Ostatnia arystokratka, Evzen Bocek


Autor: Evzen Bocek
Tytuł: Ostatnia arystokratka
Tytuł oryginalny: Posledni aristokratka
Wydawnictwo: Stara Szkoła
Liczba stron: 254

Maria wraz z rodzicami ma przeprowadzić się ze Stanów do Czech. Okazało się, że jej rodzina ma arystokratyczne korzenie, a rodowy pałac w końcu wrócił do rodziny. Po przybyciu na miejsce wychodzi na jaw, że życie w Czechach nie będzie dla nich usłane różami. Ciągle brakuje im pieniędzy, służba jest zbuntowana i leniwa, a według rodzinnej legendy Maria niedługo umrze. Ale kto by się tym wszystkim przejmował.

Ostatnia arystokratka Evzena Bocka to powieść napisana w formie pamiętnika nastoletniej dziewczyny. Główna bohaterka i narratorka, Maria, urodziła się w Ameryce, a potem przeprowadziła się z rodzicami do Czech, gdzie czekał na nich rodowy pałac. Dziewczyna jest sympatyczna, stara się być stanowcza, nie można jej odmówić pracowitości. Jej wielką zaletą jest to, że niewiele rzeczy ją dziwi, a jej opowieści o tym, co wydarzyło się w jej życiu, cechuje ogromna doza humoru.

Poza Marią jest w powieści tylko kilka postaci. Ojciec, który przejmuje się jedynie pieniędzmi, a jego rozrywką są próby tresowania psów. Matka, która marzy o spotkaniu ducha, nie potrafi też się rozstać z dawnym życiem, nie mówi po czesku i pragnie, by traktowano ją tak jak księżnę Dianę. Kucharka, która nadużywa alkoholu. Kasztelan nienawidzący turystów. Ogrodnik-hipochondryk. I jeszcze prawnik z córką cierpiącą na anoreksję, ale drażniącą bardziej niż trzy zdrowe kobiety w sumie.

Książka opowiada o życiu rodziny Marii w Czechach. Nowe miejsce zamieszkania to nie tylko nowe możliwości, lecz także zderzenie z nową kulturą. Rodzina musi poradzić sobie z leniwą i dość dziwaczną służbą, należy też zarobić pieniądze. Niektóre zwyczaje są dla rodziców Marii zadziwiające – na przykład płacenie służbie czy posiadanie rasowych psów. Niemniej jednak są teraz arystokratami i wymaga się od nich innych rzeczy niż dotychczas, więc muszą zachowywać się inaczej niż do tej pory.

Książka jest niesamowicie zabawna. Jest humor sytuacyjny, który obserwujemy niemal cały czas, ponieważ rodzina Marii i służba w ich pałacu nie są do końca normalnymi ludźmi. Komicznych sytuacji jest cała masa, relacje międzyludzkie przepełnione są wzajemnymi przepychankami i nieporozumieniami, co także sprawia, że jest zabawnie. Także kreacja postaci dostarcza powodów do śmiechu. Bohaterowie są przerysowani, ale zachowano pewne ramy, które sprawiają, że czytelnik jest w stanie wyobrazić sobie istnienie takiej osoby w realnym świecie. Uśmiech na twarzy wywołuje też narracja. Maria relacjonuje wydarzenia tak, jakby prawie nic nie mogło jej zdziwić, co świetnie kontrastuje z tym, o czym mówi. Czasem jedno celne zdanie potrafi rozbawić czytelnika do łez.

Warto zwrócić uwagę na styl autora. Bocek pisze w sposób lekki, pełen humoru, ale niewymuszony. Nie ma się jednak poczucia ironii, co często przytrafia się twórcom. Jego teksty są nieprzegadane, wręcz przeciwnie – chce się więcej i więcej! Potrafi zaciekawić i wciągnąć do wykreowanego przez siebie świata. 

Ostatnia arystokratka to świetna książka. Napisana lekko, pełna humoru, który potrafi doprowadzić do łez. Czyta się z ogromną przyjemnością. Polecam serdecznie każdemu, bez wyjątku.


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Stara Szkoła:


10 komentarzy:

 1. Może kiedyś sięgnę, ale raczej nie jest typ książek, po które sięgam na co dzień ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jedna z tych książek, co wciąż czekają na spotkanie ze mną, może w wakacje uda mi się nadrobić zaległości. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Też to właśnie ostatnio czytałam, dwie pierwsze części. Końcówka drugiej zrujnowała mi makijaż, rozxmazałam się całkowicie :D Zamierzam w najbliższym czasie kupić trzecią.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tez się ubawiłam setnie :D Została mi jeszcze trzecia część ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Tematyka bardzo ciekawa i bardzo chętnie przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ta książka zapowiada się bardzo ciekawie! Muszę się w nią zaopatrzyć, ponieważ od kilku dni nie mam co czytać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Szok, przeżyłam szok! Czemu ja jeszcze nie czytałam tej książki?

  OdpowiedzUsuń
 8. Miałam okazję już czytać tę książkę - jest naprawdę dobra. Równie dobra jak pozostałe pozycje tej autorki. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bez wątpienia, jest to jedna z zabawniejszych książek, jaką mieliśmy okazję czytać. Każda część, od pierwszej do trzeciej, jest warta poświęconego czasu. Pozdrawiamy!

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!