Baśnie osobliwe, Ransom Riggshttp://www.taniaksiazka.pl/basnie-osobliwe-riggs-ransom-p-884841.html
Autor: Ransom Riggs 
Tytuł oryginalny: Tales of the Peculiar
Wydawnictwo: Media Rodzina
Liczba stron: 180

Osobliwy dom pani Peregrine Ransoma Riggsa podbił serca czytelników i widzów. Sukces świata osobliwych ludzi był tak wielki, że na rynku wydawniczym ukazała się jeszcze jedna dotycząca go publikacja, a mianowicie Baśnie osobliwe. To niewielki zbiór opowieści, które dzieją się w świecie nietypowych ludzi, posiadających cudowne zdolności i niecodzienne moce.

W tomie znajdziemy dziesięć baśni. Każda z nich posiada pierwiastek osobliwy – związany z bohaterami, którzy w nich występują. Baśnie nie są lekkie, łatwe i przyjemne, nie zawsze mają happy end, a już na pewno nie jest to happy end oczywisty. Często są dość mroczne, smutne, przygnębiające i przerażające, ale właśnie w tym tkwi ich urok. 

Najciekawszą ze zbioru, według mnie, jest historia ludożerców otwierająca cykl. Pojawia się też historia pierwszej kobiety zmieniającej się w ptaka i tworzącej pętle czasu. Równie ciekawa, choć smutna, jest opowieść o dziewczynie z wężowym językiem. Interesująca jest też baśń o dziewczynie, która potrafiła wyciągać z głów koszmary.


Historie te pokazują to, jak trudno być innym. Odmienność jest traktowana źle, jest przekleństwem częściej niż błogosławieństwem. Wiele razy bohaterowie byli odtrącani, a często też wykorzystywani ze względu na swoje niecodzienne umiejętności. Na szczęście w wielu przypadkach udało im się znaleźć kogoś równie osobliwego jak oni. Dzięki temu możemy podejrzewać, że nigdy nie jest tak, że jesteśmy skazani na samotność, możemy mieć nadzieję, że na świecie żyje ktoś podobny do nas albo ktoś, kto zaakceptuje nas takimi, jakimi jesteśmy.

Atutem – poza samymi historiami – są też ilustracje autorstwa Andrew Davidsona. Otwierają one każdą z baśni, dopasowane są do jej treści. Są szczegółowe, ale czarno-białe. Nie rozpraszają, ale bardzo ładnie zapowiadają kolejną opowieść. To miły dodatek, który dopełnia całości i nadaje pozycji charakter typowej książki z baśniami.

Baśnie osobliwe to świetny dodatek do cyklu książek. Przemyślany, nieprzekombinowany, a do tego pasujący klimatem do powieści. Bardzo przyjemnie się czyta tę pozycję. Jeśli będziecie mili okazję, koniecznie sięgnijcie po tę lekturę.

Książka do kupienia na stronie Księgarni TaniaKsiazka.pl:

4 komentarze:

  1. Jak tylko zakończę serię i w końcu przeczytam trzeci tom (miałam po niego sięgnąć od razu, a teraz odkładam w czasie, którego wiecznie brakuje :( ) to z pewnością kupię i przeczytam też te baśnie! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jestem wielką fanką wszelkiego typu baśni, więc bardzo chętnie sięgnę również po ten zbiór. Tym bardziej, że pierwsza część cyklu, do którego nawiązuje, bardzo mi się podobała, a kolejne już czekają na przeczytanie na mojej półce. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Zaintrygowała mnie ta książka i pewnie za jakiś czas pojawi się u mnie na półce, bo uwielbiam takie pozycje:).

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!