Sherlock Holmes. Przygoda w Copper Beeches, Arthur Conan Doyle

Autor: Arthur Conan Doyle
Tytuł: Sherlock Holmes. Przygoda w Copper Beeches
Pełny tytuł: Klasyka dla dzieci. Sherlock Holmes. Tom 12. Przygoda w Copper Beeches
Tytuł oryginalny: Sherlock Holmes. The Copper Beeches
Wydawnictwo: Tandem / StoryBox.pl
Czas trwania: 1 godz. 1 min

O poradę znanego detektywa prosi młoda kobieta, która nie wie, czy powinna przyjmować pracę guwernantki. Oferuje się jej dobre warunki pracy, jednak wymagane jest obcięcie włosów, co dziwi dziewczynę. Holmes zaczyna interesować się tą sprawą i postanawia pomóc kobiecie.

Przygoda w Copper Beeches Arthura Conan Doyle’a to kolejny tom przygód Sherlocka Holmesa. Ponownie w rolę narratora wciela się doktor John Watson, który nie stroni od subiektywizmu w swoich relacjach. Opowiada o działaniach Holmesa, a dodatkowo czasem podkreśla pewne elementy jego zachowania czy zastanawia się nad tym, jak przyjaciel wyciągnął wnioski z prostych słów czy gestów podejrzanych.

Sherlock Holmes jako bohater bywa czasem nieznośny, jednak w wydaniach z serii Klasyka dla dzieci jest postacią całkiem sympatyczną. Nie jest próżny, co czasem w adaptacjach powieści Doyle’a jest podkreślane. Na pewno to inteligentny, sprytny i odważny człowiek, którego wiedza z różnych dziedzin przydaje się w rozwiązywaniu spraw. Czasem zdarza mu się traktować policjantów czy samego Watsona nieco z góry, zbywając odpowiedzi na pytania, jednak finalnie tłumaczy swój tok rozumowania i rozwiązanie spraw, a także motywację przestępców, dzięki czemu każda historia jest zamkniętą i spójną całością, logicznie wyjaśnioną..

Bohaterowie nawiązują w tym tomie do inne sprawy, którą rozwiązywali, co zdarzyło się chyba pierwszy raz w tej serii. To miło, że wraca się do takich wątków. Niemniej sprawa w tej części jest inna niż w Błękitnym karbunkule. Nie brakuje atmosfery grozy i tajemnicy, co bardzo mi się podoba w serii o przygodach Sherlocka. Fabuła pokazuje dwie sytuacje, w których bohaterką jest młoda guwernatka.

Książka wyszła w serii Klasyka dla dzieci wydawnictwa Tandem. Jest to uproszczona adaptacja dla najmłodszych czytelników – dostosowano między innymi rozmiar czcionki i język. Treść pozbawiona jest dłużyzn i zbędnych opisów, to esencja powieści Doyle’a. Tekst przypomina jakby streszczenie, omówienie dzieła dla dorosłych, nie traci przy tym na wartości i jakości.

Lektorem ponownie jest Krzysztof Plewako-Szczerbiński. Ta zmiana – poprzednich kilka tomów czytał inne lektor – jest nawet przyjemna. To coś świeżego i nowego. Czasem jednak brakowało mi pauz w interpretacji tego czytającego, miałam wrażenie, że nie ma on czas na oddech i zawieszenie głosu, gnał do przodu tak, że z trudem odróżniałam wypowiedzi bohaterów.

Klasyka dla dzieci to naprawdę udana seria, która przybliża powieści znane i lubiane, autorów, których warto poznać. Sięgnijcie koniecznie po przygody Sherlocka Holmesa w tym wydaniu – to kwintesencja spraw detektywistycznych sławnego śledczego z Baker Street.

 

 

4 komentarze:

 1. Fajnie, że kryminały z Sherlockiem Holmsem zostały tak dostosowane do potrzeb dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nawet dzieci lubią zagadki! Super:) Mys=ślę, ze to taka tworcza literatura. Patrycja

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba miałam okazję zapoznać się z tym wydaniem, bardzo lubię tę serię.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przyjemnie jest zaczytać się w takiej serii, to szybkie lektury.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!