O nich warto wiedziećDziś wyjątkowy dzień, w którym wspominamy zmarłych. Na pewno jesteście już po wizycie na grobach bliskich, mieliście też okazję pomyśleć o swoich ulubionych pisarzach, aktorach czy muzykach, którzy odeszli. Pomyślałam, że przygotuję dla was listę kilku twórców, którzy odeszli, a których warto poznać dzięki ich utworom.


Agatha Christie
Agatha Christie to jedna z popularniejszych autorek powieści kryminalnych. Stworzyła niezapomnianą postać Herkulesa Poirot, który rozwiązywał sprawy z właściwą sobie elegancją. Autorka ma na koncie kilkadziesiąt książek, które od początku XX wieku sprzedały się w milionach egzemplarzy, przetłumaczono je na dziesiątki języków, a do dziś wychodzą wznowienia jej powieści, a nawet ekranizacje na ich podstawie.
Nie od dziś wiadomo, że uwielbiam książki tej autorki. Daleko im do spektakularnych, pełnych zwrotów akcji współczesnych kryminałów, jednak zawsze zachwycają mnie rozwiązanie, relacje międzyludzkie prezentowane w powieściach i nietuzinkowi bohaterowie. Dlatego jeśli lubicie lekkie kryminały o małej liczbie stron, w sam raz na wieczór, to powinniście sięgnąć właśnie po twórczość tej autorki.


Jerzy Żuławski
Polski filozof, poeta, dramaturg i pisarz z okresu Młodej Polski. Jest jednym  prekursorów polskiej literatury fantastycznonaukowej. Zadebiutował pod koniec XIX wieku, a jego najbardziej znane utwory to trylogia księżycowa – Na srebrnym globie, Zwycięzca, Stara Ziemia. Autor potrafi nie tylko przelać na papier to, co podsuwa mu wyobraźnia, lecz także nie zapomina o uczuciach. Doskonale operuje słowem, zna się na emocjach, przedstawia m.in. ogromną tęsknotę bohatera za ziemią. Zasługuje na docenianie chociażby przez fakt, że od 2008 roku przyznawana jest nagroda jego imienia – Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego dla najlepszych polskich utworów fantastycznych.


Ian Fleming
Brytyjski pisarz, który stworzył serię powieści szpiegowskich z postacią Jamesa Bonda, najsławniejszego agenta Jej Królewskiej Mości. Inspiracją do powstania książek były osobiste doświadczenia autora, który pracował w wywiadzie wojskowym. Debiutował w połowie XX wieku. Wydał kilka powieści z 007, ale też książkę dla dzieci. Do dziś jego twórczość rozpala wyobraźnię twórców, którzy przenoszą na ekran kolejne powieści autora, inspirują się nimi, pisząc scenariusze. Są też pisarze, którzy skorzystali z postaci Bonda i umieścili ją w swoich powieściach.


John Ronald Reuel Tolkien
Brytyjski pisarz znany głównie dzięki powieściom Hobbit i Władca Pierścieni. Twórca, który wyniósł literaturę fantastyczną do rangi wybitnej. Stworzył piękny, wielowarstwowy świat Śródziemia, nad którym pracował przez wiele lat, doskonaląc go, opisując, dopracowując, a tym samym sprawiając, że czytelnicy do dziś zachwycają się jego wyobraźnią. Nadal odkrywane są zapiski, które wydawane są w redakcji jego syna.


3 komentarze:

  1. Skoro jest tu Tolkien to ja dorzuciłabym tez naszego Lema i Zajdla. W końcu to także wielcy fantaści.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nad Lemem myślałam, ale skoro z naszego podwórka wrzuciłam już Żuławskiego, uznałam, że może starczy tej fantastyki :)

      Usuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!