Słowa wypisane na ciele – Ostre przedmioty


Camille Preaker jest dziennikarką. Naczelny postanawia, że wyśle ją do rodzinnego miasteczka, którego kobieta nie odwiedzała od lat, a gdzie doszło w ostatnim czasie do dwóch morderstw dziewczynek. Camille nie jest zachwycona, ale bierze tę sprawę. Jednak to nie zbrodnie są dla niej najbardziej przerażające, lecz wizja spotkania z surową, chłodną matką. Czy kobiecie uda się jakoś przetrwać wśród duchów przeszłości? I czy reporterskie śledztwo doprowadzi ją do mordercy?

Ostre przedmioty to serial na podstawie książki Gillian Flynn o tym samym tytule. Serial składa się z ośmiu godzinnych odcinków. Główną rolę otrzymała Amy Adams. Oprócz niej na ekranie zobaczymy m.in. Patricię Clarkson, Elizę Scanlen, Chrisa Messinę i Taylora Johna Smitha.

Choć książka skupia się głównie na wątku kryminalnym, w serialu postawiono raczej na wątek psychologiczny. Camille wraca w rodzinne strony, do rodziny, w której zawsze czuła się obco. W miasteczku jest niczym celebrytka – ma dobrą pracę w gazecie, uciekła z zapyziałej dziury, w której się wychowała, jest piękna i niezależna. Jednak matka nigdy jej nie kochała, wiecznie wielbiła jej młodszą siostrę, nawet gdy ta zmarła, a potem przelała całą miłość na nowe dziecko.
W serialu pokazano zmagania Camille z przeszłością. Na każdym kroku widzi zmarłą siostrę, coś jej o niej przypomina. Z drugiej strony próbuje poradzić sobie z niechęcią matki, a każdy drobny, dobry gest z jej strony jest dla niej niczym kropla wody w gorący dzień. Musi też jakoś dogadać się z młodszą siostrą, jednak Amma jest inna w domu, inna wśród znajomych, co utrudnia zrozumienie jej.

Śledztwo jest nieco poboczną kwestią serialu, ale oczywiście nie brakuje informacji na jego temat. Camille rozmawia z ludźmi i pisze teksty do pracy. Nie wierzy w winę głównego podejrzanego, ma własne tropy i pomysły. Nie może liczyć na pomoc ze strony policji, dlatego odpowiednio manipuluje tymi informacjami, które posiada, by napisać artykuł do prasy.

Zabrakło mi kilku rzeczy w serialu. Po pierwsze większego skupienia się na pracy głównej bohaterki i sprawie morderstw dziewczynek. Trochę mało było też o samych dziewczynkach, a niektóre kwestie zostały zepchnięte na drugi plan lub pominięte. Nie było też szerszego kontekstu dotyczącego społeczeństwa miasteczka i przeszłości Camille. Zakończenie w książce lepiej tłumaczyło pewne sprawy, w serialu może zrobić słabsze wrażenie. Nie opowiedziano też dokładnie kwestii samookaleczania Camille, przez co jej postać wiele straciła.

To, co zasługuje na pochwałę, to na pewno klimat serialu. Małomiasteczkowy, ciężki, przytłaczający. Dla ludzi z zewnątrz trudne jest zdobycie zaufania miejscowych i zrozumienie ich zachowań i poglądów. Bardzo dobra jest też gra aktorska. Amy Adams jest niesamowicie przekonująca w swojej roli. Zachowano też dużą wierność powieści i niemal w stu procentach przeniesiono ją na ekran. Serial się nie dłuży, jest świetnie nakręcony i wciągający. Co prawda znacznie bardziej podobała mi się powieść i nic jej nie przebije, ale serial też jest bardzo dobry i zdecydowanie warto go obejrzeć.

Jeśli szukacie klimatycznego, trudnego serialu psychologicznego z doskonałą grą aktorską, trafiliście idealnie. Ostre przedmioty to bardzo dobry obraz, który ogląda się wyśmienicie. Niebanalny, dobrze zrobiony, świetnie zagrany i wierny powieści. Czego chcieć więcej?

3 komentarze:

  1. Na pewno obejrzę ten film, ale najpierw książka. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Chętnie obejrzę! :) pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Frapująco oddany klimat małego miasteczka, zapomnianego przez świat, owianego mrocznymi tajemnicami.

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!