"Sułtanka Kosem. W haremie" Demet AltınyeleklioğluTytuł oryginalny: Kara Kraliçe Kösem
Wydawnictwo: Wielka Litera
Liczba stron: 488

http://www.taniaksiazka.pl/sultanka-kosem-ksiega-1-w-haremie-demet-altinyeleklioglu-p-686510.html

Anastazja, młoda dziewczyna z greckiej wyspy, trafia do niewoli wraz z innymi kobietami. Gdy zostaje oddana jako służąca panu Ibrahimowi, przytrafia jej się dziwna rzecz. Żebrak spotkany na mieście oznajmia, że będzie królową. Dziewczyna nie chce mu uwierzyć – ona? Służąca? Dopiero, gdy jej pan odsyła ją na dwór sułtana, Anastazja zaczyna zastanawiać się nad tymi słowami. Nowy sułtan pojął za żonę kobietę, która nie darzy dziewczyny sympatią, lecz Anastazja się nie zniechęca. Robi, co do niej należy, i stawia na swoim. Czy pozna sułtana? Jakie będą jej dalsze losy?

Sułtanka Kosem. W haremie Demet Altınyeleklioğlu to książka osadzona na początku XVII wieku. Główną postacią jest młoda dziewczyna, Anastazja, jednak nie tylko jej losy możemy śledzić na kartach powieści. Narrator ukazuje też działania innych osób, dając czytelnikowi obraz sułtańskiego dworu.

Główna bohaterka jest młodą dziewczyną, bardzo niepokorną i nieokrzesaną. Nie jest dzikuską, ale nie potrafi się zachować w towarzystwie – odzywa się bez pozwolenia, co gorszy innych. Nie zważa na to, że swoim zachowaniem może przysporzyć sobie problemów i narobić wrogów. Na dodatek jest też bardzo zadufana w sobie – po tym, jak żebrak nazwał ją królową, sama zaczyna się tak nazywać, choć głównie w myślach.

Bardzo silnym wątkiem w powieści są intrygi. Władza napędza działania wielu ludzi. Spiski, zdrady, zamachy na życie sułtańskiej rodziny to norma. Kto inny sprawuje władzę, a kto inny pociąga za sznurki i robi wszystko, by jego życie było jak najwygodniejsze. Tu nawet nieodpowiednie spojrzenie może zaważyć na czyimś istnieniu i pozycji.

Ciekawe jest też spojrzenie na kobiety. Owszem, nie miały one takiej władzy, jak mężczyźni, lecz nie oznaczało to, że jej nie pragnęły. Spory o to, kto jest ważniejszy w życiu sułtana i kto faktycznie może się mianować lepszym tytułem, były na porządku dziennym. Wiele intryg snuły właśnie kobiety. Okazuje się, że to bezlitosne i podstępne postaci, które nieraz mogą czytelnika zaskoczyć.

W książce nie ma zbyt wielu zwrotów akcji, ale spiski podgrzewają atmosferę. To zaskakujące, jak wiele może się dziać na sułtańskim dworze. Tu nikt nie może czuć się bezpiecznie – ani kobiety, ani dzieci. Wszyscy uwikłani się w jakieś tajemnicze sprawy, które pewnego dnia mogą ujrzeć światło dzienne.

I choć sam pomysł jest ciekawy, to nie poczułam klimatu imperium osmańskiego, a główna bohaterka nieco mnie irytowała swoją próżnością. Coś tu nie zagrało – owszem, Anastazja to młoda dziewczyna i może to stąd jej zachowanie, ale momentami nie mogłam jej znieść. Na dodatek czasem gubiłam się w tym kto z kim i dlaczego, ponieważ imiona i tytuły nie były dla mnie jasne, a i sam fakt, że Anastazja myliła króla z sułtanem, pochodziła z innej kultury, robił swoje – czasem jej myśli i słowa sprawiały, że tylko bardziej się we wszystkim plątałam.

Jeśli lubicie seriale tureckie, które teraz są naprawdę modne, na pewno sięgniecie i po książkę. Na podstawie Sułtanki Kosem nakręcono bowiem obraz telewizyjny, który uwielbiają miliony. Czego się jednak spodziewać po lekturze? Na pewno zaskakujących scen z kobietami w roli głównej i bohaterki, która nie za bardzo może wam przypaść do gustu. Warto jednak zobaczyć, jak ta historia wygląda na papierze i porównać ją z serialem.


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości Księgarni Tania Książka:
taniaksiazka.pl


4 komentarze:

 1. Brzmi ciekawi ;)

  Mój blog przeszedł przemianę, zapraszam: http://justboooks.blogspot.com/2016/09/zaminy-zmiany-zmiany.html Czekam na Twoją opinię o tym.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kojarzy mi się z tym serialem "wspaniałe stulecie" :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Głowna bohaterka przpomina mi mnie, jednakże pomimo tego treść mnie nie zachęca, gdyż na co dzien stronie od takich książek. Tym razem soie odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mojej mamie by z pewnością przypadła do gustu, ogląda ten serial...

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!