"Na ostrzu noża" Patric NessAutor: Patrick Ness
Tytuł oryginalny: The Knife of Never Letting Go
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Liczba stron: 508

http://bookmaster.com.pl/ksiazka-na,ostrzu,noza-patrick,ness-1051004.xhtml#p

Todd jest jedynym chłopcem w wiosce mężczyzn. Za miesiąc i on stanie się mężczyzną, jednak na razie jest traktowany jak dziecko, co go drażni. Na dodatek nie może ukryć swojego rozczarowania, bo cała osada słyszy nawzajem swoje myśli. Szum pozwala mieszkańcom odczytać to, o czym myślą inni mężczyźni, a nawet zwierzęta. I wszystko byłoby dobrze, gdyby Todd nie wpadł na bagnach na... ciszę. Teraz grozi mu niebezpieczeństwo i jest zmuszony uciekać z wioski. Po drodze spotyka go jednak niespodzianka – dziewczyna. Pierwsza, jaką w życiu widzi. I jej również grozi niebezpieczeństwo. Dlaczego chłopak nie może zostać wśród mężczyzn? Jaka tajemnica związana jest z jego nadchodzącymi urodzinami?

Na ostrzu noża Patricka Nessa to pierwszy tom trylogii Ruchomy Chaos. Główny bohater i narrator, Todd, to jeszcze dziecko, które musi szybko dorosnąć. Chłopak jest najmłodszym mieszkańcem wioski, wychowuje go dwóch mężczyzn, którzy przyjaźnili się z jego matką. Jest trochę porywczy, ale też odważny i ciekawski. Jego najlepszym przyjacielem jest pies, który ciągle mu towarzyszy i często denerwuje Todda. 

Główną osią powieści jest ucieczka. Gdy Todd dowiaduje się, że musi odejść z wioski dla własnego dobra, nie może zrozumieć czemu. Jednak gdy spotyka dziewczynę i widzi, że śledzą go mężczyźni z wioski, zdaje sobie sprawę, że nie wszystko jest takie, jak myślał. O co chodzi? Czemu nie wie wszystkiego?

Uciekając, Todd nie tylko lepiej poznaje świat, w którym żyje, ale też siebie. Zaczyna weryfikować wiedzę, którą zdobył przez lata życia w wiosce, podważa prawdy, które wyniósł z domu. Zdaje sobie też sprawę z tego, że nie potrafi być okrutny. Dociera do niego, że wiele jest jeszcze rzeczy, o których nie miał pojęcia. Zawsze marzył o ucieczce od Szumu, a gdy spotkał osobę, której myśli nie mógł odczytać, był nieufny i denerwował go ten stan. Todd musi nauczyć się oceniać ludzi, zrozumieć, z czym się mierzy i jakie jest jego przeznaczenie.

Na ostrzu noża to przede wszystkim akcja i wiele zaskakujących momentów. Gdy myślimy, że już udało się bohaterom umknąć, na chwilę odetchnąć, nagle wszystko się burzy i spokój gdzieś umyka. Nigdy nie możemy być pewni tego, co się wydarzy. Zwroty akcji sprawiają, że nie można oderwać się od tej lektury, a przyjemnie poprowadzona narracja tylko dodaje jej uroku. 

Sam pomysł na fabułę bardzo mi się podoba. Pomijając już akcję i jej przedstawienie, to wykreowanie świata, w którym mężczyźni słyszą wzajemnie swoje myśli, jest naprawdę interesujący i niebanalny. Ta rzeczywistość okazuje się bardziej rozbudowana, ale o tym przekonacie się, czytając książkę.

Powieść ma naprawdę ciekawy styl. Po pierwsze narracja pierwszoosobowa pozwala lepiej poznać głównego bohatera. Po drugie, Todd często zwraca się do nas, komentując pewne sprawy. W nawiasach lub osobnych zdaniach rzuca ironiczne uwagi, które nadają powieści lekkiego i zabawnego charakteru. Jest też bardzo kulturalny, nie przeklina, a gdy miał na myśli coś wulgarnego, informuje nas o tym w osobnej wypowiedzi. Dzięki takim zabiegom naprawdę dobrze czyta się tę książkę.

Na ostrzu noża to nie tylko pozycja dla młodzieży. Choć główny bohater ma zaledwie dwanaście lat, w ogóle nie da się tego odczuć, czytając książkę. Nieco starsi czytelnicy mogą tu znaleźć wiele akcji, humoru i ciekawy pomysł na historię. Książka spodoba się zarówno tym młodszym, jak i starszym. Polecam, bo warta jest uwagi.


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości BookMaster.pl księgarnia internetowa:
Księgarnia BookMaster.com.pl


7 komentarzy:

 1. Zapowiada się nieźle, jednak ja ostatnio staram się nie rozpoczynać nowych serii, bo na palcach mogę policzyć takie, które udało mi się zakończyć;p

  OdpowiedzUsuń
 2. Kurcze, kojarzę ją, a Twoja recenzja zachęca, ale ciągle nie jestem pewna, czy ta książka jest w 100% dla mnie... Nie czytuję na co dzień fantastyki i zastanawiam się, czy tutaj ten gatunek jest dominujący?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba najważniejsze jest to, jak się Todd czuje z tym, że jego życie jest kłamstwem.

   Usuń
 3. Pomysł na książkę jest oryginalny i to mi się podoba. Chętnie ją przeczytam i dowiem się więcej o losach Todda :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja tam już taka pierwszej wiosny nie jestem, ale z przyjemnością bym "Na ostrzu noża" przeczytała ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że sama mogłabym się odnaleźć w tej książce. Będę o niej pamiętać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Sam opis książki mnie zainteresował ;)

  Ostatnie dni konkursu: http://nieperfekcyjna-panienka.blogspot.com/2016/08/i-konkurs-niewidzialne-granice.html

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!