"Przeznaczenie bohaterów" Morgan RiceAutor: Morgan Rice
Tytuł oryginalny: A Quest for Heroes
Wydawnictwo: Feeria Young
Liczba stron: 350

http://wydawnictwofeeria.pl/pl/ksiazka/przeznaczenie-bohaterow
Morgan Rice jest popularną pisarką. Tworzy głównie książki młodzieżowe. Jedną z serii, którą wydała, jest Krąg Czarnoksiężnika. Saga obejmuje siedemnaście ksiąg. W Polsce w 2015 roku ukazał się pierwszy tom – Przeznaczenie bohaterów. Powieść wydała Feeria Young.

Thor dorasta w niewielkiej wiosce w Królestwie Kręgu. Ma starszych braci, którzy nim pomiatają i ojca, który traktuje go jak parobka. Thor marzy, by dostać się do Legionu – armii królewskiej, która słynie z odważnych i silnych wojowników. Chłopak nie dostaje jednak pozwolenia ojca na stawienie się na pobór. Sprzeciwia się woli rodziciela, ale nie zostaje wybrany. Jego los jest już przypieczętowany – będzie pracował z ojcem i zostanie z nim w wiosce. Jednak Thor nie zgadza się z tym. Gdy na drodze chłopca staje najpotężniejszy w królestwie druid i przepowiada mu, że jest stworzony do wielkich czynów, Thor postanawia wyruszyć w drogę i szukać szczęścia na dworze. Chce zrealizować swoje marzenie i zostać rycerzem. Jednak ci, którzy nie zostali wybrani, nie mają szans na dostanie się do Legionu w inny sposób. Thor jest zrozpaczony, ale też zdeterminowany. Czasy są niepewne – na dworze panuje ciężka atmosfera, ponieważ najstarsza córka króla wychodzi za mąż za wroga. Na dodatek trzeba wskazać następcę tronu, a to wcale nie łatwe zadanie. Jak chłopiec ze wsi odnajdzie się w tym nowym, wielkim i niebezpiecznym świecie? Czy uda mu się zostać rycerzem? Czy król podejmie dobrą decyzję w wyborze następcy tronu?

Narrator trzecioosobowy śledzi kilka postaci. Thor jest tylko jedną z nich, chociaż to głównie na nim skupia się historia powieści. W tle są wydarzenia z królestwa – dlatego dowiadujemy się, o czym myśli król i jak radzą sobie jego dzieci. Wszystko to jednak jest tylko podstawą, którą dostajemy, by lepiej zrozumieć, w jakich okolicznościach przyszło żyć młodemu chłopakowi.

Thor nie ma lekko. Jest odważny i uparty, ma szczęście i zjednuje sobie przychylność wysoko postawionych ludzi, wcale o to nie zabiegając. Po prostu doceniają jego szlachetny charakter. Za to samo nienawidzą go rówieśnicy i niżej postawieni ludzie. Także królowa nie pała do niego sympatią. Thorowi zdarza się myśleć nad tym, czemu ludzie go nienawidzą, ale nie przejmuje się tym zbytnio. Ma na głowie wiele innych zmartwień.

Książka osadzona jest w ciekawym świecie. Nie poznajemy go jeszcze w całości, mamy tylko pewien zarys. Wiemy, że jest dwór i konkurujący z nim inny lud. Wiemy, jakie tradycje panują u MacGillów, poznajemy też wojenne zaplecze królestwa oraz niebezpieczeństwa, które czekają na ludzi z zewnątrz. Cnoty rycerskie są lekko zarysowane przez postać Ereca, zachowanie króla jest pokazane nie tylko przez panującego MacGilla, ale też jego potomków – skrajnie różnych i stąd też tak ciekawych.

