Sherlock Holmes. Lokatorka w woalce, Arthur Conan Doyle

Autor: Arthur Conan Doyle
Tytuł: Sherlock Holmes. Lokatorka w woalce
Pełny tytuł: Klasyka dla dzieci. Sherlock Holmes. Tom 9. Lokatorka w woalce
Tytuł oryginalny: Sherlock Holmes. The Veiled Lodger
Wydawnictwo: Tandem / StoryBox.pl
Czas trwania: 46 min

Sherlock Holmes zostaje poproszony o pomoc przez właścicielkę domu, w którym mieszka tajemnicza kobieta, skrywająca twarz za woalką. Mężczyzna postanawia sprawdzić, czemu owa dama nie chce pokazywać swojego oblicza. Dowiaduje się, jakie nosi nazwisko, i natychmiast kojarzy je z inną sprawą, o której już kiedyś słyszał.

Lokatorka w woalce Arthura Conan Doyle’a to kolejny tom przygód Sherlocka Holmesa. Ponownie w rolę narratora wciela się doktor John Watson, który nie stroni od subiektywizmu w swoich relacjach. Opowiada o działaniach Holmesa, a dodatkowo czasem podkreśla pewne elementy jego zachowania czy zastanawia się nad tym, jak przyjaciel wyciągnął wnioski z prostych słów czy gestów podejrzanych.

Sherlock Holmes jako bohater bywa czasem nieznośny, jednak w wydaniach z serii Klasyka dla dzieci jest postacią całkiem sympatyczną. Nie jest próżny, co czasem w adaptacjach powieści Doyle’a jest podkreślane. Na pewno to inteligentny, sprytny i odważny człowiek, którego wiedza z różnych dziedzin przydaje się w rozwiązywaniu spraw. Czasem zdarza mu się traktować policjantów czy samego Watsona nieco z góry, zbywając odpowiedzi na pytania, jednak finalnie tłumaczy swój tok rozumowania i rozwiązanie spraw, a także motywację przestępców, dzięki czemu każda historia jest zamkniętą i spójną całością, logicznie wyjaśnioną..

Podobało mi się, że w tym tomie Holmes kojarzy nazwisko kobiety ze sprawą sprzed lat. Odkrywa tajemnicę śmierci męża tejże, a także daje jej szansę na pogodzenie się z sytuacją. Nie jest to łatwe, a pokazanie wyrzutów sumienia, które męczą kobietę wiele lat po wydarzeniach z młodości, jest naprawdę ciekawe.

Książka wyszła w serii Klasyka dla dzieci wydawnictwa Tandem. Jest to uproszczona adaptacja dla najmłodszych czytelników – dostosowano między innymi rozmiar czcionki i język. Treść pozbawiona jest dłużyzn i zbędnych opisów, to esencja powieści Doyle’a. Tekst przypomina jakby streszczenie, omówienie dzieła dla dorosłych, nie traci przy tym na wartości i jakości.

Zaskoczeniem tego audiobooka była zmiana lektora. Poprzednie tomy czytał Maciej Więckowski. Tym razem lektorem jest Krzysztof Plewako-Szczerbiński. Ma głębszy głos niż poprzednik, ale też mam wrażenie, że mniej wczuwa się w odczytywany tekst. Brakowało mi czasem emocji i pauz między kolejnymi dialogami.

Klasyka dla dzieci to naprawdę udana seria, która przybliża powieści znane i lubiane, autorów, których warto poznać. Sięgnijcie koniecznie po przygody Sherlocka Holmesa w tym wydaniu – to kwintesencja spraw detektywistycznych sławnego śledczego z Baker Street.

7 komentarzy:

 1. I w taką odsłonę klasyki, dostosowaną do potrzeb młodych czytelników, chętnie wchodzę, detektywistyczne zagadki zawsze mnie przyciągną, choćby dla poznania innego ujęcia. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kolejna zaskakująca historia, której warto dać szansę w wolnym czasie.

  OdpowiedzUsuń
 3. śledzę tę serię u Ciebie już od jakiegoś czasu i muszę przyznać, ze to jedna z lepszych okładek :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam niektóre adaptacje dla najmłodszych i są ciekawe. Podsunę je w przyszłości synkowi, audiobooka również.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam ten cykl. Książki detektywistyczne dla mnie są naprawdę zachwycające. Nigdy w tej serii nie mogę domyślić się zakończenia.

  OdpowiedzUsuń
 6. Widzę, że to u Ciebie już kolejny wpis o tej serii, musiała Cię bardzo zaciekawić.

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę, że ta propozycja mogłaby się spodobać mojemu synkowi. Sama bardzo lubię Sherlocka Holmesa. :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!