Pięć cykli, których wydawanie przerwanoChyba każdy książkoholik to zna. Są takie cykle książkowe, których wydawanie nagle przerwano. Decyzje te podyktowane są zapewne finansami i słabym zainteresowaniem. Czasem aż przykro patrzeć, że zostało do wydania tylko dwa tomy, a czasem jeden, a wydawnictwo w Polsce nie podejmuje się kontynuowania cyklu. Ja na swoim koncie mam kilka takich cykli, których przerwanie było dla mnie przykre. Oto one.

Cykl Ruchomy chaos
W Polsce pojawiła się pierwsza część, Na ostrzu noża. Autor, Patrick Ness, znany chociażby z Siedem minut po północy, napisał postapokaliptyczną trylogię Chaos Walking, której drugi tom zapowiedziano w naszym kraju jako Pytanie i odpowiedź – informacja ta widnieje na LubimyCzytać.pl. Być może cykl zostanie wydrukowany w całości, gdyż tekstem zainteresowała się wytwórnia filmowa. Film na podstawie książek Nessa ma pojawić się w kinach 1 marca 2019 roku, a role otrzymali Mads Mikkelsen, Tom Holland i Daisy Ridley.

Cykl Misja Ivy
Pierwszy tom wyszedł w 2015 roku w wydawnictwie Akapit Press. Historia, w której młodzi ludzie zostają wyswatani i zmuszeni do małżeństw, jest wciągająca, bo doprawiona intrygą. Świetnie się to czytało. Niestety, druga część – The Resolution of Ivy – nie została i nie zostanie wydana w Polsce. Ponieważ pierwszy tom spodobał mi się niesamowicie, napisałam z pytaniem do wydawnictwa, które potwierdziło, że porzuciło plany wydania drugiej części. Wielka szkoda.

Cykl Stowarzyszenie Accelerati
Pierwszy tom – Strych Tesli – wydano w Polsce w 2013 roku. To świetna przygodowo-fantastyczna książka dla nieco młodszych czytelników. Niestety tylko jeden tom trylogii doczekał się wydania. W Polsce nie ukazały się Edison’s Alley i Hawking’s Hallway. Szkoda, ale w sumie nie zaskoczyło mnie to. Za wydanie książek w naszym kraju odpowiadał Egmont, a poznałam to wydawnictwo jako jedno z tych, które nie lubi kontynuować cykli.

Cykl Krąg czarnoksiężnika
Dwa tomy cyklu wydano w Polsce w dość krótkim odstępie czasu. Przeznaczenie bohaterów zadebiutowało na naszym rynku w połowie marca 2015 roku, a Korowód królów – na początku czerwca tego samego roku. Nie ma się czemu dziwić. Pierwszy tom miał nieco ponad 350 stron, drugi – niecałe 250. Wydawnictwo zdawało sobie sprawę z tego, że cykl jest bardzo rozbudowany, jednak chyba przeceniło jego możliwości. Mimo że byłam zachwycona powieścią, nie doczekałam się kontynuacji. Na LubimyCzytać.pl są jednak okładki z polskimi tytułami kolejnych części: Los smoków, Zew honoru, Blask chwały, Szarża walecznych, Rytuał mieczy, Ofiara broni, Niebo zaklęć, Morze tarcz, Żelazne rządy i Kraina ognia otrzymały nawet okładki utrzymane w klimacie pierwszych dwóch. Nie znalazłam jednak nigdzie informacji o tym, czy są to oficjalne tłumaczenia ani kto mógłby wydać te powieści. Co ciekawe w sklepie play.google.com wyszperałam kolejne tomy, które wymieniłam, oraz inne, o których LC nie wspomina, jak Przysięga braci, która podobno jest czternastym tomem cyklu.

Cykl Niezwyciężona
O książkach Marie Rutkoski przypomniała mi Justyna. W Polsce ukazały się dwa tomy cyklu – Pojedynek, który moim zdaniem był naprawdę dobry, oraz Zdrada, nieco gorsza, ale nadal wciągająca. Zabrakło jednej części do zamknięcia tej historii, czyli The Winners Kiss. Kolejny cykl, którego zakończenia nie poznamy...

Co byście dodali do tego zestawienia?

9 komentarzy:

 1. Na szczęście znam tylko ostatnią z wymienionych serii i ogromnie mnie denerwuje, gdy przerywa się wydawanie serii w takim momencie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Razem z córką bardzo żałujemy, że "Strych Tesli" nie jest kontynuowany. A raczej jesteśmy złe.
  Jeszcze jedna seria przychodzi mi do głowy: "Kroniki Tempusu" K. A. S. Quinn, Wydawnictwo Dreems. Zostały wydane dwa tomy, a to nie wszystko :-(.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiem, po co wydawnictwa zabierają się za wydawanie jakichś serii, jeśli później wystawiają fanów i rezygnują z kolejnych tomów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rezygnują, bo okazuje się, że poprzednie tomy nie przyniosły zysku. Rozumiem ich, choć przykro mi, gdy trylogia jest rozbita i brakuje tylko jednej części w polskim przekładzie.

   Usuń
 4. Nie dodałabym nic, gdyż po serie sięgam sporadycznie i zawsze patrze czy dane wydawnictwo wydało wszystkie części, gdyż nie cierpię przerywania opowieści. Dlatego mam zawsze żal, ogromny żal do wydawnictw, że naglę przestają wydawać serię. Jak już się czegoś podejmujemy to wypadałoby to dokończyć.

  OdpowiedzUsuń
 5. "Misja Ivy" to jedna z moich ulubionych książek- może nie jest jakoś super genialna fabularnie, ale naprawdę bardzo mi się podobała i bardzo żałuję że nie będzie następnych tomów. Pisałam jednak dwukrotnie do Wydawnictwa i nie dostałam odpowiedzi, więc cieszę się że Ty dostałaś i że to potwierdzone. Rozumiem takie postępowanie, ale mimo wszystko serce mnie boli jak o tym myślę.

  OdpowiedzUsuń
 6. W zasadzie to nigdy nie trafiłam na serie, która by mi przerwano, ale podejrzewam, że poziom irytacji sięga wtedy zenitu!

  OdpowiedzUsuń
 7. Cykl "Las zębów i rąk", świetnie się zapowiadał, świetnie napisany i niestety nie doczekamy się trzeciego tomu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dlatego zawsze z duszą na ramieniu zaczynam nowe cykle, boję się, czy będą wszystkie wydane, zwłaszcza jeśli bardzo mi się spodobają przygody czytelnicze. Kiedyś czekałam na wszystkie tomy i dopiero wtedy się za nie zabierałam, dziś już chętniej ryzykuję. :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!