"Atlas Śródziemia" Karen Wynn FonstadAutor: Karen Wynn Fonstad
Tytuł: Tolkien
Wydawnictwo: Amber
Liczba stron: 278

http://bookmaster.com.pl/ksiazka-atlas,srodziemia-karen,wynn,fonstad-1518963.xhtmlJ.R.R. Tolkien to jeden z najbardziej znanych na świecie twórców fantastyki. Jego dzieła jak Władca Pierścieni czy Hobbit do dziś podbijają serca czytelników w różnym wieku. Nie dziwi więc, że wciąż powstają dzieła, które bazują na świecie stworzonym przez Tolkiena.

Atlas Śródziemia Karen Wynn Fonstad pokazuje rzeczywistość wykreowaną przez autora Hobbita. Najważniejsze są krainy, wyspy, lądy, grody, które wymyślił Tolkien. Z ogromną pieczołowitością opisano tutaj, jak wyglądają i z którego z utworów się o nich dowiadujemy. Nie jest to suchy opis, to wędrówka po dziełach Tolkiena, która fascynuje i zachwyca. Miejsca posiadają historię swojego stworzenia i wydarzeń, które tu się wydarzyły. 

Pozycję podzielono na Ery, zgodnie z tym, co przekazywał Tolkien. Pokazano też miejsca z Hobbita i Władcy Pierścieni. Dzieje krain zaprezentowano na podstawie wydarzeń i osób, które znamy z opowieści Tolkiena. Atlas zawiera opis terytorium wzbogacony o mapy. Są szczegółowe i dotyczą królestw, wędrówek czy bitw, które się rozegrały w dziełach Tolkiena.

Co ciekawe, autorka wspomina o mapach, które wcześniej powstawały na potrzeby konkretnych dzieł Tolkiena i różnicach, które są widoczne w ich szkicach. Dodatkowo wspomina się o różnicach w toku opowieści Władcy Pierścieni i Hobbita, ponieważ niektóre fragmenty dotyczące opisu świata nie są jednakowe w tych dziełach. To niesamowite, że na podstawie części tekstu oblicza się nawet porę roku i możliwe kwitnące rośliny na tym terenie czy czas i odległość przebytych w powieściach tras.

Geografia nie jest tu jednak najważniejsza. Owszem, na tym skupia się Atlas Śródziemia, ale to też doskonała wycieczka po wszystkim, co stworzył Tolkien. To pigułka na temat wędrówek, wydarzeń, postaci i dziejów Śródziemia. Czyta się to niemal jak powieść, doskonale wykreowaną, dobrze opisaną i przemyślaną. Trudno jest na pewno zebrać informacje na temat tak rozległy, jak świat wykreowany przez Tolkiena, ale autorce się udało. Jej książka jest szczegółowa i ciekawa. Pomysł na jej stworzenie był strzałem w dziesiątkę i na pewno jest to pozycja, którą powinien mieć każdy z fanów Tolkiena.

Atlas Śródziemia to niesamowita książka – fascynująca, ciekawa, dokładna. Dowiedziałam się z niej wielu nowych rzeczy, ale też usystematyzowałam swoją dotychczasową wiedzę. Nieraz będę jeszcze do niej wracać, bo to przydatna pozycja, której jedna lektura nie wystarcza. Na pewno kolejnym razem dowiem się znowu czegoś nowego. Jeśli lubicie Tolkiena i chcecie przypomnieć sobie jakieś szczegóły albo sprawdzić, czy zamysł autora jest zgodny z waszym wyobrażeniem, polecam!


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości BookMaster.pl księgarnia internetowa:
Księgarnia BookMaster.com.pl


4 komentarze:

 1. Miałam kiedyś - niestety, musiałam sprzedać - i uważam, że to naprawdę świetna pozycja, którą każdy tolkienista może wykorzystywać do uzupełniania swojej wiedzy. Dedykacja, z jaką stworzono tę książkę i zawarte w niej mapy widoczna jest na każdej stronie. Z drugiej strony osoba dopiero zaczynająca przygodę z Ardą znajdzie tu wiele przydatnych infotmacji.
  Jeżeli możecie dopaść - dopadajcie! :3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się. Ja byłam zaskoczona tym, że jest to taka kopalnia wiedzy!

   Usuń
  2. Hehe, szczególnie mapy bitew i lokacji mi się podobały - np. mapa Rivendell.

   Usuń
 2. Mnie w te wakacje czeka nadrobienie cyklu, więc "Atlas..." przyda się już po lekturze. Mam szczerą nadzieję, że zostanę zapaloną tolkienistką i że podobnie jak "Hobbit", "Władca pierścieni" (w wersji książkowej) mnie oczaruje.

  Pozdrawiam,
  http://faaantasyworld.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!