"Dwór cierni i róż" Sarah J. MassTytuł oryginalny: A Court Of Thorns And Roses
Wydawnictwo: Biblioteka Akustyczna
Czas nagrania: 17 godz. 27 min

http://audioteka.com/pl/audiobook/dwor-cierni-i-roz

Feyra jest łowczynią. Tylko ona dba o rodzinę, która żyje w skrajnej biedzie. Po tym, jak stracili majątek, a matka umarła, wymuszając na dziewczynie obietnicę opieki nad siostrami i ojcem, Feyra musiała zacząć polować. Gdy pewnego dnia dziewczyna czai się na sarnę, widzi, jak podchodzi do niej ogromny wilk. Dziewczyna zastanawia się, czy nie jest to czasem przemieniony fae – jedna z magicznych istot, których nienawidzą ludzie. Feyra zabija wilka, obdziera go ze skóry, zapewniając tym samym rodzinie kilka dni wypełnionych jedzeniem. Jednak jej czyn nie przechodzi bez echa – do domu Feyry przybywa przyjaciel zabitego, inny fae, i daje jej wybór – albo zabije ją na miejscu, albo pozwoli jej opuścić dom i zamieszkać na jego dworze do końca swoich dni.

Dwór cierni i róż Sarah J. Mass to pierwszy tom nowego cyklu dla młodzieży. Narratorką i główną bohaterką książki jest Feyra, młoda dziewczyna, która nie miała łatwego życia. Musiała szybko dorosnąć i zacząć dbać o rodzinę, polując i handlując. Nie ma oparcia w nikim – ojciec jedynie rzeźbi, a siostry nie chcą wykonywać nawet prostych prac domowych, żyją wspomnieniami dobrych dni. Dlatego na Feyrę spada obowiązek wykarmienia ich i dbania o nich.

Feyra jest odważna, ale też lekkomyślna. Gdy trafia na dwór Tamlina, jedynym jej pragnieniem jest powrót do domu, by dalej chronić rodzinę. Nie wierzy w zapewnienie bestii, która przekonuje ją, że zajęła się jej bliskimi, nie pozwalając im głodować i martwić się o nią. Feyra nie potrafi dostosować się do niczego, co ją otacza – gdy prosi się ją, by została na miejscu dla własnego bezpieczeństwa, rozkaz jest dla niej jak największa zachęta do wyjścia. Tylko cudem udaje jej się uniknąć śmierci spowodowanej własną głupotą. Do tego uważa się za kogoś gorszego, każdy komplement i przyjazne spojrzenie odbierając jako przytyk w jej stronę. Czasem było to naprawdę męczące.


Można rzec, że akcja skupia się na dwóch głównych wątkach – poznawaniu świata, w którym znalazła się Feyra, i miłości. Dziewczyna wiedzę o Prythianie czerpie z plotek i podań ludzi. To, co wie o tym miejscu i jego mieszkańcach, nie zawsze jest zgodne z tym, jaka jest prawda. Dlatego wraz z nią poznajmy ten świat, uczymy się o niebezpieczeństwach i zwyczajach. Autorka wykreowała naprawdę ciekawą rzeczywistość – nie zabrakło zarówno interesujących, oryginalnych postaci, jak również zaplecza związanego z tradycją, historią i społecznością tego miejsca. Podczas czytania otrzymujemy kompletny obraz, w którym nic nie zgrzyta. Jeśli chodzi o wątek miłosny, jest on raczej mało zaskakujący. Przez długi czas Feyra nie wierzy, że Tamlin żywi wobec niej jakiekolwiek pozytywne uczucie, a potem nagle zaczyna być zazdrosna i martwi się o niego na każdym kroku, mimo że nadal czuje się przez niego więziona. Ich relacja rozwija się powoli. Momentami jest naprawdę urocza, młodzieńcza, by po chwili pokazać się z zupełnie innej strony, którą rządzi namiętność i pasja.

Dwór cierni i róż czyta Anna Szawiel i robi to naprawdę fenomenalnie. Lektorka dokłada wszelkich starań, by bohaterowie mieli własną barwę głosu, świetnie oddaje też emocje, które towarzyszą wypowiedziom. W odpowiednich momentach szepcze, urywa, naśladuje drżenie głosu. Słuchanie jej to ogromna przyjemność. 

To, co urzekło mnie w Dworze cierni i róż, to świat, który wykreowała autorka, i fabuła. Chociaż wątek uczuciowy był przewidywalny, to nie zabrakło zwrotów akcji i zaskoczeń dotyczących życia Feyry na dworze. Jeśli lubicie literaturę młodzieżową z dużą dawką fantastyki, powinniście sięgnąć po tę pozycję. Polecam szczególnie audiobooka – już dawno nie byłam tak zachwycona interpretacją tekstu przez czytającą go kobietę. Lektorka to ogromny plus tego nagrania, a i sama historia jest niczego sobie.


Audiobooka wysłuchałam dzięki uprzejmości Audioteka.pl:2 komentarze:

  1. Intrygujesz mnie tym, że polecasz audiobooka. Ja jakoś nigdy nie mogłam się do nich przekonać a przy każdej próbie zasypiałam XD

    Pozdrawiam
    To Read Or Not To Read

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!