Pozytywka. Sekret Cypriana, Benedicte Carboneill, Gije

Autor: Benedicte Carboneill, Gije
Tytuł: Sekret Cypriana
Pełny tytuł: Pozytywka. Sekret Cypriana
Wydawnictwo: Egmont
Liczba stron: 56

Nola nie może doczekać się powrotu do Pandorii – świata, który odkryła w odziedziczonej po mamie pozytywce. Dziewczynka znalazła tam przyjaciół i dowiedziała się wielu nowych rzeczy o zmarłej matce. Tym razem w Pandorii trwa święto, ale Nola nie może w nim uczestniczyć, bo zostanie odkryte, że nie jest mieszkańcem tego kraju. Nola i jej przyjaciele muszą wymyślić, jak się ukryć.

Sekret Cypriana to drugi tom komiksowego cyklu Pozytywka autorstwa Benedicte Carboneill, do którego rysunki zrobiła Gije. To komiks skierowany do dzieci, bohaterka ma osiem lat. Nola odnalazła radość po śmierci mamy, odkrywając świat w pozytywce. Przy okazji dowiedziała się, jak wielu rzeczy o zmarłej kobiecie nie wiedziała.

Drugi tom to nowa przygoda Noli i jej przyjaciół. Tym razem okazuje się, że w Pandorii trwa święto, a dziewczynka nie może być rozpoznana przez mieszkańców. Jest na to rada, jednak po drodze są też kłopoty – włącznie z kradzieżą i nie tylko! Nie brakuje zwrotów akcji i zaskoczeń, a to tylko podkręca tempo tej historii.

Do lektury tego tomu potrzebna jest – moim zdaniem – znajomość pierwszej części. Tam wyjaśniono, czym jest Pandoria, kim jest Nola i jak dostaje się do świata w pozytywce. Bez tej wiedzy można się poczuć zagubionym podczas czytania komiksu. Na szczęście są one dość krótkie, skierowane do dzieci, więc i wątków nie ma za dużo, dlatego najlepiej od razu zabrać się za dwa tomy.

Kadry są zróżnicowane. Mamy większe i mniejsze ilustracje. Podkreśla się dynamikę, jest sporo detali. Trochę śmiesznie wyglądają niektóre ujęcia bohaterów, bowiem przywodzą na myśl postacie z mang – charakterystyczne pozy z wymachiwaniem rąk. Istoty przedstawione w tej części są różnorodne. Widać, że autorka i rysownik głowili się nad tym, by zbudować świat, w którym pojawią się przeróżne postacie. Niektóre przypominają ludzi, ale mają nieco inaczej zbudowane działa, a są też tacy, którzy wyglądają jak kombinacje zwierząt.

Sekret Cypriana to udana kontynuacja i świetna przygoda czytelnicza dla dzieci. Warto najmłodszym podsuwać takie pozycje, bo w ten sposób zachęci się ich do czytania. Komiksy mają krótkie historie i ładne rysunki, a ta forma może sprawdzić się u tych czytelników, którzy nie do końca przepadają za powieściami.

Komiks przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont.

 

10 komentarzy:

 1. Bardzo podoba mi się ta seria komiksów i czekam na jej kontynuację.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wartościowe przesłanie tej pozycji na pewno zachęca do lektury całej komiksowej serii.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam pierwszej częsci, ale bardzo mi się podoba, więc chyba zamówię sobie obie. Przepiękne wydanie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Kolejna świetna propozycja, która z pewnością zachwyci moja córkę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię te serie komiksowe dla młodszych czytelników, potrafią naprawdę pozytywnie zaskoczyć.

  OdpowiedzUsuń
 6. bardzo lubię ten komiks, podoba mi się świat Pandorii i jej bohaterowie, czekam na rozwinięcie akcji

  OdpowiedzUsuń
 7. Moja córka tak jak ja nie jestem fanem komiksów, jedynie ogląda ilustracje bo zawsze ich dużo ale samej treści jest dla niej za malo

  OdpowiedzUsuń
 8. Widziałam tą okładkę na Instagramie. Prawda, że jest przepiękna? Mam w planach tą książeczkę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Uważam, że spotkania z komiksami zachęcają dzieci do wchodzenia w świat książek, w naturalny sposób sięgania po rozbudowane formy powieści. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Rewelacyjnie bawiłam si przy lekturze tego komiksu. Cudowne ilustracje i wciągająca fabuła! Czekam na koljne cześci, aby poznać dalsze losy małych bohaterów.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!