Pojawiają się w książce wątki fantastyczne. Jest kilka wymyślnych istot, z którymi musi się zmierzyć Thor. Jest też druid, który zagadkami przepowiada przyszłość. Królestwo jest też pod wpływem mocy miecza, który jest w posiadaniu MacGillów. Lecz to nie jedyny motyw, na który warto zwrócić w książce uwagę.
Przede wszystkim warto skupić się na Thorze, którzy na kartach powieści dojrzewa. Jest tylko nastolatkiem, ale podejmuje różne decyzje, które sprawiają, że chłopak dorasta, jest często nawet bardziej dojrzały niż jego starsi koledzy.
Drugim ciekawym wątkiem jest motyw władzy. O niego ociera się tu niemal każda sprawa, którą porusza autorka. Dla tronu niektórzy gotowi są zrobić wszystko. Inni w ogóle się nim nie interesują. Władać nie jest łatwo – czasem król musi zignorować swoich doradców i zawierzyć własnej intuicji. Wszystko to zostało w książce wymieszane i pokazane dość ciekawie.

Oprócz tego znajdziemy tu miłość, przyjaźń i poświęcenie się dla innych, przygody i bójki, niebezpieczeństwa i intrygi. Jest też wyraźny podział klasowy, który widać na każdym kroku. Są turnieje rycerskie i magia. A w tym wszystkim odważny chociaż nieco zagubiony chłopak z prowincji.

Ogólnie książka była ciekawa, choć miałam wrażenie, że jest w niej kilka niedociągnięć. Przede wszystkim niektóre dialogi były sztuczne i naciągane. Za to kreacja świata bardzo mi się podobała i żałowałam, że była tylko miejscami wspomniana, a nie rozwinięta bardziej. Mapa na początku powieści pokazała, jak według autorki wygląda Krąg. Bardzo lubię, gdy w książkach znajduje się ten dodatek.

Muszę też przyznać, że początkowo widziałam podobieństwa w treści do bajki Disneya Miecz w kamieniu. W obu opowieściach mamy młodego bohatera, który jest gnębiony przez bliskich, a jego marzeniem jest być rycerzem. Zaprzyjaźnia się (choć Thor raczej tylko poznał) z magiem, który widzi w nim potencjał. Jest też magiczny miecz. Pierwsze kilkanaście stron powieści do złudzenia przypominało bajkę, potem jednak historia zaczęła mieć swój własny kształt.

Polecam tym, którzy lubią książki przygodowe, fantastyczne, z nowym, całkowicie od podstaw wykreowanym światem. Nie ma tu typowych dla fantastyki stworów, autorka postarała się o nowe istoty. Jest też prawy bohater, który ma wrogów i przyjaciół nim jeszcze zdążył się odezwać. Nie jest to może lektura wybitna, ale bardzo przyjemna. Ciekawa jestem, czy wszystkie tomy zostaną wydane w Polsce – ja chętnie je przeczytam.

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Feeria Young:


7 komentarzy:

 1. Wygląda jak coś, co muszę koniecznie przeczytać.

  http://zakurzone-stronice.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Cóż, nie jest to must read na tu i teraz, ale może kiedyś, jak nie będę miała nic innego do czytania... kto wie ;)

  Bookeaterreality

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta książka bardzo by mi się spodobała kilka lat temu, kiedy z chęcią sięgałam po fantastykę, zafascynowana ''Wiedźminem'' ;) teraz bardziej pociągają mnie historie typu ''Igrzyska Śmierci'', ''Czerwona królowa'' czy ''Dary Anioła''. Widzę jednak po opisie fabuły, że to może być całkiem niezła lektura i niezbyt długa. Przeraża mnie tylko liczba 17 tomów!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak zobaczyłam informację o liczbie tomów, to szczeka mi opadła!

   Usuń
 4. Zgadzam się, że jest w niej kilka niedociągnięć, ale niezmiernie pokochałam tę książkę i mam nadzieję, że przeczytam wszystkie tomy :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie jestem pewna czy to książka dla mnie, ale okładka jest obłędna :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Przyznam się, że myślałam o tej książce, ale jakoś odstawiłam na bok. Póki co mam do przeczytania dwie Kinga. Mimo wszystko ciekawie ją przedstawiłaś. Może się przekonam, bo lubię takie powieści. Fajnie, że wspomniałaś o mapce. Byłam tu u Ciebie z rok temu, bo uciekłam na trochę z blogosfery i brakowało mi Twojego bloga, bo zawsze znajdzie się coś ciekawego.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!