"Współczesna bogini" Roxana BowgenAutor: Roxana Bowgen
Wydawnictwo: Kobiece
Liczba stron: 312

http://www.taniaksiazka.pl/wspolczesna-bogini-roxana-bowgen-p-791706.html

Życie nie zawsze układa się nam tak, jakbyśmy pragnęli. Problemy uczuciowe, kłopoty z pracą, brak pieniędzy to tylko niektóre z kłód, jakie życie rzuca nam pod nogi. Co zrobić? Załamać się, poddać? Rozpaczać? A może wynieść z każdej takiej sytuacji jakąś lekcję? Przeanalizować sytuację, zahartować charakter przez niepowodzenia? Właśnie to drugie podejście chce pokazać czytelniczkom Roxana Bowgen w książce Współczesna bogini.

Autorka na przykładzie własnego życia przedstawia, jak bywa ono nieprzewidywalne. Pokazuje też, że nieważne, co się dzieje, ważne jest podejście do wydarzeń i nauczenie się czegoś nowego. Życie Bowgen jest niezwykłe – dużo podróżowała, wykonywała różne prace, nieraz coś ją zaskakiwało. Jednak nie poddawała się, każda nowa sytuacja uczyła ją czegoś, a ta wiedza dawała jej siłę. Teraz tę siłę zamierza przekazać czytelniczkom.

Rozdziały pisane są w pierwszej osobie. Nie brakuje zwrotów bezpośrednich do czytelnika. To skraca dystans i powoduje, że czujemy się, jakbyśmy rozmawiali z autorką twarzą w twarz. Bardzo lubię ten zabieg przy różnego rodzaju poradnikach. Dzięki niemu nie czujemy sztuczności, nie jesteśmy upominani przez kogoś ponad nami, lecz nawiązuje się rodzaj przyjacielskiej nici z autorem, który zwierza się nam z czegoś, co sam przeżył.

Co ważne – rozdziały kończą się pytaniami do czytelnika. Nie są to jedynie pytania retoryczne czy rzucone ot tak. Wydawnictwo zadbało o pozostawienie miejsca do wpisania swoich odpowiedzi. Pytania są tematycznie związane z opowieścią z życia autorki. Zmuszają nas do przemyśleć i zastanowienia się nad swoim życiem. To konkretne zadania do analizy, nie jakieś błahe pytania. 


Mocną stroną pozycji, poza pytaniami, jest fakt, że autorka, odnosząc się do własnego życia, pokazuje, że czasem warto zaryzykować, że trzeba wierzyć w siebie, a porażki przekłuwać w sukcesy, wynosić z nich lekcje i nie poddawać się. Autorka zachęca do odrzucenia lęku i wahań, poszukiwania nowych dróg. Pokazuje, że nie zawsze przynoszą one sukces, ale zawsze dają nam coś nowego, wzbogacają doświadczenie życiowe.

Współczesna bogini jest inspirującą lekturą, choć powiem szczerze, że spodziewałam się po niej czegoś więcej. Owszem, pomysł z pytaniami i przedstawieniem, jak podchodzić do tego, co nas spotyka, jest interesujący, ale chyba chciałabym więcej bezpośrednich rad, motywacji, nie tylko opisu tego, jak autorka radziła sobie z problemami i jak była wdzięczna za to, co szczęśliwego przyniósł jej los. Oczywiście niektóre z wydarzeń można potraktować uniwersalnie i, jak pisze sama Bowgen, uznać za własne, zmieniając jedynie imiona bohaterów. Mimo wszystko czasem brakło mi tej przysłowiowej kropki nad „i”. Brak ten zrekompensowało mi na szczęście Posłowie.

Jeśli chcecie sprawdzić, jak wygląda połączenie biografii i poradnika, pragniecie wrócić do pewnych wydarzeń ze swojego życia i przeanalizować je na nowo, odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące swojego podejścia do życia i przyszłości, sięgnijcie po Współczesną boginię. Czyta się ją z przyjemnością, niczym literaturę piękną... bowiem życie pisze najlepsze i najbardziej nieprzewidywalne scenariusze, prawda?


Książka dostępna jest w dziale Bestsellery Księgarni Tania Książka:

taniaksiazka.pl


2 komentarze:

  1. Ta okładka do mnie przemawia trochę bardziej niż sama książka, ale kto wie

    Pozdrawiam
    toreador-nottoread.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Hmm. Jeszcze nie jestem w pełni zdecydowana

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!