Co robi język za zębami?, Agata HąciaAutor: Agata Hącia
Tytuł: Co robi język za zębami?
Pełny tytuł: Co robi język za zębami? Poprawna polszczyzna dla najmłodszych
Wydawnictwo: PWN
Liczba stron: 333

Do czego przydaje się język? Jak poprawnie wymawiać głoski? Co wspólnego mają bal i pal? Czym są związki frazeologiczne i czy należy je rozumieć dosłownie? Jak grzecznie się witać? I czy zabawa z polszczyzną może być w ogóle zabawna?

Co robi język za zębami? Agaty Hąci to książka nie tylko dla najmłodszych, lecz także dla starszych czytelników, która ma pokazać im, że polszczyznę można wykorzystać do zabawy, wiele się o niej dowiedzieć, a także, że dzięki odpowiednio dobranym słowom możemy stać się kulturalni. Książka to skarbnica wiedzy na temat języka polskiego i zbiór wielu ćwiczeń, zadań, które mogą stać się świetną zabawą.

Tematów w książce jest kilka. Na początku zaprezentowano ćwiczenia, które mają pomóc rozbudzić buzię i całe ciało, zmusić do pracy, która potem zaowocuje ładniejszą mową. Potem znajdują się ciekawe działy dotyczące frazeologii, poprawnego użycia wyrazów i kultury, nie tylko języka. Wszystko napisano z myślą o młodych czytelnikach, choć pojawiają się też rozdziały przeznaczone dla dorosłych. 

Autorka zwraca się do czytających bezpośrednio, jakby z nimi rozmawiała. To skraca dystans i sprawia, że czyta się to z ogromną przyjemnością. Tematyka jest różnorodna, ale nie jest zbyt trudna, wyjaśniono wszystko przystępnie i prosto, by każdy mógł zrozumieć. Tekst nie jest skomplikowany, bywa zabawny, nie czuć w nim sztuczności. Na pewno spodoba się on młodym czytelnikom.


Całość uzupełniają ilustracje Macieja Szymanowicza. Są piękne, kolorowe, zabawne i dopasowane do treści. Trzeba przyznać, że książka wizualnie wypada nadzwyczaj dobrze. Jest atrakcyjnie wydana, barwna, z ładną okładką i ciekawym wnętrzem. Przypadnie do gustu rodzicom i dzieciom. To mądra i elegancka pozycja, którą można podarować komuś w prezencie. 

Przyznam, że po tę książkę sięgnęłam z ogromną ciekawością z dwóch powodów. Po pierwsze tematyka języka jest mi bliska, byłam zaintrygowana, jak przedstawi to autorka i czy będzie to tekst, który sprawi, że młodsi czytelnicy uznają, że polszczyzna jest ciekawa. Po drugie miałam przyjemność uczęszczać na zajęcia Agaty Hąci na studiach i wiem, że jest ona pasjonatem języka polskiego, ma ogromną wiedzę, którą potrafi przekazać w cudowny sposób, ale nieco starszym słuchaczom, czego doświadczyłam na własnej skórze. Okazało się, że do młodszych też umie trafić, czego przykładem jest ta pozycja.

Co robi język za zębami? to książka dla ciekawych świata czytelników, którzy chcą lepiej poznać język polski i dowiedzieć się wielu mądrych i przydatnych rzeczy. Nie czyta się jej szybko, ale można znaleźć w niej wiele cennych informacji. Zachęcam, szczególnie do wspólnej lektury z rodzicami.


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa PWN:3 komentarze:

Daj znać, co sądzisz o wpisie!