5 książek Agathy Christie, które polecamAgatha Christie to jedna z popularniejszych autorek powieści kryminalnych. Stworzyła niezapomnianą postać Herkulesa Poirot, który rozwiązywał sprawy z właściwą sobie elegancją. Autorka ma na koncie kilkadziesiąt książek, które od początku XX wieku sprzedały się w milionach egzemplarzy, przetłumaczono je na dziesiątki języków, a do dziś wychodzą wznowienia jej powieści.
Nie od dziś wiadomo, że uwielbiam książki tej autorki. Daleko im do spektakularnych, pełnych zwrotów akcji współczesnych kryminałów, jednak zawsze zachwycają mnie rozwiązanie, relacje międzyludzkie prezentowane w powieściach i nietuzinkowi bohaterowie. Dlatego jeśli lubicie lekkie kryminały o małej liczbie stron, w sam raz na wieczór, to powinniście sięgnąć właśnie po twórczość tej autorki. Przygotowałam dla Was krótką listę powieści Christie, które mnie oczarowały.

Morderstwo w Orient Expressie
Jedna z najpopularniejszych książek Christie. Opowiada o morderstwie, jakiego dokonano w pociągu, który utknął w zaspie śnieżnej. Grono sprawców jest ograniczone, ale nikt nie pasuje w stu procentach do profilu sprawcy. Śledztwo prowadzi Poirot, który z właściwą sobie dociekliwością rozgryza pasażerów, wyszukuje dowody i łączy fakty. Kto okaże się mordercą? W tym roku powieść otrzyma kolejną ekranizację, w której zagrają m.in. Johnny Depp, Judi Dench czy Penelope Cruze.

I nie było już nikogo
Druga najbardziej znana powieść Christie, która opublikowana została pod różnymi tytułami. Na małą wyspę ściąga dziesiątka obcych sobie ludzi, których zaprosi tajemniczy gospodarz. Niestety dochodzi do zbrodni, a osoby giną w sposób wyznaczany przez kolejne wersy wiersza o Dziesięciu murzynkach. Czy sprawcą jest ktoś z zewnątrz? A może to tajemniczy właściciel stoi za morderstwami?
Zaskakująca fabuła, element grozy, tajemnica – to charakteryzuje tę powieść. Do dziś rozpala ona wyobraźnie twórców, dlatego niedawno na jej podstawie nakręcono miniserial z gwiazdorską obsadą, w której znaleźli się m.in. Aidan Turner, Charles Dance czy Sam Neill.

Noc w bibliotece
W rezydencji państwa Bantrych zostaje znalezione ciało młodej dziewczyny. Nikt nie wie, kim ona jest ani jak znalazła się w domu. Czy to młoda kochanka pana domu? W obronie  pułkownika staje nie tylko żona, lecz także Jane Marple, staruszka, która jest detektywem-amatorem. Starsza pani doskonale zna się na relacjach międzyludzkich i świetnie dedukuje.
To jedna – moim zdaniem – najlepszych powieści z panną Marple w roli detektywa. Staruszka pokazała tu analityczny umysł, świetne kojarzenie faktów i znajomość relacji międzyludzkich. Sama powieść jest bardzo tajemnicza, a zakończenie zaskakujące.

Zabójstwo Rogera Ackroyda
Lekarz James Sheppard opowiada o zabójstwie Rogera Ackroyda, u którego był tuż przed śmiercią na obiedzie. Mężczyzna otrzymał list od zmarłej znajomej, w którym ta ujawnia, że była szantażowana i przez to popełniła samobójstwo. O tym, kto ją prześladował, Ackroyd chce się dowiedzieć, czytając list w towarzystwie przyjaciela. Niestety zostaje zamordowany, nim zdąży poznać sekret zmarłej.
Powieść ta napisana została w formie pierwszoosobowej relacji Shepparda. W książce śledztwo prowadzi Poirot, jednak jest on tylko jednym z uczestników akcji. Zaskakujące zakończenie sprawiło, że powieść została uznana za jedną z najciekawszych w twórczości Christie.

Poirot wybiera się na urlop. Nie jest mu jednak dane wypocząć, ponieważ na wyspie, na której przebywa, dochodzi do morderstwa. Ofiarą staje się był aktorka, która słynęła z uwodzenia mężczyzn i nic nie robiła sobie z tego, że jest mężatką. Kto dopuścił się tej zbrodni?
W tej powieści najmocniejszym punktem jest zaskakujące rozwiązanie nawiązujące do innej zbrodni. Pomysłowe i nieprzewidywalne morderstwo sprawia, że do końca nie wiemy, kto jest winny.

Znacie którąś z nich? A może macie swój ulubiony kryminał Christie?

6 komentarzy:

 1. Z tych znam akurat I nie było już nikogo. Bardzo lubię :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dodałabym jeszcze Pięć małych świnek, ale tak to potwierdzam i również polecam! :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja uwielbiam pannę Marple. Czytałam wszystkie książki, w których to ona była główną bohaterką :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Znam "I nie było już nikogo", natomiast resztę bardzo chętnie nadrobię :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja akurat mam za sobą na razie tylko "I nie było już nikogo". Sięgając po tę historię, byłam niezwykle entuzjastycznie nastawiona i oczekiwałam efektu WOW, którego mi zabrakło...

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!