"Sigrid" Johanne HildebrandtAutor: Johanne Hildebrandt
Tytuł: Sigrid
Pełny tytuł: Saga o Walhalli. Sigrid
Tytuł oryginalny: Sigrid. Sagan om Valhalla
Wydawnictwo: Jaguar
Liczba stron: 462

http://wydawnictwo-jaguar.pl/books/sigrid/
Sigrid zostaje zesłany znak – ma zostać wieszczką i służyć Frei. Niestety, ojciec ma dla niej inne plany. Postanawia, że dziewczyna zostanie żoną króla Eryka. To da jej ludowi pokój i silnego sprzymierzeńca w trudnych czasach. Sigrid ma sen, w którym widzi dziecko – chłopiec zostanie potężnym królem. Dziewczyna postanawia, że wypełni wolę ojca, ale nie zapomni o tym, że została wezwana na służbę Frei. W tym samym czasie Swen, młody wiking, dociera do króla Haralda Sinozębnego, który jest jego ojcem, i oznajmia mu, że przybył po to, co mu się należy. Król nie chce widzieć bękarta na oczy, ale spełnia jego życzenia, w zamian wiążąc go jednak obietnicą, która być może złamie chłopakowi serce.

Sigrid to pierwszy tom Sagi o Walhalii autorstwa Johanne Hildebrandt. Opowieść toczy się tu dwutorowo – narrator śledzi poczynania młodych bohaterów: Sigrid i Swena. Każde z nich podąża własną ścieżką, lecz w pewnym momencie te drogi zostają przecięte i to na zawsze odmienia ich losy.

Sigrid to dojrzała dziewczyna, która nie uskarża się na swój los i wykonuje rozkazy ojca dla dobra swojego ludu. Jest jednak niezwykła – bogini wybrała ją na swoją służebnicę, często wysłuchuje jej próśb i jest dla niej łaskawa. Sigrid nie wykorzystuje jednak tego przywileju przy każdej możliwej okazji. Jest wierna swojej wierze i pokornie służy bóstwom, za co zostaje nagrodzona.

Swen natomiast to młody wojownik, który ma plan na życie. Zamierza otrzymać od króla to, na co zasłużył z racji urodzenia, a następnie obalić go i przejąć władzę. Nie będzie jednak łatwo – z dnia na dzień z prostego wikinga staje się królewskim bękartem. Czy poradzi sobie ze szkoleniem swoich wojowników i walką?


Fabuła opiera się głównie na tej dwójce, jednak postacie drugoplanowe są równie ciekawe. Na wyróżnienie zasługuje Emma i kuzynki Sigrid, a także Palne. To osobowości, które nie są jednoznaczne – nie możemy powiedzieć, że są całkowicie dobre bądź złe. Nie dajmy się zwieść pierwszemu wrażeniu, każdy z tych bohaterów może nas bowiem czymś zaskoczyć.

W książce nie brakuje nawiązań do wikingów, co bardzo mnie cieszy. Pokazano ich wierzenia, hierarchię społeczną, a także siłę charakteru i waleczność. Nie brakuje przemocy i erotyki, niebezpieczeństw i spisków. To przepełniona magią lektura, która przenosi nas w czasy panowania wikingów i pokazuje ich codzienne życie. Ciekawie wykreowana postać Sigrid sprawia, że lektura jest przyjemnością. Czyta się szybko i choć czasami miałam niedosyt – mogło pojawić się jeszcze więcej szczegółów dotyczących wiary i bogów – to nie żałuję, że sięgnęłam po Sigrid.

Sigrid to dobra literatura młodzieżowa, ale przeznaczona do starszych czytelników, tych – według okładki – 15+. Momentami drastyczna, często zaskakująca, wciągająca i z ciekawą fabułą, sprawia, że czas przy niej to jedna wielka przygoda. Zdecydowanie polecam i czekam na kolejne części!

 Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Jaguar:

4 komentarze:

 1. Lubię młodzieżówki, ale ta do mnie nie przemawia. Raczej po nią nie sięgnę :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie mój klimat, ale mojemu chłopakowi ją polecę ;)
  http://justboooks.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. No co wy kobiety! Czytajcie!!!! Naprawdę warto! Czytałam w języku oryginalnym, więc nie wiem jak z tłumaczeniem. Książka wciąga jak gąbka wodę i jest naprawdę zaskakująca w wielu momentach. Opisy scen erotycznych nie są raczej dla młodzieży. Autorka czerpała inspirację z prawdziwych faktów historycznych. Współpracowała z archeologami i historykami więc nie do końca jest to fantasy.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!