Poradnik dla smoków. Co zrobić, by twój człowiek zmądrzał, Laurence Yep, Joanne RyderAutor: Laurence Yep, Joanne Ryder
Tytuł: Poradnik dla smoków. Co zrobić, by twój człowiek zmądrzał
Tytuł oryginalny: A Dragon's Guide to Making Your Human Smarter
Wydawnictwo: IUVI
Liczba stron: 397

Panna Drake, smoczyca, wysyła swoją pupilkę Winnie do Akademii Springgs, czyli szkoły, która kształci ludzi i magiczne istoty, gdzie uczy się magii, ale także współpracy. Winnie już pierwszego dnia zostaje wystawiona na próbę – będzie musiała poradzić sobie z niechęcią, jaką żywi do niej krewna wroga panny Drake. Sama smoczyca ma jednak inny problem – dostaje informację, że dziadek dziewczynki nadal jej poszukuje i robi wszystko, by Winnie była z nim. Jest zdeterminowany i niebezpieczny. Co zrobi panna Drake?

Poradnik dla smoków. Co zrobić, by twój człowiek zmądrzał Laurence Yep i Joanne Ryder to druga część cyklu Poradnik dla smoków. Ponownie odwiedzamy sympatyczną parę bohaterek – Winnie i pannę Drake. Narracja podzielona została między te dwie postacie, prowadzona jest w pierwszych osobach, dlatego łatwiej zrozumieć, z czym zmaga się każda z nich, o czym myśli i jak się zachowuje.

Tym razem akcja skupia się na dwóch tematach. Pierwszym z nich jest aklimatyzacja Winnie w nowej szkole. Dziewczynka poznaje nowe osoby, ich zdolności, zaprzyjaźnia się z nimi, ale też przysparza sobie wrogów. Musi poznać zasady panujące w tym miejscu, poradzić sobie z faktem, że nie ma zdolności magicznych, wypracować zasady, na jakich będzie uczęszczać na zajęcia. Nie skarży się jednak, doskonale daje sobie radę, jest rozsądna i nie kieruje się emocjami.


Drugim wątkiem podejmowanym w powieści jest sprawa związana z dziadkiem dziewczynki. Mężczyzna chce przejąć opiekę nad wnuczką, mimo że mu na niej nie zależy. Chce mieć jedynie prawa do niej, to jest dla niego ważne. W tym celu nie zawaha się przed różnymi niegodnymi czynami. Czy pannie Drake uda się uratować Winnie przed zmianą opiekuna?

Interesujące są istoty, które przedstawiono w książce. Przede wszystkim smok, który potrafi zmieniać swoją postać, ale też potwór z Loch Ness i cała gama nowych znajomych Winnie ze szkoły. Nie zabrakło kwestii związanej z wtajemniczeniem matki dziewczynki w ten nowy, nieznany jej świat. 

Poradnik dla smoków. Co zrobić, by twój człowiek zmądrzał to ciekawa książka z elementami zaskoczenia, ciekawymi bohaterami i pomysłową fabułą. Książka skierowana jest do młodszych czytelników i na pewno przypadnie im do gustu. Zdarzają się momenty zabawne – szczególnie gdy Winnie i panna Drake występują razem – ale też pełne napięcia i akcji. Powieść nie nudzi, choć starszym może wydawać się momentami naciągana. Mimo wszystko jest niezła, w sam raz dla fanów smoków w wieku do 12-13 lat. 


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa  IUVI:

Książka do wypożyczenia w bibliotekach, sprawdź: w.bibliotece.pl

1 komentarz:

Daj znać, co sądzisz o wpisie!