Zagrajmy! – 5 sekund


Tytuł: 5 sekund
Producent: Trefl
Wiek: 8+
Liczba graczy: 3-6

Co powiesz na grę, w której musisz połączyć refleks z odpowiedziami na trudne pytania? Nie, nie chodzi o udział w Milionerach, lecz o 5 sekund.

5 sekund to gra, w której znajdziemy 372 karty z pytaniami – zapisanymi z dwóch stron. Do tego są jeszcze plansza, karty „specjalne”, pionki i wyjątkowy czasomierz, który odlicza tytułowe pięć sekund, które mamy na odpowiedź. Zabawa polega na tym, by odpowiedzieć na pytania z wylosowanej karty – należy podać trzy rzeczy w maksymalnie pięć sekund. Jeśli zdążymy, możemy przesunąć pionek do przodu. Jeśli nie damy rady podać trzech rzeczy w wyznaczonym czasie lub odpowiedzi będą bez sensu, pytanie trafia do kolejnego gracza, ale jego odpowiedzi muszą być oryginalne, nie mogą powielać poprzednich. Wygrywa ten, kto jako pierwszy trafi na metę.

Zasady gry są bardzo proste. Instrukcja jest jasna, a już po chwili rozgrywki wszyscy są w stanie pojąć, o co chodzi w 5 sekundach. Gra jest tak popularna, że ma różne wersje – podstawowa (czerwona) dla dorosłych, Junior (żółta) dla młodszych, specjalne edycje (niebieska dla dorosłych i żółto-zielona dla dzieci) z pytaniami stworzonymi przez graczy i z pustymi kartami dla dodatkowych pytań, oraz wersja bez cenzury (biała) dla dorosłych graczy z pytaniami, które mają dwuznaczny wydźwięk.

Najwięcej emocji podczas gry przynosi szukanie odpowiedzi na pytania. Upływający czas nie pomaga, wręcz przeciwnie. Pytania są łatwiejsze lub trudniejsze, niektóre wymagają wiedzy, inne tylko skojarzeń, dlatego z pewnymi można się męczyć, a inne nie potrzebują skupienia, odpowiedzi same przychodzą do głowy. 

5 sekund to pomysłowa gra towarzyska, w której ćwiczy się logiczne myślenie, kojarzenie, spostrzegawczość i refleks. Trzeba wytężyć mózgownicę, by szybko znaleźć odpowiedzi na pytanie. Presja czasu rośnie, co tylko podkręca zabawę. Rozpraszający dźwięk spadającej kulki może wzmagać stres, a różne poziomy trudności pytań sprawiają, że często los decyduje o tym, jak sobie poradzimy w danej rundzie. 

5 sekund jest świetną grą, która nigdy się nie nudzi. Nie zawsze trzeba rozgrywać ją z planszą, czasem wystarczy jedynie partyjka z samymi pytaniami i już można się świetnie bawić. Gra uczy szybkiego kojarzenia, rozwija słownictwo i pamięć, pomaga w ćwiczeniu skupienia. Do tego zapewnia dawkę rywalizacji. Idealna na wieczór z rodziną lub spotkanie ze znajomymi. Sprawdźcie sami.

6 komentarzy:

 1. Super gra! Uwielbiam ją, zmusza do szybkiego myślenia :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam tą grę. Jakiś czas temu graliśmy w nią razem z mężem i siostrzeńcem, który za kilka dni idzie do pierwszej klasy. Młody był zachwycony, że gra w wersję dla dorosłych, chociaż i tak wybieraliśmy mu łatwe pytania;)

  OdpowiedzUsuń
 3. To jedna z moich ulubionych gier. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Już od jakiegoś czasu przymierzam się do zakupu tej gry :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mój synek widział tą grę w reklamie i teraz stale mnie o nią prosi i kupie mu ją :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!