Sherlock Holmes. Skandal w Bohemii, Arthur Conan Doyle

Autor: Arthur Conan Doyle
Tytuł: Sherlock Holmes. Skandal w Bohemii
Pełny tytuł: Klasyka dla dzieci. Sherlock Holmes. Tom 11. Skandal w Bohemii
Tytuł oryginalny: Sherlock Holmes. A Scandal in Bohemia
Wydawnictwo: Tandem / StoryBox.pl
Czas trwania: 1 godz. 4 min

Sherlock Holmes otrzymuje nową sprawę. Zgłasza się do niego pewien wpływowy król, który chce poślubić zamożną damę, jednak plany krzyżuje mu była ukochana, która szantażuje go posiadanym zdjęciem ich dwojga. Holmes będzie musiał zdobyć obciążające króla dowody i zmierzyć się z kobietą, która okaże się godnym przeciwnikiem.

Skandal w Bohemii Arthura Conan Doyle’a to kolejny tom przygód Sherlocka Holmesa. Ponownie w rolę narratora wciela się doktor John Watson, który nie stroni od subiektywizmu w swoich relacjach. Opowiada o działaniach Holmesa, a dodatkowo czasem podkreśla pewne elementy jego zachowania czy zastanawia się nad tym, jak przyjaciel wyciągnął wnioski z prostych słów czy gestów podejrzanych.

Sherlock Holmes jako bohater bywa czasem nieznośny, jednak w wydaniach z serii Klasyka dla dzieci jest postacią całkiem sympatyczną. Nie jest próżny, co czasem w adaptacjach powieści Doyle’a jest podkreślane. Na pewno to inteligentny, sprytny i odważny człowiek, którego wiedza z różnych dziedzin przydaje się w rozwiązywaniu spraw. Czasem zdarza mu się traktować policjantów czy samego Watsona nieco z góry, zbywając odpowiedzi na pytania, jednak finalnie tłumaczy swój tok rozumowania i rozwiązanie spraw, a także motywację przestępców, dzięki czemu każda historia jest zamkniętą i spójną całością, logicznie wyjaśnioną..

W tym tomie Sherlock poznaje Irene Adler. Jest pod wrażeniem jej inteligencji i sprytu. Kobieta jest przebiegła i błyskotliwa, szybko rozszyfrowuje zamiary detektywa, a nawet gdy daje się mu podejść, bezbłędnie wyplątuje się z tej sytuacji. Jej uroda nie robi na Holmesie takiego wrażenia, jak jej charakter, co zaskakuje nawet Watsona. Holmes pierwszy raz wypowiada się o przedstawicielce płci przeciwnej z takim zachwytem, co dziwi jego przyjaciela.

Książka wyszła w serii Klasyka dla dzieci wydawnictwa Tandem. Jest to uproszczona adaptacja dla najmłodszych czytelników – dostosowano między innymi rozmiar czcionki i język. Treść pozbawiona jest dłużyzn i zbędnych opisów, to esencja powieści Doyle’a. Tekst przypomina jakby streszczenie, omówienie dzieła dla dorosłych, nie traci przy tym na wartości i jakości.

Lektorem ponownie jest Krzysztof Plewako-Szczerbiński. Ta zmiana – poprzednich kilka tomów czytał inne lektor – jest nawet przyjemna. To coś świeżego i nowego. Czasem jednak brakowało mi pauz w interpretacji tego czytającego, miałam wrażenie, że nie ma on czas na oddech i zawieszenie głosu, gnał do przodu tak, że z trudem odróżniałam wypowiedzi bohaterów. Minusem jest też odczytywanie przez niego przypisów – akcentuje je dość wyraźnie, oddziela od treści, przez co wybijałam się z rytmu. Dobrze, że wyjaśniał ważne i nieznane terminy, jednak robił to dość sztucznie.

Klasyka dla dzieci to naprawdę udana seria, która przybliża powieści znane i lubiane, autorów, których warto poznać. Sięgnijcie koniecznie po przygody Sherlocka Holmesa w tym wydaniu – to kwintesencja spraw detektywistycznych sławnego śledczego z Baker Street.

9 komentarzy:

 1. Ciekawa propozycja, muszę koniecznie zapoznać się z tą serią :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam Sherloca, więc muszę zobaczyć czy jest u mnie w księgarni ta książka i na pewno kupię!

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię zagłębić się w detektywistyczne zagadki i typować rozwiązanie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytałam nic z Sherlockiem, tylko tę serię i jestem zachwycona.

  OdpowiedzUsuń
 5. Paulina Kwiatkowska12 listopada 2021 19:17

  Siostra bardzo lubi tę serię, może ja też kiedyś się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ta seria bardzo mi odpowiada, jest szybka w odbiorze.

  OdpowiedzUsuń
 7. Staram się zaszczpić czytanie w moim starszaku, bo ostatnio jakoś się opuścił. Ja sama Sherlocka nie czytałam i jakoś mnie tam nie bardzo ciągnie w te przygody czytelnicze, ale może mojemu dziecku się spodoba. Kinga

  OdpowiedzUsuń
 8. Widzę, że to cała większa seria. W sumie lubię, jak książki mają większą ilość tomów, wtedy nie musze tak szybko żegnać się z bohaterami :) ale nie Sherlock;) KInga

  OdpowiedzUsuń
 9. ta okładka chyba podoba mi się najbardziej z całej serii, także może to wezmę na pierwszy ogień ;-)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!