"Replika" Lauren OliverAutor: Lauren Oliver
Tytuł: Replika
Pełny tytuł: Replika. Gemma | Replika. Lira
Tytuł oryginalny: Replica
Wydawnictwo: Moondrive
Liczba stron: 218 | 180

Gemma jest chorowita, ma kompleksy, poza jedną przyjaciółką nie ma praktycznie znajomych. Gdy pewnego dnia nadarza się okazja na wyjazd na Florydę, dziewczyna zgadza się i planuje wraz z przyjaciółką świetne wakacje. Niestety, w ostatniej chwili rodzice zakazują Gemmie wycieczki. Dlaczego ojciec tak surowo zabronił córce wyjazdu? I co ma z tym wspólnego tajemniczy ośrodek niedaleko celu jej wycieczki?

Lira mieszka w ośrodku Haven. Jest repliką, klonem, kopią żywej istoty. Wraz z innymi replikami traktowana jest jak przedmiot. Gdy pewnego dnia ośrodek staje w płomieniach, dziewczyna ma szansę na ucieczkę. Tylko co czeka ją na zewnątrz?

Replika Lauren Oliver to powieść pisana z dwóch perspektyw. Bohaterkami są Gemma i Lira, a trzecioosobowy narrator śledzi ich poczynania i relacjonuje to, co dzieje się obecnie, ale też powraca do niektórych wydarzeń z przeszłości, by dać czytelnikowi pełen obraz sytuacji. Książka nie jest jednak pisana naprzemiennie, bohaterki nie wymieniają się rozdziałami. Powieść została podzielona na dwie części w dość nietypowy sposób. Historie postaci zajmują mniej więcej po połowie objętości lektury, ale umieszczono je po dwóch stronach pozycji – każda ma własną okładkę, zaczyna się jak osobna książka.

Fabuła skupia się głównie na tajemniczym ośrodku Haven i jego mieszkańcach. Gemma, która podsłuchała rodziców, chce się dowiedzieć, dlaczego ojca zdenerwował fakt, że dziewczyna będzie w pobliżu Haven. Lira natomiast jest jedną z mieszkanek ośrodka. Jej opowieść pokazuje, jak traktowane są repliki, czym są, po co zostały stworzone. Nikt z zewnątrz nie wie, kto przebywa w ośrodku, dlatego też to, czego nie wie Gemma, uzupełnia historia Liry, natomiast rzeczy, o których replika nie ma pojęcia, wyjaśnia Gemma, dając czytelnikowi pełny obraz sytuacji.


Przy okazji poruszony zostaje temat poznawania siebie. Obie dziewczyny żyły pod kloszem, wielu rzeczy nie wolno im było robić. Gdy udało im się „wyrwać”, musiały nauczyć się tego, co na co dzień było dla nich obce lub zakazane. Dowiadują się o sobie nowych rzeczy – nie tylko na temat tego, kim są, ale też co są w stanie zrobić, gdy nikt im niczego nie nakazuje czy zabrania. Nie zabrakło też wątków miłosnych. Nie dominują one jednak w treści, co jest ogromnym plusem, bo nie to jest najważniejsze. Najważniejsze jest to, czym są repliki i dlaczego powstały oraz to, dlaczego ktoś bardzo się stara, by ich istnienie nie zostało ujawnione.

Mocnym punktem powieści jest kreacja replik. Autorka stworzyła postacie, które nie tylko miały zastąpić ludzi, lecz także były idealnym materiałem do testów. Poza tym podoba mi się forma książki – dwie historie, które się uzupełniają, umieszczone po dwóch stronach powieści, wyglądają ciekawie. Autorka nie powiela dialogów i scen, a gdy opisuje to, czego świadkiem są obie bohaterki, pokazuje ich odmienne zachowania, myśli i reakcje. Dzięki temu nie nudzimy się fragmentami, które już czytaliśmy, bo widzimy je oczami drugiej osoby.

Jeśli lubicie powieści młodzieżowe i szukacie czegoś z oryginalnym pomysłem na fabułę i wykonanie – śmiało, sięgnijcie po Replikę. Podejrzewam, że fani gatunku mogą nie być zaskoczeni niektórymi scenami – ja nie byłam – ale i tak uważam, że to niezła lektura idealna na letni wieczór.


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Moondrive:
Książka dostępna w MOONDRIVE SHOP: KLIK

2 komentarze:

  1. Gdy nadarzy mi się taka okazja, na pewno sięgnę po tą książkę. Bardzo ciekawi mnie przedstawienie historii z tych dwóch różnych perspektyw :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Już mi sie podoba, jestem jej bardzo ciekawa!;)

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!