Cudowny chłopak, R.J. PalacioAutor: R.J. Palacio
Tytuł: Cudowny chłopak
Tytuł oryginalny: Wonder
Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 416

August Pullman to niezwykły chłopiec. Przez wadę genetyczną jego twarz jest bardzo zdeformowana. Po licznych operacjach wcale nie wygląda lepiej. Do tej pory uczył się w domu, jednak rodzice postanowili, że chłopak powinien w końcu zacząć uczęszczać do normalnej szkoły. To idealna okazja, ponieważ w piątej klasie wszyscy będą nowi, więc August nie będzie zagubiony. Niestety chłopiec nie ma łatwego życia wśród rówieśników…

Cudowny chłopak R.J. Palacia to powieść, w której bohaterami są dzieci i nastolatkowie. Narracja pierwszoosobowa prowadzona jest przez Augusta, jego siostrę Vię, ale też ich znajomych. Tylko młodzież otrzymuje głos w tej powieści, ale nie znaczy to, że całkowicie pominięto rolę dorosłych.

August jest głównym bohaterem powieści. To mały chłopiec, który z powodów wady genetycznej ma zdeformowaną twarz. Jest po licznych operacjach, zdaje sobie sprawę z tego, że jego wygląd może przerażać. Poza wyglądem jest jednak całkowicie zwyczajnym dzieckiem – lubi Gwiezdne Wojny, marzy, świetnie radzi sobie na fizyce, jest zabawny, chce się przyjaźnić z rówieśnikami. Ma dystans do siebie, co jest naprawdę zadziwiające, bo nawet dorośli miewają z tym problem. August to dobre dziecko, o czym przekonuje się każdy, kto pozna go lepiej i odrzuci niechęć spowodowaną jego wyglądem.

Historia opowiada o tym, jak August trafia do szkoły, czyli miejsca, w którym wcześniej nie był. Do tej pory uczył się w domu, wśród bliskich, nie musiał spotykać się zbyt często z przerażonymi minami innych ludzi. Rodzice postanowili jednak wysłać go do szkoły, mimo że byli świadomi tego, jak trudno będzie mu się wpasować w nowe środowisko. Chłopak jest naprawdę dzielny – mimo że dzieci mu dokuczają, przezywają, gapią się na niego i są dla niego niemili, August radzi sobie całkiem nieźle. Odcina się od złośliwości, ale w domu bardzo je przeżywa. 

Książka pokazuje dwa ważne aspekty. Pierwszy jest oczywisty – trudy bycia innym i związane z tym okrucieństwo ze strony rówieśników. August nie skarży na kolegów, stara się radzić ze wszystkim sam. Drugim ważnym tematem jest pokazanie tego, jak wygląda życie rodziny osoby, która jest w jakiś sposób inna. Nieważne, czy jest to choroba, wygląd czy inne problemy – nigdy nie jest łatwo. Rodzice skupiają się głównie na Auguście, ale jego siostra nie narzeka. Rozumie, że to jemu trzeba poświęcić więcej uwagi. Czytelnik czuje jednak, że to niesprawiedliwe, gdy jedno z dzieci jest odsunięte i zostawione same sobie. 

Trzeba przyznać, że w powieści to dorośli lepiej radzą sobie z innością Augusta. Rodzice chcą, by chodził do szkoły, bo poza wyglądem niczym nie różni się od rówieśników. Nauczyciele starają się mu pomóc w aklimatyzacji. Są oczywiście też tacy dorośli, którzy nie są przychylni Augustowi. Dobrze, że pokazano też i takie osoby, bowiem nigdy nie jest tak, że wszyscy są jednomyślni, a dzięki temu książka zyskuje na autentyczności.

Jeśli chodzi o dzieci – ich uprzedzenia względem Augusta są bezpodstawne. Owszem, młodsi gorzej ukrywają swoje odczucia, nie panują nad mimiką, są bardziej bezpośredni w pytaniu o to, co się stało z twarzą chłopca, ale z drugiej strony to właśnie oni gotują mu największe piekło. Prześladowania są różnorodne – od wyzwisk i plotek, po złośliwe liściki i nastawianie kolegów przeciwko Augustowi. Z czasem jednak i dzieci przekonają się, że inny wygląd nie sprawia, że August jest kimś gorszym, wręcz przeciwnie – to on jest miły, pomocny i zabawny, potrafi żartować sam z siebie i ma dystans do tego, jak wygląda, a to jego prześladowcy są tymi, z którymi nie warto się kolegować, bo poza złośliwością nie ma w nich nic wartego chwili uwagi.

Cudowny chłopak to książka, która wzrusza, daje nadzieję i otwiera oczy na sprawę inności. To nie tylko lektura dla dzieci i młodzieży, lecz także dorosłych. Bardzo ciepła i wielowarstwowa opowieść, od której nie można się oderwać. Serdecznie polecam.


Przeczytane dzięki Legimi.pl:


3 komentarze:

  1. Jak nie lubię takich książek, to myślę, że tą bym nawet przeczytała :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo chcę przeczytać tę książkę. Myślę, że w dość brutalny sposób pokazuje, że pod brzydką otoczką skrywa się piękny człowiek. Uważam, że książka mogłaby przypaść mi do gustu.

    OdpowiedzUsuń
  3. MUSZĘ przeczytać tę książkę i obejrzeć film. :)

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!