Zagrajmy! – Fabryka robotów


Tytuł: Fabryka robotów
Producent: Nasza Księgarnia
Wiek: 6+
Liczba graczy: 2-6

Wyobrażaliście sobie kiedyś, jak wygląda praca na taśmie produkcyjnej w fabryce? Wymagana jest precyzja i szybkość, tak jak w grze Fabryka robotów.

Fabryka robotów to gra familijna, w której liczy się spostrzegawczość i refleks. Zasady są proste, a już po pierwszej rundzie wpada się we właściwy rytm. Zabawa polega na zdobyciu jak największej liczby kart z robotami. Jak to zrobić? 

Wykładamy na stole pięć robotów w różnych kolorach – na obu stronach kart jest ten sam rysunek. Następnie przygotowujemy talię, w której znajdują się inne karty. Na jednej stronie narysowano robota, na drugiej pojawiają się jeden z trzech rysunków określających, czego będziemy szukać. Jeden z graczy odkrywa pierwszą kartę z góry talii. Zadaniem uczestników jest znalezienie odpowiedniego robota spośród wyłożonych pięciu. Jak to zrobić? Należy obserwować odkrytą kartę i kolejną, na rewersie której widnieje informacja, czego szukamy. Mamy trzy możliwości – pierwsza to kolor robota. Wtedy wybieramy te maszyny, których barwa jest taka sama jak ta na wyłożonej karcie. Druga możliwość to kolor taśmy produkcyjnej – jeśli wśród pięciu kart jest jakaś, na której jest ten sam kolor taśmy, co na wyciągniętej karcie, możemy ją zgarnąć. Trzecia opcja dotyczy kształtu – musimy znaleźć robota z takimi samymi nóżkami jak ten na wyciągniętej karcie. Jeśli uda się znaleźć odpowiednią kartę, zabieramy ją, a na jej miejsce wkładamy kolejną z talii. Jeśli żadna z kart nie pasuje do tego, co wyciągnęliśmy, musimy nacisnąć guzik stop.


Są też dodatkowe utrudnienia. Karty można zabierać tylko jedną ręką. Jest to ważne, gdy na stole pojawia się więcej robotów, które pasują do tego, czego szukamy. Oznacza to, że w każdej rundzie istnieje możliwość zdobycia więcej niż jednego punktu, jeśli tylko karty odpowiednio się ułożyły. Podobnie wygląda sytuacja w wypadku, gdy nie ma kart odpowiadających temu, czego szukamy – ostatnia osoba wciskająca stop też traci punkty, nie opłaca się więc opóźniać.

Wygląda to skomplikowanie, gdy się o tym pisze, ale gra jest naprawdę prosta. Wymaga skupienia, trenuje spostrzegawczość i logiczne myślenie, pamięć i koncentrację. Za pomyłki się płaci, warto więc być uważnym. Liczy się refleks i szybkość, które tylko podkręcają rywalizację między graczami. Młodsi natomiast mogą trenować podczas gry rozróżnianie barw i kształtów. 

Fabryka robotów to świetna gra na spostrzegawczość, która funduje doskonałą rozrywkę graczom. Nie można się przy niej znudzić, jest wciągająca i pomysłowa. Polecam serdecznie.

6 komentarzy:

 1. Uwielbiam takie gry, a w tę jeszcze nie miałam okazji grać, wiec chętnie będę jej szukać teraz! Dodaje blog do obserwowanych, bo bardzo mi się u Ciebie podoba! I pozdrawiam ciepło ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Faktycznie brzmi to trochę skomplikowanie oO

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnio na jakimś konwencie grałam w jakąś zręcznościową i to całkiem fajna zabawa.

  OdpowiedzUsuń
 4. "Fabryka robotów" to prosta i pełna emocji gra. Na stronie gry.nk.com.pl znajduje się FILMOWA INSTRUKCJA, nie trzeba czytać wersji drukowanej - polecam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Korzystaliśmy, ale i tak zasady w instrukcji są bardzo dobrze wyjaśnione. Po prostu ja nie umiem przekazać prosto ;)

   Usuń
 5. Pomysł na sympatyczne spędzenie czasu w gronie rodziny. :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!