"Głowa Kasandry" Marek Baranieckihttp://audioteka.com/pl/audiobook/glowa-kassandry
Autor: Marek Baraniecki
Wydawnictwo: Agencja Artystyczna MTJ-SMPB Sp. z o.o.
Czas trwania: 4 godziny 22 minuty

Teodor Hornic jest znanym tropicielem. Rozbraja dawne głowice, które nawet po wojnie zagrażają ludziom. Jego największym marzeniem jest znalezienie Głowy Kasandry – różne narody proponują mu za nią ogromne pieniądze, ale dla Hornica to raczej zdobycz, trofeum niż okazja do zarobku. Szuka jej od lat, ale nie udało mu się jeszcze trafić na jej ślad. Czym ona właściwie jest? I czy w ogóle istnieje?

Głowa Kasandry Marka Baranieckiego jest krótką nowelą fantastyczno-naukową. To kolejna z historii autora, którą możemy poznać w formie audiobooka. Ponownie lektorem został Paweł Straszewski – o znanym głosie, który możemy często usłyszeć w różnego rodzaju filmach, a przede wszystkim – w Teleexpresie. Utwory Marka Baranieckiego w interpretacji Straszewskiego nie są udziwnione, wręcz przeciwnie – dzięki niemu możemy zanurzyć się w opowieści i poczuć się jej częścią.

Akcja skupia się na poszukiwaniach tytułowej Kasandry. Jest to rodzaj głowicy, która mogłaby zniszczyć resztkę ludzkości. Po wojnie atomowej, która unicestwiła życie na ziemi, na globie wciąż znajdują się głowice, które zagrażają ludziom. Główny bohater – Hornic – zajmuje się ich rozbrajaniem. Jego największym marzeniem jest odnalezienie i unicestwienie Kasandry. Tylko czy ona istnieje? A może to jedynie legenda? Nikt jej nie widział, nikt nie wie, gdzie ją schowano.

Hornic jest inteligentnym i bystrym człowiekiem. Doskonale radzi sobie sam, nie potrzebuje pomocy innych. Nie daje się też przekupić. Ma cel – chce odnaleźć Kasandrę. Staje się ona jego obsesją, sensem życia, przemawia do niej w myślach niemal pieszczotliwie, by za chwilę przeklinać ją za skrywanie się. Jest uparty, ale działa metodycznie, nie może pozwolić sobie na spontaniczność i nierozwagę.

Głowa Kasandry oprócz motywu poszukiwań pokazuje też inne rzeczy – chociażby fakt, że ludzie nadal, mimo zagłady większości ludzkości, pragną władzy. Dlatego do Hornica zgłaszają się kolejne narody, oferujące mu dobra w zamian za Kasandrę. Poza tym jest też kwestia traktowania kobiet dawniej i ich pozycji obecnie – co prawda jest to wątek drugorzędny, a jednak ważny. Są też motywy związane z przeszłością bohaterów i ich obecnym funkcjonowaniem. Nie zabrakło trudnych wyborów, a przede wszystkim – samego faktu możliwości wyboru.

Trzeba przyznać, że opowieści Marka Baranieckiego nie są naszpikowane zwrotami akcji, zaskoczeniami, wybuchami, scenami walk i innymi wydarzeniami podnoszącymi ciśnienie czytającego. A mimo to teksty jego autorstwa na długo pozostają z czytelnikiem. Nie można o nich zapomnieć, ciągle myśli się o tym, jak postąpili bohaterowie, analizuje własne podejście i wyobraża sobie, jak sami zachowalibyśmy się w podobnej sytuacji.

Głowa Kasandry to kawał dobrej polskiej literatury fantastycznej. Została nawet nagrodzona Nagrodą im. Janusza A. Zajdla dla najlepszej polskiej powieści w 1985 r. Świetnie napisana, z ciekawą fabułą, intrygującym bohaterem, zachwyca pomysłowością autora i jego stylem. Dla fanów gatunku to lektura obowiązkowa.


Audiobooka wysłuchałam dzięki uprzejmości Audioteka.pl:
2 komentarze:

  1. Jeszcze nie jestem przekonana do słuchania audiobooków, muszę w końcu się przemóc. :)

    Pozdrawiam. ♥

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!