Dziadek do orzechów, Ernst Hoffmann

Autor: Ernst Hoffmann
Tytuł: Dziadek do orzechów
Wydawnictwo: Agencja Artystyczna MTJ-SMPB Sp. z o.o.
Czas trwania: 41 min

Klara na Boże Narodzenie otrzymuje od ojca chrzestnego drewnianego dziadka do orzechów. Gdy jej młodszy brat psuje zabawkę, dziewczynka postanawia się nią zaopiekować. Jej ojciec chrzestny, widząc czułość, z jaką Klara opiekuje się dziadkiem do orzechów, opowiada jej jego historię, a także zdradza, dlaczego wygląda tak groteskowo.

Dziadek do orzechów jest opowiadaniem dla dzieci autorstwa Ernsta Hoffmanna. Opowieść utrzymana jest w baśniowej konwencji, a sama historia stała się podstawą do stworzenia baletu o tym samym tytule przez Piotra Czajkowskiego.

Bohaterami są Klara i jej ojciec chrzestny, zegarmistrz, wynalazca i twórca zabawek, Droselmajer. Jednak największą część opowieści zajmuje historia tytułowego dziadka do orzechów. Ojciec chrzestny opowiada o tym, skąd się wziął, a Klara uważnie słucha i podziwia teatrzyk przygotowany z tej okazji.

Historia samego dziadka do orzechów jest krótka, ale opowieść to rozbudowana fabuła, w której zaczyna się od pewnego wydarzenia, które było przyczynkiem do powstania rzeczonego dziadka. Droselmajer snuje baśniową opowieść o królestwie, w którym mała księżniczka Pirlipata została zmieniona w potwora przez królową pałacowych myszy, a nadworny astrolog oraz wytwórca lalek mieli znaleźć sposób na jej odczarowanie.

W baśni nie brakuje magicznych  elementów – są bohaterowie: królowa myszy i jej siedmiogłowy syn, a także niecodzienne smakołyki jak orzech krakatuka. Dodajmy do tego zmiany postaci w potwory i pochody zabawek, a otrzymamy bogatą opowieść, w której znajdują się podróże, przepowiednie, walki i przeobrażenia.

Wersja audio stworzona została przez Agencję Artystyczną MTJ-SMPB, biorą w niej udział aktorzy Teatru BAJ. Książka wyszła w serii Bajkowe Abecadło – obok Dziadka do orzechów znajdziemy w niej wiele innych, klasycznych i znanych baśni. W nagraniu pojawiają się różne głosy, a nie zabrakło też piosenek i muzyki, która podkreśla nastrój.

Dziadek do orzechów to historia, która mnie zaskoczyła. Nie znałam jej wcześniej, miałam mgliste pojęcie o fabule, więc podczas słuchania byłam zaintrygowana. Ta baśniowa opowieść nie pozbawiona jest mrocznych elementów, ale nie brakuje w niej także pouczeń. Jednym z nich jest nieocenianie nikogo po wyglądzie, bo liczy się wnętrze i dobre serce.

Dziadek do orzechów kojarzy mi się z Bożym Narodzeniem. Cieszę się, że w tym przedświątecznym okresie udało mi się wysłuchać tego opowiadania. 

Audiobooka wysłuchałam dzięki Audiotece.

 

8 komentarzy:

  1. Byłam kiedyś na balecie, Dziadek do Orzechów to piękna historia :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dawno temu czytałam tę lekturę i chyba niebawem ponownie do niej wrócę.

    OdpowiedzUsuń
  3. Paulina Kwiatkowska28 grudnia 2021 20:23

    Chętnie skuszę się na tę wersję audio, dziękuję za jej polecenie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Tak, mnie też Dziadek do orzechów kojarzy się z Bożym Narodzeniem i w tym czasie lubię go czytać lub oglądać.

    OdpowiedzUsuń
  5. Dawno nie miałam styczności z tym wydaniem i chętnie to zmienię.

    OdpowiedzUsuń
  6. W przypadku tej historii na pewno jest się czym zachwycić.

    OdpowiedzUsuń
  7. Ta historia zdecydowanie pasuje do świątecznego nastroju.

    OdpowiedzUsuń
  8. Ostatnio z tą ponadczasową historią miałam styczność w kinie i muszę przyznać, że byłam uraczona tym widowiskiem. Jestem pewna, że wersja audio też by mnie zachwyciła.

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!