Franek, Frania i Felix, Dorota Lipińska, Monika Ufel

Autor: Dorota Lipińska, Monika Ufel
Tytuł: Franek, Frania i Felix
Pełny tytuł: Franek, Frania i Felix. Pojazdy | Vehicles / Dzień i noc | Day and night
Wydawnictwo: Widnokrąg
Liczba stron: 24

Książki kartonowe dla najmłodszych dzieci to ciekawa propozycja dla maluchów, które zapoznają się z koncepcją czytania. Rodzice, którzy szukają tego typu wydań, powinni zainteresować się szczególnie pozycjami z serii Franek, Frania i Felix.

W serii wyszło kilka tytułów, których zaletą jest tekst w dwóch językach – polskim i angielskim. Na każdej stronie pojawia się zdania – na górze w język polskim, na dole przetłumaczone na angielski. Są niedługie, proste, nie ma w nich skomplikowanych słów. Dzięki temu można odczytywać dziecku treść i porównywać oba zdania.

Opowieści przedstawione w książkach są dostępne także w formie nagrania. W pozycji znajdziemy kod QR, który po zeskanowaniu pozwoli odsłuchać profesjonalne nagranie w wykonaniu lektorów. Dzięki temu nie musimy się martwić, jeśli sami nie jesteśmy zbyt dobrzy w angielskim.

Książki kartonowe są trwałe, małą niewielki rozmiar i świetnie mieszczą się w małych dziecięcych dłoniach. Kolorowe obrazki przyciągają wzrok, a tekst zawsze rozłożony jest na kartach w tych samych miejscach, dzięki czemu łatwiej się czyta. Tego typu wydania sprawdzą się szczególnie w przypadku maluchów, które dopiero uczą się tego, czym jest książka i jak o nią dbać.

Pomysł na wydanie tego typu pozycji bardzo mi się podoba. Tematyka jest szeroka – ja miałam okazję czytać o pojazdach i poznałam zwyczaje dzienne i nocne. Są jeszcze inne tytuły opowiadające o Franiu, Frani i Felixie – o ciele czy zwierzętach domowych. Dwujęzyczny tekst oswaja z angielskim i uczy słownictwa, a pomysł z nagraniem go jest genialny w swojej prostocie i bardzo pomocny.

Jeśli szukacie pozycji dla maluchów, chcecie oswajać je z innym językiem niż polski, a przy okazji nie zamęczać skomplikowanymi historiami, seria Franek, Frania i Felix jest dla was idealna. Zerknijcie na te kolorowe, przyjemne książki i bawcie się doskonale podczas czytania ich z dziećmi.

 

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Widnokrąg:

 

7 komentarzy:

 1. Dla najmłodszych czytelników bardzo fajne książeczki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Sama chętnie zwrócę na nie uwagę dla młodszej kuzynki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Paulina Kwiatkowska20 września 2021 16:51

  Podoba mi się, że powstaje coraz więcej dwujęzycznych książek. To super!

  OdpowiedzUsuń
 4. Za czasów mojego dzieciństwa takie kartonowe książki zawierały jeden wiersz Brzechwy czy Tuwima i kosztowały miliony ;)
  Mam do nich sentyment i fajnie, że wciąż można spotkać takie wydania, choć tym razem w nieco odświeżonej wersji, z nowymi bohaterami, innymi niż lokomotywa czy Pan Koper.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwsze na co zwrociłam uwagę, to ilustracje, które są przecudne. Aż chce się czytać!

  OdpowiedzUsuń
 6. moje dzieciaki uczą się już angielskiego, także obce języki nam nie straszne i chętnie bym sięgnęła po tę serię :-)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!