Czarownice są wśród nas – "Salem" 
To, czego nie można odmówić serialowi, to piękne plakaty
John Alden wyrusza na wojnę, zostawiając w miasteczku ukochaną Mary. Para nie może być razem. Mężczyzna nie wie jednak, że dziewczyna jest w ciąży. By nie dopuścić do skandalu, Mary zwraca się z prośbą do czarownicy, by ta pomogła jej pozbyć się problemu. W zamian za to kobieta zostaje jedną z czarownic. Po latach, gdy John wraca do Salem, nic nie jest już takie samo. W miasteczku pastor stara się wytropić czarownice, Mary wyszła za mąż, a purytanie boją się magii.
 
WGN America, źródło
Salem to połączenie dramatu, serialu kostiumowego, thrillera i fantastyki. Serial składa się z 36 odcinków, łącznie 3 sezonów. Zadebiutował na ekranach telewizorów w 2014 roku. W obsadzie znaleźli się Shane West jako John, Janet Montgomery w roli Mary, Seth Gabel jako pastor Cotton Mather, Ashley Madekwe jako Tituba, Elise Eberle jako Mercy Lewis, Tamzin Merchant w roli Anne i Stephen Lang grający Icrease Mathera.
 
WGN America, źródło
Akcję można podzielić na dwa główne wątki – po pierwsze temat czarownic, po drugie życie prywatne bohaterów. Ten pierwszy jest raczej oczywisty – w Salem, w XVIII wieku, purytanie wiedli spokojne i proste życie, aż nagle w miasteczku rozeszła się wiadomość o czarownicach. Czego chcą? Kim są? Pastor postanowił odszukać wiedźmy i osądzić. Niestety, radził sobie dość marnie, a opętania i złe moce ciągle się rozprzestrzeniały. Dlatego do miasteczka przybył prawdziwy pogromca czarownic – Icrease Mather. Znawca, który zamierzał oczyścić Salem z grzechu, pogaństwa i parających się magią istot.
 
WGN America, źródło
Drugi wątek jest uzupełnieniem pierwszego. Już na początku dowiadujemy się, dlaczego Mary została czarownicą – ma to związek z nieszczęśliwą miłością. Jej małżeństwo nie jest udane, a uczucia do Johna odżywają, gdy ten wraca do Salem. Poza tym widzimy, jak traktowany jest Isaac, który za młodu został napiętnowany, poznajemy lepiej pastora, który ma słabości jak każdy człowiek. Każda z głównych postaci ma swój czas na ekranie, w przeplatanych w tle wątkach ujawniają się ich charaktery, motywacje, pragnienia.
 
WGN America, źródło
Serial ma dość mroczny klimat. Surowa scenografia, ładne kostiumy, oszczędność w oświetleniu sprawiają, że przenosimy się do Salem i potrafimy wyczuć atmosferę tamtych czasów. Bywa brutalnie i obrzydliwie, przerażająco i zaskakująco. Pomysł na scenariusz jest dobry, choć momentami serial wydaje się na siłę rozciągnięty. Niektóre wątki można by przyspieszyć, niepotrzebnie są rozwlekane na trzynaście odcinków.
 
WGN America, źródło
Podoba mi się pomysł na stworzenie tego serialu. Jego klimat, motyw polowań na czarownice, kostiumy robią wrażenie. Minusem są bohaterowie – piękna, chłodna Mary ma ciągle łzy w oczach, nie do końca też potrafi zdecydować, czy chce być silna, czy przerażająca. Na dodatek jasne jest, że coś knuje, ale nikt tego nie widzi. Postacie Isaaca i Cottona mnie drażniły, a John wydawał się manipulowany przez młode i piękne kobiety, a w momentach, gdy mógł zawalczyć o siebie, był bierny.

Początek serialu zrobił na mnie ogromne wrażenie. Potem przestał mnie fascynować. Stał się na siłę przeciągnięty, a główna bohaterka zrobiła się mdła i nieznośna. Mocnym punktem serialu jest jego klimat. Jeśli zatem lubicie mroczne obrazy, Salem powinno wam się spodobać.


4 komentarze:

  1. Jestem miłośniczką mrocznych klimatów, więc mam nadzieję, że uda mi się obejrzec ten serial. Przymknę oko na późniejsze zwolnienie akcji.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie byłam przekonana do takich klimatów, jednak po tym co przeczytałam skuszę się na obejrzenie

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!