Jak pokochać freaka, Rebekah Cranehttp://pantomasz.pl/jak-pokochac-freaka-crane-rebekah,p456884,c
Autor: Rebekah Crane
Wydawnictwo: Feeria Young
Liczba stron: 296

Zander zostaje przez rodziców wysłana na obóz dla młodzieży z problemami. Wśród bulimiczki, anorektyczki, nałogowego kłamcy, dziewczyny z depresją czuje się nieswojo, w końcu jej nic nie jest, prawda? Na obozie poznaje uroczego Grovera, który wydaje się całkiem normalny, oraz Cassie, która jest bezlitosna dla każdego, kto próbuje się do niej zbliżyć. Czy Zander odnajdzie się w tym towarzystwie? I czy poradzi sobie ze swoimi problemami? Przecież nie trafiła w to miejsce bez powodu…

Jak pokochać freaka Rebeki Crane to powieść młodzieżowa, w której główną bohaterką i narratorką jest Zander. To nastolatka, która ma pewne problemy z własną psychiką, choć nie do końca wiemy, o co chodzi. Powoli wprowadza się nas w sytuację, która sprawiła, że dziewczyna trafiła na obóz.

Tematem głównym wcale nie jest radzenie sobie z problemem, jaki ma Zander, chociaż owszem, to też ważne. Akcja skupia się raczej na dwóch wątkach – zmianie, jaka zachodzi w dziewczynie, oraz pomocy Cassie, która jest zagubiona, zgorzkniała, nastawiona dość agresywnie do ludzi, złośliwa i przede wszystkim bardzo przerażona tym, że kolejne osoby w jej życiu ją porzucą. Zander stara się do niej dotrzeć, choć nie jest to łatwe.

Dodatkowo obserwujemy też rozwój wątku miłosnego. Zander odkrywa, że interesuje się nią chłopak, jednak nie wzdycha do niego na odległość ani nie rzuca się mu na szyję przy pierwszej okazji. Jest dość wycofana, dopiero uczy się relacji damsko-męskich. Cały wątek wypada bardzo naturalnie, nie jest sztuczny, przegadany.

Najmocniejszym punktem powieści jest jednak zmiana, jaka zachodzi w głównej bohaterce. To stopniowo zachodzący proces, który możemy obserwować na każdej stronie. Zander powoli zaczyna odkrywać przed swoimi znajomymi, a tym samym przed czytelnikami, co się stało w jej życiu, że musiała trafić pod opiekuńcze skrzydła innych osób. Fakt, że zaczyna mówić o tym, co się stało, jest dla niej najlepszą terapią. 


Jak pokochać freaka to kolejna książka młodzieżowa, która pokazuje temat młodzieżowych problemów. Tym razem jednak nie trafiamy na bohaterkę, która cierpi na rozdwojenie osobowości czy ciężką depresję. Dziewczyna nie potrafi się odnaleźć po tym, co się stało w jej życiu, i robi rzeczy, które przerażają jej rodziców. Temat problemów młodzieży jest ostatnio dość częstym motywem pojawiającym się w powieściach. Jest ważny i bardzo związany z czasami, w jakimi żyjemy, zatem dobrze, że autorzy po niego sięgają. Tym razem jednak jest on przedstawiony nieco inaczej – jakby lżej, nie na nim skupia się akcja, raczej na tematyce zaufania, przyjaźni, miłości, zmianach, poszukiwaniu własnej tożsamości.

Mimo tematu, który podjęła autorka, książka jest naprawdę ciepłą opowieścią. Nie brakuje w niej emocji, szczególnie pod koniec. Trochę szkoda, że motyw problemów zszedł na drugi plan, szczególnie w przypadku Zander, ale powieść nadrabia postacią Cassie.

Jeśli lubicie młodzieżówki, poszukajcie Jak pokochać freaka. To całkiem udana książka, z interesującą historią, niepowielająca schematów i z nieco lżejszym podejściem do tematu problemów młodych ludzi, a przy tym z uroczą, ciepłą historią relacji między pokrzywdzonymi przez los i dawne wydarzenia nastolatkami.


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości księgarni PanTomasz.pl:

www.pantomasz.pl


6 komentarzy:

 1. Tematyka jakże mi bliska. W końcu kto zrozumie Freaka jak nie inny Freak? Mam nadzieję, że odnajdę w tej pozycji to samo piękno co Ty, gdyż jestem bardzo wymagająca co do ukazywania tematyki chorób psychicznych.

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię czytać książki gdzie bohaterowie cierpią na różne choroby, czy to psychicznie, czy na tle fizycznym. Niestety chyba stawiam im za wysoko poprzeczkę bo na palcach jednej ręki mógłabym zliczyć takie pozycje które mi się podobały. Po twojej recenzji dam chyba szansę powieści France, ale mimo wszystko nie będę mieć co do niej wygórowanych oczekiwań. c:

  biblioteka-wspomnien.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam i na prawdę bardzo mi się podobała :)

  Buziaki,
  Katherine Parker - About Katherine

  OdpowiedzUsuń
 4. Hej, dzisiaj założyłam bloga o książkach. Chętnych zapraszam.
  https://ksiazkinany.blogspot.com/?m=1

  OdpowiedzUsuń
 5. Na obecny moment młodzieżówki nie są tym czego szukam ;), ale może w przyszłości zapoznam się z tą pozycją ;)

  Pozdrawiam,
  Lady Spark
  [kreatywna-alternatywa]

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!