Powtórka z Disneya – "Mała syrenka: Dzieciństwo Ariel"Gdy Ariel była dzieckiem, Atlantyka kwitła. Wszędzie rozbrzmiewała muzyka, król Tryton śmiał się i bawił z córkami. Niestety, pewnego dnia zdarzył się wypadek, w wyniku którego zginęła królowa Atena. Od tej pory muzyka w królestwie była zakazana, ponieważ to ją Tryton obwiniał za śmierć żony. Atena rzuciła się, by ratować pozytywkę, co przypłaciła życiem. Ariel, gdy dorosła, nie mogła zrozumieć surowości ojca i często mu się sprzeciwiała. Aż pewnego dnia poznała Florka, który pokazał jej, że muzyka wcale nie umarła wraz z ukochaną królową...

Mała syrenka: Dzieciństwo Ariel to trzeci film o przygodach młodej syreny. Obraz miał swoją premierę w 2008 roku, 19 lat po pierwszej części. Co ciekawe, fabuła pokazuje to, co wydarzyło się wcześniej – dzieciństwo Ariel, początki jej znajomości z Florkiem, życie jej i jej sióstr.

Ariel w tej części jest zbuntowaną nastolatką. Nie słucha ojca, nie potrafi zrozumieć jego racji. Tryton jest surowy i wycofany, traktuje córki chłodno, ale jest królem i nawet jego rodzina powinna go szanować i słuchać jego rozkazów. Inne syrenki nie mają z tym problemów, jedynie Ariel zawsze coś nie pasuje. Gdy łamie zakaz ojca, a potem dodatkowo obietnicę złożoną w klubie muzycznym, jeszcze nie wie, jak wiele szkód może tym wyrządzić. I choć już w pierwszej części Ariel była dość krnąbrna i niepokorna, o tyle tu jest po prostu nie do zniesienia. Widz wie, że dziewczyna chce żyć własnym życiem, a jednak ciągłe sprzeciwianie się ojcu wpędza ją w kłopoty, a na dodatek ściąga jego gniew także na jej znajomych.

Akcja skupia się na dwóch rzeczach. Pierwszą z nich jest życie Ariel i jej bunt przeciw zasadom. Syrenka poznaje muzykę, czuje, że to właśnie tego brakowało w jej życiu. Drugim tematem, który poruszany jest w bajce, jest chęć zdobycia władzy i pozycji przez Marinę. To syrena, która zajmuje się córkami Trytona. Ma za złe królowi, że dał jej tak niewdzięczne zadanie – uważa, że księżniczki są rozpuszczone i próżne, a ona stworzona jest do czegoś większego. Chce zająć miejsce Sebastiana, doradcy króla. Zrobi wszystko, by się go pozbyć.

W polskiej wersji językowej usłyszymy ponownie Beatę Jankowską-Tzimas w roli Ariel, Emiliana Kamińskiego jako Sebastiana i Benjamina Lewandowskiego jako Florka. Do tego w role sióstr Ariel wcieliły się m.in. Barbara Kałużna, Katarzyna Łaska czy Katarzyna Tatarak. Za królową Atenę mówi Olga Bończyk. Wykonuje też jedną z piosenek jako swoja bohaterka. Mała syrenka: Dzieciństwo Ariel to bajka, w której nie mogło zabraknąć piosenek. Nie są one jednak tak znane, jak te z pierwszej części, ale i tak wpadają w ucho. Na przykład Wciąż pamiętam – piękna i z uroczym tekstem.

Z ciekawych rzeczy warto zwrócić uwagę, jak została wykreowana postać Florka. Znany z pierwszej części przyjaciel Arielki jest tu odważnym buntownikiem, który potrafi uciec przed strażą królewską i kłamać. A przecież w pierwowzorze jest strachliwy i wycofany! To przedziwna zmiana. Widzowie zauważą też na pewno jak różnorodne charaktery mają siostry Ariel. Ich problemy są naprawdę zabawne – jedna chce mieć chłopaka, ale nie umie żadnego zagadać, inna jest poważna i dojrzała, niczym matka dla innych sióstr, a kolejna zabiera rzeczy i nigdy nie oddaje.

Muszę przyznać, że druga część – z czym się nie kryję – bardzo mnie rozczarowała. Ta jest za to o niebo lepsza, jednak brakło mi czegoś, co by ją dopełniło. Fabuła i akcja są dobrze wymyślone, a jednak gdyby dołożyć im jeszcze jedną mocną scenę, byłoby idealnie i do niczego nie mogłabym się przyczepić. Mimo wszystko naprawdę dobrze bawiłam się, oglądając tę bajkę. Warto włączyć, to rozrywka dla całej rodziny.

1 komentarz:

Daj znać, co sądzisz o wpisie!