"Assassin’s Creed" Christie GoldenAutor: Christie Golden
Wydawnictwo: Insignis
Liczba stron: 387

http://www.insignis.pl/ksiazki/assassins-creed-oficjalna-powiesc-filmu/

Callum jest świadkiem, jak ojciec zabija jego matkę. To doświadczenie go zmienia, sam również zostaje mordercą. Skazany na śmierć, unika kary, ale trafia do czegoś gorszego niż więzienie. Okazuje się, że pochodzi w prostej linii od piętnastowiecznego asasyna, który mógł mieć związek z Jabłkiem Edenu, którego po dziś dzień szukają templariusze. Za pomocą specjalnej maszyny Callum przeżywa życie swojego przodka, dostaje jego wspomnienia i dzięki temu jest użyteczny dla organizacji, która szuka artefaktu. Jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem...

Assassin’s Creed Christie Golden to pozycja, która została napisana na podstawie serii gier o tym samym tytule i jest oficjalną powieścią filmu z Michaelem Fassbenderem, który swoją premierę miał pod koniec 2016 roku. Książka prezentuje nie tylko wydarzenia, których uczestnikiem jest główny bohater, Cullam, lecz także te, które mają uzupełnić historię o informacje dotyczące templariusz i te dotyczące innych potomków asasynów.

Głównym wątkiem powieści jest poszukiwanie informacji na temat Jabłka Edenu, którego pożądają templariusze. Przodek Cullama być może miał szansę je zdobyć i ukryć, dlatego tak ważne są jego wspomnienia. Mężczyzna zostaje podłączony do specjalnej maszyny, która pozwala odkryć, co wydarzyło się wiele wieków temu. To chyba najciekawsze w fabule – kwestia docierania do wspomnień sprzed wieków, do życia ludzi, którzy dawno już odeszli.

Oczywiście nie zabrakło wątku związanego z walką między dwoma stronami. Cullam jako „ten nowy” traktowany jest przez innych potomków asasynów z rezerwą. Nie wiedzą, czy opowie się po ich stronie, czy spełni życzenia templariuszy i dostarczy im Jabłko. Zarówno jedna, jak i druga grupa mają swoje powody, by utrzymać artefakt, dlatego spory będą nieuniknione.


Książka napisana jest w dość lekki sposób. Oczywiście nie brakuje tu scen walki, czasem brutalnych momentów, zaskoczeń, a jednak czyta się to szybko i bez obrzydzenia. Czasem miałam wrażenie, że akcja za bardzo zwalnia, za wiele jest przemyśleń i zdań, które ją rozciągają, jednak ostatecznie nie jest to minusem tej pozycji, bo na dłużej możemy zatrzymać się w tym świecie. Na pewno mocnym punktem jest zakończenie, które sprawia, że mamy ochotę natychmiast dowiedzieć się, co było dalej, jak postąpił bohater i jak rozwinęła się sytuacja. Ciekawe jest też to, co umieszczono po Epilogu, a mianowicie informacje na temat innych potomków asasynów i ich przodków. Miły dodatek, który pozwala inaczej spojrzeć na postacie drugoplanowe.

Assassin’s Creed to książka, po której spodziewałam się jednak czegoś więcej. Czyta się przyjemnie, aczkolwiek nie wbiło mnie w fotel. Ot, niezła pozycja przygodowo-sensacyjna z dobrze pomyślaną fabułą. Jeśli szukacie powieści na wieczór, sięgnijcie śmiało. Na pewno nie znudzicie się tą książką, jednak możecie poczuć, tak jak ja, że czegoś tu zabrakło, jakiejś kropki nad „i”. Może to wina tego, że czasem tekst wydawał się „przegadany”, a może tego, że jest to celowy zabieg, który na pewno dobrze sprawdza się w grach komputerowych, a w książce niekoniecznie. Niemniej, jeśli lubicie pozycje z oryginalną fabułą, pomysłem, nie przeszkadza wam odrobinę rozwleczona akcja, zachęcam.

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Insignis:4 komentarze:

 1. Mam ją w planach! :) Film mi się w sumie podobał :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Film tak, ale książka tym razem nie :P

  OdpowiedzUsuń
 3. Filmu nie oglądałam, książki nie czytałam. Z dwojga, na chwilę obecną chciałabym przeczytać powieść, dopiero z czasem zainteresuję się filmem, ostatnio ciężko mi się z nimi przyjaźni... Pozdrawiam!
  Osobliwe Delirium

  OdpowiedzUsuń
 4. W takie klimaty czytelnicze to ja chętnie wchodzę, jak już poznam książkę, to chętnie wezmę się również za porcję wrażeń podczas oglądania filmu. :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!