"Alight" Scott SiglerAutor: Scott Sigler
Tytuł: Alight
Pełny tytuł: Alight. Rozpaleni. Tom 2. Trylogia Generacje
Tytuł oryginalny: Alight
Wydawnictwo: Feeria Young
Liczba stron: 484

Em i inni lądują na planecie Omeyocan. Postanawiają zbadać nowe miejsce zamieszkania. W tym samym czasie budzi się reszta załogi i dochodzi do podziału. Aramowski przekazuje innym swoje wierzenia, chcąc tym samym podważyć władze dziewczyny. Em ma jednak o wiele ważniejsze sprawy niż pilnowanie chłopaka – musi sprawdzić, czy planeta jest zamieszkała, poszukać jedzenia i ocenić, gdzie najlepiej będzie im się osiedlić. To nie koniec problemów – okazuje się, że w dżungli czai się niebezpieczeństwo, zapasy się kurczą, a znaczenie symboli pasażerów statku odwraca całkowicie hierarchię wśród tej małej społeczności. Jak poradzi sobie Em? I na kogo może liczyć?

Alight Scotta Siglera to drugi tom Trylogii Generacje. Jest to powieść młodzieżowa, w której narratorką i główną bohaterką jest nastoletnia Em. Dziewczyna jest odważna i uparta, dobra z niej liderka, potrafi podejmować słuszne decyzje i dbać o grupę. Nie ma jednak łatwego zadania – ciągle pojawiają się nowe problemy, a jej władza jest nieustannie podważana.

W tym tomie bohaterowie muszą stawić czoła nowym zagrożeniom – przede wszystkim zmierzą się z niebezpieczeństwami, które kryje dżungla. Są tu drapieżniki, ale też... przedstawiciele innego gatunku. Czy są groźni? Czy mogą pomóc młodzieży? A może to wrogowie, którzy zostali zesłaniu tu przez Starszych? Drugim problemem jest sytuacja na statku. Młodzi ludzie dowiadują się, co oznaczają ich symbole, odzyskują też wspomnienia, które należą do ich stwórców. Będą musieli zmierzyć się z przeszłością, która nie należy do nich, ale też zbudować własną przyszłość. Czy uda im się odciąć od tego, jacy są ich protoplaści? Dodatkowo sytuację podsyca rosnący na statku bunt, który za wszelką cenę chce wzniecić Aramowski. Czy chłopak pragnie władzy? I dlaczego obalenie Em jest dla niego takie ważne?


W powieści poruszono kilka interesujących wątków. Jest tu motyw związany z władzą i jej budowaniem. Em jako przywódca musi podejmować trudne decyzje i ustalać ich ważność. Musi też zdecydować, kogo się radzić. Okazuje się, że nie jest to łatwe, bo Aramowski ciągle podważa jej zdanie, a O’Malley podszeptuje jej własne pomysły. Jest też silnie zarysowany temat wiary, tworzenia się nowej religii. Jest niesamowicie ciekawy, choć momentami można porównywać go z fanatyzmem. Autor pokazuje także budowanie się nowego społeczeństwa, poszukiwanie własnej tożsamości i ustalanie nowych reguł.

Alight to powieść, która aż kipi od akcji. Ciągle coś się dzieje, jesteśmy czymś zaskakiwani. Bywa brutalnie, niebezpiecznie i krwawo. To książka, która trzyma w napięciu. Autor świetnie wykreował bohaterów, którzy nie są kryształowi – mają wady, dają się ponieść emocjom, błądzą. Także stworzony przez Siglera świat jest godzien uwagi – przemyślany, zaskakujący, intrygujący, nowy nie tylko dla czytelnika, lecz także dla bohaterów, którzy nadal są zagubieni po wybudzeniu, nie znają wielu rzeczy, nie potrafią nazwać swoich uczuć, uczą się wszystkiego od nowa. Dzięki temu czytelnik poznaje ten świat wraz z nimi i wypada to bardzo dobrze.

Seria Generacje to najlepsza seria młodzieżowa, jaką czytałam. Wprost nie mogłam się od niej oderwać! Fabuła, bohaterowie, styl autora – same plusy. Autor nie powiela schematów – na przykład niemal całkowicie pominięty jest tu wątek miłosny, co bardzo mnie cieszy – a wykreowany przez niego świat jest porywający. Nie mogę doczekać się kolejnego tomu. Jeśli jeszcze nie znacie tej trylogii, powinniście to szybko nadrobić. Jeżeli lubicie powieści młodzieżowe z nurtu fantastyki naukowej, szukacie intrygujących bohaterów i nie przeszkadza wam brutalność w fabule, to seria dla was.


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa  Feeria Young:


5 komentarzy:

 1. Wzbudziłaś moją ciekawość.;) Myślę, że w najbliższym czasie dołączy do mojej biblioteczki.;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię tego typu ksiażki młodzieżowe, w których akcja mknie do przodu, w których jest motyw władzy i radzenia sobie z nowymi, nieznanymi warunkami. Cieszę się, że natrafiłam na Twoją recenzję, bo przedtem o tej pozycji nie słyszałam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo chętnie przeczytam.Szczególnie na wakacje powinna sprawdzić się idealnie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwszy tom nie skradł mojego serca, ale mam nadzieję, że drugi będzie łatwiejszy w odbiorze.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kolejna dobra opinia na temat tej książki, a ja nadal mam przed sobą pierwszy tom! Muszę szybko nadrabiać!

  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!