Zaślepienie, Aga LesiewiczAutor: Aga Lesiewicz
Tytuł: Zaślepienie
Tytuł oryginalny: Exposure
Wydawnictwo: Insignis
Liczba stron: 402

Kristin jest fotografką, która przed laty zrezygnowała z dobrze zapowiadającej się kariery na rzecz niezależności. Mieszka ze swoim chłopakiem, artystą, który rzadko bywa w domu. Pewnego dnia spokojne życie dziewczyny burzy e-mail z nieznanego adresu. Nadawca zdaje się doskonale wiedzieć, co robi Kristin, zna fakty z jej przeszłości i ma zamiar wpływać na jej przyszłość.

Zaślepienie Agi Lesiewicz to powieść, w której główną bohaterką i narratorką jest Kristin. To młoda kobieta, która zajmuje się fotografią. Przed laty była częścią dobrze zapowiadającego się duetu artystycznego, zajmowała się też fotografowaniem miejsc zbrodni dla policji. Teraz przyjmuje mniej ekscytujące zlecenia, ale stara się nie narzekać. Jest raczej opanowana, skupiona, choć gdy w jej życiu zaczynają dziać się dziwne rzeczy, czuje niepokój.

W książce zaprezentowano dwa główne wątki, oba połączone ze sobą. Z jednej strony mamy prześladowcę, który wie o Kristin niemal wszystko. Prawdopodobnie ją obserwuje. Chce też wpływać na jej życie, choć dziewczyna nie wie dlaczego. Poza tajemniczymi e-mailami bohaterka doświadcza również znacznie bardziej nieprzyjemnych zdarzeń. Tu zaczyna się drugi wątek, w którym widzimy zachowanie ofiary. Jest praktycznie bezbronna, nie wie, co może zrobić i czym naraziła się oprawcy. Nie czuje się bezpiecznie we własnym domu, a kolejne wydarzenia sprawiają, że jej życie powoli zaczyna przeobrażać się w koszmar.

Bohaterka musi zdecydować, komu zaufać, kto pomoże jej w rozwiązaniu zagadki tajemniczych wiadomości. Nie wie, czy e-maile są głupim żartem jej chłopaka, czy też może to jakaś stara sprawa z przeszłości prześladuje ją obecnie. Kristin ma kilka pomysłów na to, kto może stać za wiadomościami, ale czy uda jej się dotrzeć do prawdy? Jak to w życiu – każda kolejna wskazówka będzie jej się wydawać tą właściwą, sprawiając, że dziewczyna będzie widzieć podejrzanych w każdym człowieku.


Przez to, że bohaterka nie może czuć się swobodnie w miejscu, w którym mieszka, książka zyskuje niesamowity klimat. Czujemy niepokój wraz z nią, dreszczyk emocji na myśl, że ktoś ingeruje w jej życie. Czasem trudno zrozumieć, dlaczego dziewczyna tak usilnie trzyma się tego mieszkania, skoro nie jest w nim bezpieczna. Czytelnik może poczuć duszącą atmosferę czterech ścian, które ktoś odarł z prywatności. Autorce udało się oddać klimat zamknięcia, bycia w potrzasku, który towarzyszy bohaterce niemal od pierwszych stron książki.

Powieść trzyma w napięciu. Fabuła jest intrygująca i sprawnie napisana, czasem tylko zachowanie głównej bohaterki może drażnić zbyt lekkim podchodzeniem do sprawy. Z drugiej strony wypada to dość naturalnie, ponieważ dziewczyna miota się między kilkoma podejrzeniami i nie wygląda na kogoś, kto jest detektywem-amatorem radzącym sobie z poważniejszymi sprawami. Rozwiązanie zaskakuje, ponieważ w książce nie pada nawet cień podejrzeń na winnego, który zostaje zdemaskowany pod koniec powieści. Szkoda, bo w efekcie czytelnik może poczuć się oszukany, że jego uwagę kierowano na inne postacie, a kto inny stał za całą sprawą. 

Zaślepienie to thriller, który dobrze sprawdzi się w długie wieczory. Możecie śmiało sięgać, jeśli lubicie powieści, w których z kart wylewa się wrażenie niepokoju i braku bezpieczeństwa w miejscu, które powinno się kojarzyć, czyli we własnym domu.
  

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Insignis:

2 komentarze:

Daj znać, co sądzisz o wpisie!