Rekin Nudojad, Rafał Witek


Autor: Rafał Witek
Tytuł: Rekin Nudojad
Wydawnictwo: Egmont
Liczba stron: 32

Seria Czytam sobie jest znana polskim czytelnikom, szczególnie tym młodszym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z literaturą. Książeczki w niej wydawane podzielone są na trzy poziomy w zależności od umiejętności dzieci. Pierwszy to pojedyncze zdania, drugi to nieco bardziej rozbudowany tekst z elementami dialogu, a trzeci to historie około 2500 słów. Każdy poziomów różni się też objętością zarówno pod względem treści, słownictwa i liczby stron. Jedną z historii z pierwszego poziomu jest Rekin Nudojad Rafała Witka.

Historia opowiada o rekinie, który pewnego dnia bardzo się nudzi. Wszyscy jego bliscy mają swoje zajęcia, a on siedzi i umiera z nudów. W końcu postanawia, że wyruszy na wycieczkę do swojego ulubionego miejsca, czyli do wraku statku. Niestety na miejscu wpada w pułapkę i boi się, że nikt go nie znajdzie i nie pomoże.

Tekst jest krótki, na każdej karcie jest tylko kilka słów, które tworzą krótkie zdania. Na stronach są też specjalnie wyróżnione wyrazy pomagające w ćwiczeniu głoskowania. Patrząc na tekst i na te słowa, czasem trudno było mi zrozumieć, dlaczego wybrano właśnie te. Wiele z nich było prostych, a w historii pojawiały się trudniejsze, które zapewne trzeba byłoby dziecko wyjaśnić – w ćwiczeniach był na przykład wrak, a w tekście pojawiało się biadolić, które może być niezrozumiałe dla współczesnych czytelników.

Zaletą książek z tej serii jest wydanie. Ten tom zilustrowała Joanna Rusinek. Jej obrazki są kolorowe, dynamiczne, świetnie oddają podwodny świat. Każda pozycja ma też wklejkę z naklejkami, które związane są z przedstawioną w tomie historią.

Seria Czytam sobie jest jedną z moich ulubionych serii dla dzieci. Uważam, że historie w niej wydawane są ciekawe, mają piękne ilustracje i uczą czegoś nowego. Różnorodność tematyki pozwala na poznanie nowych dziedzin, osób lub po prostu dobrą zabawę. Jeśli wasze dzieci uczą się czytania, koniecznie dajcie im tę serię.


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont:


3 komentarze:

  1. Okładka kojarzy mi się z tym rekinem z Gdzie jest Nemo xD

    OdpowiedzUsuń
  2. Rekin z okładki wydaje się być zadowolony ze swojej nudy :P

    OdpowiedzUsuń
  3. Wydaje się naprawdę ciekawa :-) Polecę tą serię koleżance :-)

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!