"Powrót na ziemię" Kass MorganAutor: Kass Morgan
Tytuł oryginalny: The 100. Homecoming
Wydawnictwo: Bukowy Las
Liczba stron: 288

http://www.taniaksiazka.pl/powrot-na-ziemie-cykl-misja-100-kass-morgan-p-770154.html

Grupa kolonistów, który zostali zesłani na ziemię w ramach kary za przestępstwa popełnione w kosmosie, widzi, że zbliżają się do nich nowe lądowniki. Niestety, statki się rozbijają, a młodzież rusza na pomoc ocalałym. Okazuje się, że nowi koloniści wyruszyli na ziemię w pośpiechu, spanikowani, przerażeni stanem statku, na którym do tej pory żyli. Młodzież musi pokazać im, jak przeżyć. Clarke opatruje rannych, Wells stara się przewodzić wszystkim, tymczasem Bellamy... ukrywa się. Jego życie jest zagrożone, dlatego wraz z przyjaciółmi musi podjąć pewne kroki, które pozwolą mu przetrwać.

Powrót na ziemię to trzecia część cyklu Misja 100 Kass Morgan. Powieść skupia się na kilku bohaterach i opowiada historię kilkutorowo. Narrator trzecioosobowy pokazuje nam, co robią Clarke, Wells, Bellamy i Glass, głównie skupiając się na scenach, gdzie ta czwórka działa osobno. 

Po tym, jak młodzi koloniści przyzwyczaili się do życia na ziemi, docierają do nich nowi ludzie i wszystko się zmienia. Okazuje się, że „swoi” wcale nie zawsze są dobrzy, a „obcy” to niekoniecznie dzikusy, które chcą ich zabić. Komu zatem ufać? Jak działać? Czy zasady, które wypracowano w kosmosie mają rację bytu na ziemi?

Młodzi bohaterowie nie czują się dobrze w nowych warunkach – ratowanie ludzi, martwienie się o zapasy, budowanie nowych domów – tym muszą się teraz zajmować, a nie mają wsparcia od starszych. Spory o władzę, niebezpieczeństwo, współpraca z ziemianami, ale też zaufanie, miłość i przyjaźń – to wszystko przeplata się w tej części, sprawiając, że nie możemy być pewni tego, co za chwilę się wydarzy. Jest jeszcze nadzieja – zarówno młodych przestępców, że w lądownikach znają swoich bliskich, jak również na to, że uda się wszystkim wypracować jakieś wspólne zasady działania i przeżycia.

Powrót na ziemię to przyjemna kontynuacja poprzednich części. Nie brakuje elementów zaskoczenia, ale też szczęśliwych chwil. Ponownie dostajemy nie tylko obraz tego, co dzieje się na ziemi, lecz także retrospekcje z życia w kosmosie. Dopełnia to całości historii i sprawia, że lepiej rozumiemy działania postaci.

Jeśli chodzi o bohaterów, to możemy zobaczyć, jak się zmienili. Clarke dojrzała, wie, co dla niej ważne – dba o pacjentów, ale też o przyjaciół. Bellamy z samolubnego chłopaka staje się mężczyzną, który przejmuje się losem innych. Wells nie chce władzy, ale zdaje sobie sprawę, że tylko on jest w stanie poprowadzić ludzi i zapewnić im warunki do przeżycia. Glass natomiast czuje się zagubiona i nie wie, co robić, z kim się trzymać. Musi poradzić sobie z nową sytuacją i podjąć trudne decyzje.

Jeżeli czytaliście poprzednie części cyklu Misja 100, na pewno sięgniecie i po tę. Warto zobaczyć, jak potoczyły się wątki rozpoczęte w poprzednich tomach. Jeśli jeszcze nie znacie tej serii, polecam. Jest zupełnie inna niż serial, trochę mniej mroczna, lżejsza. Typowa powieść dla młodzieży – dystopia z wątkami miłosnymi. 


Opisywana książka należy do kategorii Bestsellery Księgarni Tania Książka:
taniaksiazka.pl


4 komentarze:

 1. Serii nie znałam, a brzmi dość ciekawie ;)
  Zapraszam na Book Tour http://justboooks.blogspot.com/2016/09/book-tour-z-poaczeni-uwolnij-mnie.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrze, że kontynuacja jest udana. Nie pojawiło się dzięki temu żadne rozczarowanie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba jednak nie dla mnie. Młodzież ze mnie żadna, dystopie to nie mój świat. Jakoś nie potrafię się odnaleźć w takiej tematyce.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja w ogóle tej serii nie znam, ale przyznam się, że z ciekawości zapoznałabym się z nią ;)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!