Sherlock Holmes: Trzej studenci, Arthur Conan Doyle

Autor: Arthur Conan Doyle
Tytuł: Sherlock Holmes. Trzej studenci
Pełny tytuł: Klasyka dla dzieci. Sherlock Holmes. Tom 10. Trzej studenci
Tytuł oryginalny: Sherlock Holmes. The Three Students
Wydawnictwo: Tandem / StoryBox.pl
Czas trwania: 59 min

Przed ważnym egzaminem ktoś wkrada się do pokoju profesora i kopiuje pytania. Uczony podejrzewa trzech studentów, którzy mają mieć następnego dnia sprawdzian. Holmes pomaga profesorowi odkryć, który z młodych mężczyzn stoi za tym czynem.

Trzej studenci Arthura Conan Doyle’a to kolejny tom przygód Sherlocka Holmesa. Ponownie w rolę narratora wciela się doktor John Watson, który nie stroni od subiektywizmu w swoich relacjach. Opowiada o działaniach Holmesa, a dodatkowo czasem podkreśla pewne elementy jego zachowania czy zastanawia się nad tym, jak przyjaciel wyciągnął wnioski z prostych słów czy gestów podejrzanych.

Sherlock Holmes jako bohater bywa czasem nieznośny, jednak w wydaniach z serii Klasyka dla dzieci jest postacią całkiem sympatyczną. Nie jest próżny, co czasem w adaptacjach powieści Doyle’a jest podkreślane. Na pewno to inteligentny, sprytny i odważny człowiek, którego wiedza z różnych dziedzin przydaje się w rozwiązywaniu spraw. Czasem zdarza mu się traktować policjantów czy samego Watsona nieco z góry, zbywając odpowiedzi na pytania, jednak finalnie tłumaczy swój tok rozumowania i rozwiązanie spraw, a także motywację przestępców, dzięki czemu każda historia jest zamkniętą i spójną całością, logicznie wyjaśnioną..

Tym razem słuchając audiobooka od razu wiedziałam, że sprawa ma drugie dno i nie jest tak łatwa, jakby się wydawało. Watson – w przeciwieństwie do Holmesa – rzucał podejrzenia na jednego z młodych mężczyzn, bo zachowywał się nerwowo. Wiadomo jednak, że Holmes widzi więcej i to on odkrył, jaka jest prawda.

Książka wyszła w serii Klasyka dla dzieci wydawnictwa Tandem. Jest to uproszczona adaptacja dla najmłodszych czytelników – dostosowano między innymi rozmiar czcionki i język. Treść pozbawiona jest dłużyzn i zbędnych opisów, to esencja powieści Doyle’a. Tekst przypomina jakby streszczenie, omówienie dzieła dla dorosłych, nie traci przy tym na wartości i jakości.

To już drugi audiobook, którego lektorem jest Krzysztof Plewako-Szczerbiński. Jego głęboki głos pasuje do opowieści o Sherlocku, jednak trochę brakowało mi emocji w jego interpretacji. Miałam też wrażenie, że ucięto mu wszystkie pauzy, a czasem przydałoby się jakieś zawieszenie głosu czy oddech między dialogami.

Klasyka dla dzieci to naprawdę udana seria, która przybliża powieści znane i lubiane, autorów, których warto poznać. Sięgnijcie koniecznie po przygody Sherlocka Holmesa w tym wydaniu – to kwintesencja spraw detektywistycznych sławnego śledczego z Baker Street.

 

10 komentarzy:

 1. Moja córka jest jeszcze za mała do tej książki, ale jak podrośnie nie wykluczam poznania całej serii

  OdpowiedzUsuń
 2. Mój synek lubi słuchać bajeczek, ale ta historia jest dla starszych. Ale myślę, że w przyszłości warto ją kupić.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię Sherlocka Holmesa, ale wolałabym chyba poczytać książkę jak słuchać opowieści. Chyba dlatego, że jestem wzrokowcem.

  OdpowiedzUsuń
 4. Siostra bardzo lubi tę serię, może ja także się skuszę na jakiś tom.

  OdpowiedzUsuń
 5. Miło spędzam czas z tymi wydaniami, to dla mnie bardzo szybkie lektury.

  OdpowiedzUsuń
 6. chyba poznam tę serię razem z dziećmi, więc jeszcze chwile poczekam żeby wspólnie się rozkoszować :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Podoba mi się klasyka w takim wydaniu, zachęcająca młodych czytelników do sięgnięcia po oryginalne wersje przygód czytelniczych. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Brzmi interesująco, bardzo fajnie, że ukazuje się taka seria (a może raczej serie, bo wiem, że sporo klasyki pojawiło się w tej formie).

  OdpowiedzUsuń
 9. Klasyka moim zdaniem jest najlepsza, a dzieci chętnie sięgają po takie książki.

  OdpowiedzUsuń
 10. Kolejna ciekawa propozcycja dla młodszych czytelników. Jestem niezmiernie ciekawa, jak zakończyła się ta przygoda Sherlocka Holmesa.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!