Zagrajmy! – Sherlock

Tytuł: Sherlock
Producent: Granna
Wiek: 10+
Liczba graczy: 2-4

Kto z nas nie zna sławnego detektywa Sherlocka Holemsa? Jego popularność nie spada, mimo że lata temu wydano ostatnią powieść pióra Doyle’a z nim w roli głównej. Filmy, seriale, gry komputerowe, setki nawiązań sprawiają, że ciągle o nim głośno. Nie dziwi więc, że pojawiła się też planszówka z Holmesem w roli głównej – Sherlock to gra logiczna, która daje wiele frajdy.

Zasady są proste, ale wymagają skupienia – każdy z graczy otrzymuje odpowiednią liczbę kart, a jedną z talii odkłada się na osobną kupkę. Zadanie polega na odkryciu, kto znajduje się na rzeczonej karcie. Jak to zrobić? Na każdej karcie, oprócz rysunku i nazwiska postaci, są też symbole. Wszyscy oprócz kart otrzymują też blankiet, na którym znajdują się nazwiska osób ze świata Holmesa i kolumny z symbolami. Zadając pytania innym graczom, należy wpisywać odpowiednią liczbę symboli w odpowiadające im kratki. Pytać można ogólnie o symbol – na przykład kto ma książkę – lub zwrócić się do konkretnej osoby z pytaniem dotyczącym liczby danego znaku. Gra kończy się, gdy jeden z graczy postanowi odgadnąć nazwisko postaci na pozostawionej karcie i będzie miał rację. Brzmi to zawile, ale wcale nie jest trudne do opanowania. Jeśli jednak macie wątpliwości, instrukcja jest napisana bardzo jasno i przystępnie, dlatego już po krótkiej lekturze każdy będzie wiedział, jak zacząć grać.


Gra ćwiczy skupienie i logiczne myślenie, uczy rywalizacji i spostrzegawczości. Należy wykazać się przy niej umiejętnością łączenia i kojarzenia faktów. Czasem nie trzeba znać dokładnej liczby symboli, które są w posiadaniu innych graczy, lecz eliminować to, co już wiemy na pewno. Podczas rozgrywki trenuje się też podzielność uwagi, słuchając, co mówią inni gracze i analizując ich odpowiedzi z naszymi typami.

W Sherlocka gra się błyskawicznie. Partyjka zajmuje około 15 minut. To idealna rozrywka na wieczór, a po jednej rozgrywce można zaserwować kolejną, ponieważ żadna z nich nie będzie taka sama. Ciekawa i wciągająca gra dla całej rodziny.

4 komentarze:

 1. To musi być super gra, zwłaszcza dla fanki serialu, którą jestem :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Takie gry są super! Warto mieć chociaż jedną planszówkę lub grę karcianą, bo może ona uratować nieco nudnawy wieczór w gronie znajomych.

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę się w nią zaopatrzyć, bo jest dokładnie w moim stylu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam łamigłówki - są naprawdę fajne i zagadkowe - można się z nich sporo nauczyć.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!