Hrabia de Saint Germain, Isabel Cooper-OakleyAutor: Isabel Cooper-Oakley
Tytuł: Hrabia de Saint Germain
Tytuł oryginalny: Count of Saint-Germain
Wydawnictwo: Centrum
Liczba stron: 240

Hrabia de Saint Germain to tajemnicza postać, która nie dała się dobrze poznać ówczesnym ludziom, a i dziś niewiele o nim wiemy. Według tego, co mówił i co mówili o nim inni, był niesamowicie inteligentny, potrafił tworzyć kamienie szlachetne i znał przyszłość. Żył kilkaset lat i był znany i szanowany wśród możnych. Kim był naprawdę? Trudno powiedzieć.

Hrabia de Saint Germain Isabel Cooper-Oakley to książka, której celem jest przybliżenie postaci tytułowego mężczyzny. Autorka opierała się na dokumentach, które potwierdzały w jakiś sposób istnienie hrabiego, wiedzę czerpała z innych prac, gdzie wzmiankowano o nim.

Z książki dowiemy się m.in. skąd mógł pochodzić hrabia i czyim potomkiem mógł być. Przeczytamy też o jego znajomościach z wpływowymi i możnymi ludźmi, ogromnej wiedzy i zaufaniu, jakim obdarzano go niemal na każdym kroku. Nie zabrakło też wzmianek o jego podróżach i dokonaniach. Pojawiają się nawiązania do działalności politycznej, przepowiedni, które wygłaszał, oraz masonerii. Obraz, jaki jawi nam się po przeczytaniu tej pozycji, jest nieprawdopodobny. Hrabia okazuje się wszechstronnie uzdolnionym, wykształconym, zaradnym i przy okazji wcale nie zadufanym w sobie mężczyzną. To nieprawdopodobne, by jedna osoba mogła być aż tak barwna.

Nie jest to jednak typowa biografia. Postać jest tajemnicza, nie można o niej powiedzieć zbyt wielu pewnych rzeczy, a jednak autorka nieźle sobie radzi z odkrywaniem pewnych faktów. Niestety minusem jest fakt, że zostajemy wrzuceni od razu do tej „historii”, nie ma rysu wcześniejszego i nie zawsze czujemy się usatysfakcjonowani wiedzą, którą się nam prezentuje.


Plusem pozycji jest na pewno obszerny dział dodatków. Prezentują one nie tylko postać hrabiego, lecz także czasy i ludzi, którzy wtedy żyli. Dobrze, że umieszczono też spis pozycji, które traktują w jakiś sposób o tytułowej postaci. Dzięki nim można poszerzyć swoją wiedzę na temat hrabiego de Saint Germain. Bardzo podoba mi się również to, że w treści znajdziemy liczne cytaty. Dzięki temu mamy wplecione w treść słowa ludzi, którzy żyli w czasach hrabiego i mogli coś o nim powiedzieć.

Spodziewałam się czegoś więcej po tej pozycji – większej dociekliwości, głębszych poszukiwań. Czuję, że jedynie zarysowano tę postać, nie oddano do końca jej charakteru, a aura tajemniczości przysłoniła wszystko. Jeśli chcecie przeczytać coś krótkiego, co pozwoli wam po prostu dowiedzieć się o istnieniu hrabiego – to książka odpowiednia. Nie nastawiajcie się jednak na biografię, to raczej rozprawa sklejona z fragmentów niż dzieło prezentujące przekrojowo życie tego niezwykłego człowieka.
 

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Centrum:

wydawnictwocentrum.pl

2 komentarze:

  1. Intryguje mnie już sama postać hrabiego i tajemnica, która okrywa jego życiorys. Nie wiem czy to wystarczy, aby powieść mnie usatysfakcjonowała. Jednak myślę, że to będzie dobra lektura dla tych, którzy nie znają postaci Hrabiego de Saint Germain. Zdecydowanie zaliczam się do grona tych osób, więc myślę, że mogłabym spróbować.

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!