Five Nights at Freddy’s. Srebrne oczy, Scott Cawthon, Kira Breed Wrisley


https://pantomasz.pl/srebrne-oczy-five-nights-at-freddys-cawthon-scott-breedwrisley-kira,p462188,cAutor: Scott Cawthon, Kira Breed Wrisley
Tytuł: Srebrne oczy
Pełny tytuł: Five Nights at Freddy’s. Srebrne oczy
Tytuł oryginalny: Five Nights at Freddy’s. Silver Eyes
Wydawnictwo: Feeria Young
Liczba stron: 358

Charlie wraca do rodzinnego miasteczka na uroczystość, podczas której ma zostać ogłoszone stypendium imienia jej zmarłego kolegi z dzieciństwa. Dziesięć lat temu doszło do zaginięć dzieci w knajpie, którą prowadził ojciec dziewczyny. Nigdy nie odnaleziono ciał, nikt nie wie, co się stało z dziećmi, jednak wszyscy podejrzewają morderstwa. Gdy Charlie spotyka starych znajomych, ktoś proponuje, by odwiedzić restaurację – w końcu cała paczka ma z niej dobre wspomnienia, a to, że knajpa jest związana z zaginięciami, nie wpływa na sentyment do tego miejsca. Coś jednak jest w tym lokalu takiego, że na samą myśl przyjaciele mają ciarki...

Five Nights at Freddy’s. Srebrne oczy autorstwa Scotta Cawthona i Kiry Breed Wrisley to powieść młodzieżowa, której fabuła powstała w oparciu o znaną grę komputerową pod tym samym tytułem. Książka jest pierwszą częścią trylogii, która jest mieszanką powieści młodzieżowej i horroru. Popularność gry spowodowała, że nie tylko napisano na jej podstawie książki, lecz także trwają prace nad filmem pełnometrażowym opartym na fabule z gry.

Głównym wątkiem jest tajemnica miejsca, czyli knajpki Freddy Fazbear’s Pizza. W tym właśnie lokalu doszło przed laty do tragicznych wydarzeń, w wyniku których zaginął i prawdopodobnie zginął przyjaciel Charlie i jej paczki. Dla dziewczyny była to podwójna tragedia – wydarzyło się to w lokalu należącym do jej ojca, który potem popełnił samobójstwo. Pizzerię zamknięto, dziewczyna musiała zmienić całe swoje życie, porzucić przyjaciół. Po latach wraca do małego miasteczka i wspomnienia ożywają.

Przyjaciele postanawiają sprawdzić, czy pizzeria stoi jeszcze na swoim miejscu. W środku czas się zatrzymał – i choć wszystko jest tak, jakby przed chwilą wyszli stąd ludzie, dla tej grupy wszystko się zmieniło. Dorośli, inaczej postrzegają to miejsce, sentyment i wspomnienia mieszają się z grozą, gdy pomyślą o tym, że w tym właśnie lokalu doszło do dziwnych porwań.

Akcja rozgrywa się głównie w zamkniętej pizzerii. Samo miejsce opisane jest tak, że wywołuje u czytającego ciarki. Możemy wyobrazić sobie pusty, zamknięty od lat lokal, z wielkimi maskotkami, które były chlubą tego miejsca. Nie są to jednak pluszowe misie, lecz bardzo przerażające, ogromne konstrukcje, które się poruszają. Wiele tu zakamarków, które pełne są wspomnień i tajemnic. Na dodatek paczka przyjaciół ma wrażenie, że coś niebezpiecznego czai się w mroku...

Powieść ma niesamowity klimat – groza wylewa się z kart książki, nawet gdy akcja rozgrywa się w dzień. Czytelnik nie jest pewny, czy to, co właśnie czyta, jest wytworem wyobraźni bohaterów, czy dzieje się naprawdę. Ta nieprzewidywalność, a przy tym poczucie przerażenia, które towarzyszy postacią, są czynnikami, które wpływają na odbiór książki.

Five Nights at Freddy’s. Srebrne oczy to powieść, która świetnie oddaje klimat gry. Doskonale się ją czyta wieczorem, gdy każdy szum w pokoju wpływa na odbiór tekstu, potęgując wrażenie tajemniczości i poczucie niebezpieczeństwa. Autorzy dobrze poradzili sobie z wykreowaniem atmosfery powieści i choć historia momentami może wydawać się mocno naciągana, nawiązuje do serii gier i nie można jej zarzucić niczego pod tym względem. To bardzo dobry horror dla młodzieży, który trzyma w napięciu, więc jeśli szukacie czegoś w tym klimacie, koniecznie sięgnijcie po Five Nights at Freddy’s. Srebrne oczy.


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości księgarni PanTomasz.pl:

www.pantomasz.pl

3 komentarze:

Daj znać, co sądzisz o wpisie!