Krąg, Dave Eggershttps://audioteka.com/pl/my-shelf/audiobook/krag-sonia-draga
Autor: Dave Eggers
Tytuł: Krąg
Tytuł oryginalny: The Circle
Wydawnictwo: Sonia Draga
Czas nagrania: 18 godz.

Mae Holland dostaje nową pracę w prężnie rozwijającej się i najpotężniejszej na świecie firmie internetowej Krąg. Ma zająć się obsługą klientów i idzie jej całkiem nieźle. Jest zachwycona nową posadą i miejscem, w którym przyszło jej pracować. Nowoczesność i rozmach, jakie charakteryzują Krąg, sprawiają, że Mae czuje się cudownie, ale też nie za wszystkim jest w stanie nadążyć – firma chce nie tylko dobrych pracowników, lecz także oddanych i zaangażowanych członków społeczności, dlatego poza samymi odpowiedziami na zapytania klientów dziewczyna bierze też udział w licznych imprezach i spotkaniach, które odbywają się w Kręgu.

Krąg Dave’a Eggersa to powieść, w której główną bohaterką jest młoda Mea. Dziewczyna zaczyna pracę w nowej firmie, dlatego czytelnik wraz z nią odkrywa jej tajemnice, działania i rozwój. Książka została wydana także wersji czytanej, lektorem audiobooka jest Krzysztof Plewako-Szczerbiński, który bardzo dobrze interpretuje tekst, bawi się swoim głosem i sprawia, że słuchanie nie jest nużące.

Mea jest młoda i ambitna. Nie znosi bezczynności, jest jak prymuska w szkole – chce być najlepsza. Schlebia jej, gdy ktoś ją chwali i gratuluje. Często wiąże się to jednak z godzinami pracy, odcięciem się od przyjemności. Dziewczyna początkowo podchodzi do pracy w Kręgu jak do typowego zawodu – po ośmiu godzinach opuszcza biuro i relaksuje się w domu, podczas gdy inni zostają w kampusie i bawią się na różnych wydarzeniach. Mae powoli zmienia swój stosunek do Kręgu – zaczyna angażować się w działania społeczności i dzieli własnymi wrażeniami, jednak ciągle jest w czymś upominana. To nie jest dziewczyna, która idąc na kolację ze znajomymi, zrobi najpierw tuzin zdjęć swojego talerza, by wybrać najlepsze i wrzucić do sieci. Dlatego początkowo trudno jej się przyzwyczaić do tego, jak działa firma.

Książka skupia się głównie na temacie globalnej firmy internetowej, która zagarnia życie swoich pracowników na własność. Nie zmusza ich do porzucenia swojej prywatności, lecz docenia tych, którzy chcą brać czynny udział nie tylko w pracy, lecz także w rozwoju społeczności, imprezach, akcjach. Nie tylko oni powinni włączyć się w politykę Kręgu, także każdy inny człowiek na świecie powinien działać według ich zasad – nie tylko logując się na portalu społecznościowym i biorąc udział w dyskusjach, lecz także angażując w ideę przeźroczystości, czyli nadawania swojego życia w formie filmu live w Internecie.

Początkowo idea Kręgu jest dla czytelnika intrygująca i fascynująca. Praca w tego typu firmie, która nie tylko ma być miejscem pracy, lecz także relaksu, życia, relacji międzyludzkich, jest interesująca. Również angażowanie się w różne projekty, a także ciągły rozwój są ciekawe. Potem jednak dostrzegamy, jak wiele rzeczy i obowiązków jest na głowie głównej bohaterki. Z jednej strony to przyjemne być członkiem społeczności Kręgu, mieć na coś wpływ, ale z drugiej wydaje się, jakby Mae miała jedynie pracę i nic więcej w życiu. Na dodatek firma ingeruje w jej prywatność, wymuszając nie tylko publikację aktualności, lecz w finalnym etapie także robiąc z niej przykład osoby, która filmuje każdy moment swojego życia.

Krąg ma specyficzny klimat. Nie jest to typowy thriller. Nie ma w nim wartkiej akcji, lecz sama obserwacja rozwoju firmy i tego, jak wpływa na Mae, jak ją zmienia, może wywołać ciarki na plecach. Dla dziewczyny pojawienie się kolejnych monitorów czy udawanie kogoś innego nie jest czymś wielkim, my jednak widzimy sztuczność tego zachowania. 

Krąg jest dobrą powieścią, która wciąga, pokazuje rozwój technologii i to, jak wpływają one na nasze życie i zagarniają je. Na podstawie książki Eggersa powstał także film o tym samym tytule z Tomem Hanksem i Emmą Watson w rolach głównych. Jeśli więc jesteście za zasadą „najpierw książka, potem film”, nie ma na co czekać.


Audiobooka wysłuchałam dzięki uprzejmości Audioteka.pl:
5 komentarzy:

  1. Lubię tego typu powieści, więc na pewno po nią sięgnę. Nie wiem czy pooglądam film, bo słyszałam wiele negatywnych uwag na jego temat...

    OdpowiedzUsuń
  2. Oglądałam film i bardzo mi się podobał, więc książkę również przeczytam :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Zapowiada się niezła lektura :)

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!