ma jeden główny cel – przywrócić do życia Holmesa i wyjaśnić, dlaczego nie zginął i co robił w czasie ostatnich trzech lat. Autor sprytnie radzi sobie z zamknięciem tych wątków i przejściem do całkiem nowych przygód detektywa z Baker Street.

Audiobooka wysłuchałam dzięki Audiotece.

13 komentarzy:

  1. Bardzo podoba mi się ta tematyka i chętnie skuszę się na tę lekturę w przyszłości.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. mnie te audiobooki bardzo do siebie przekonują i mam coraz większa ochotę po nie sięgnąć

      Usuń
  2. Nie jestem fanką Sherlocka Holmes ani teggi typu książek ale Twoją recenzję ciekawie się czytało :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Myślę, że mogłabym się skusić na tę lekturę w niedalekiej przyszłości.

    OdpowiedzUsuń
  4. Podobają mi się przygody Sherlocka Holmesa, więc chętnie bym sięgnęła po lekturę :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Ciekawiła mnie ta seria, szczególnie, że z klasyką mi nie po drodze xD Może spróbuję ją ugryźć w ten sposób? :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na początek polecam, poszczególne tomy czyta się naprawdę bardzo sprawnie i wciągają.

      Usuń
  6. pamiętam jak oglądałam nowe filmy o Sherlocku i zawsze zaskakiwało mnie to jak on to wszystko przeżył ;-)

    OdpowiedzUsuń
  7. Uwielbiam Sherlocka Holmesa i od jakiegoś czasu planuję reread wszystkich książek. Jest nietypowy i przez to intrygujący.

    OdpowiedzUsuń
  8. O widzę że to wydanie jest w kilku częściach super zwłaszcza dla kogoś kto jest fanem Sherlocka

    OdpowiedzUsuń
  9. Widzę, że ta seria ma sporo części. Dla fanów Sherlocka to nie lada gratka. Idealne na prezent!

    OdpowiedzUsuń
  10. Dla mnie to świetny pomysł by dzieci poznały w sposób niemęczący je znane dzieła literatury. Bo te starsze, z powolniejsza fabułą, starodawnym stylem mogą im się wydawać nieco nudnawe.

    OdpowiedzUsuń
  11. Może kiedyś w wolnej chwili posłucham tego audiobooka. Wydaję się być ciekawy. Jednak zacznę od 1 tomu.

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!