Gwiazdkozaur, Tom Fletcher

Autor: Tom Fletcher
Tytuł: Gwiazdkozaur
Wydawnictwo: Zysk i s-ka
Liczba stron: 416

Will mieszka z tatą, który uwielbia Boże Narodzenie. Chłopiec natomiast kocha dinozaury. Prosi nawet świętego Mikołaja o to, by ten na gwiazdkę przyniósł mu żywego dinozaura. Chłopak nie ma łatwego życia – nie ma mamy, jeździ na wózku i jest szykanowany w szkole przez nową koleżankę. Czy Święty Mikołaj spełni jego marzenie i Will znajdzie pod choinką nowego przyjaciela?

Gwiazdkozaur Toma Fletchera to opowieść, w której trzecioosobowy narrator przedstawia losy Willa, małego chłopca, który uwielbia dinozaury. Narracja pokazuje również inne postacie, w tym… tytułowego Gwiazdkozaura. To rodzaj dinozaura, który został znaleziony przez elfy świętego Mikołaja przed świętami Bożego Narodzenia. Czy to on będzie prezentem Willa?

Akcja książki skupia się na Willu. Czytelnik obserwuje, co chłopiec musi znosić w szkole i jak próbuje sobie z tym radzić. Nie jest mu łatwo nie tylko ze względu na niepełnosprawność i niechęć kolegów, lecz także dlatego, że nie chce martwić ojca swoimi problemami. Nowa koleżanka przezywa go, naśmiewa się z niego i sprawia, że wszyscy zaczynają się od niego odwracać. Will jednak stara się jakoś poradzić z tym, jak go traktuje, a jego ucieczką od zmartwień są dinozaury.

Tematów poruszanych w książce jest kilka. Pierwszy z nich dotyczy niepełnosprawności, którą autor starał się pokazać tak, by młodzi czytelnicy nie uznawali jej za coś złego. Owszem, Will nie chodzi, ale nie przeszkadza mu to w nauce, marzeniach, zawieraniu przyjaźni. Po drugie ważnym tematem jest kwestia nękania w szkole. To kolejny trudny temat, który znalazł się na kartach powieści. Jest też wątek dotyczący polowania na zwierzęta. Z przyjemniejszych tematów autor przedstawił siłę marzeń, pokazał, że człowiek może się zmienić, a niektóre z zachowań wynikają z problemów na innych płaszczyznach życia.


Gwiazdkozaur to powieść dla młodszych czytelników, która nie tylko porusza ważne tematy, lecz także bawi. Czytanie jej jest przyjemnością z kilku powodów. Po pierwsze to urocza, ciepła historia, w której nie brakuje przygód i akcji. Po drugie autor bawi się językiem, co widać też w polskim tłumaczeniu, nie tylko dzięki słowom dźwiękonaśladowczym, ale też całej masie innych drobiazgów. Po trzecie powieść wzbogacają ilustracje dopasowane do scen, które właśnie są opisywane na kartach. To piękne, szczegółowe obrazki, które przyciągają wzrok.

Gwiazdkozaur jest świetną książką dla dzieci, przy której można się doskonale bawić. To mądra i ciepła opowieść w sam raz na okres bożonarodzeniowy. Naprawdę warto się za nią rozejrzeć.

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Zysk i S-KA:5 komentarzy:

 1. Będę miała Gwiazdkozaura na uwadze, jak będę miała dzieci :) Widać, że to bardzo ciepła historia w sam raz na czytanie przed snem

  OdpowiedzUsuń
 2. Moje córki już raczej są za duże, ale będę miała na uwadze tę książkę, gdy będę szła na urodziny do jakiegoś maluszka :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie ją przeczytam sama dla siebie :D Uwielbiam święta i wszystko co z nimi związane :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Na pewno książka warta uwagi :) Myślę, że sprezentuję ją mojej kuzynce :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!