"Przeklęta" Iga WiśniewskaAutor: Iga Wiśniewska
Tytuł: Przeklęta
Wydawnictwo: Lucky
Liczba stron: 320

Miriam jest tłumaczką, jednak to nie jest jej jedyne zajęcie. Do kobiety zgłasza się władca zmiennokształtnych, tajemniczej grupy, której członkowie potrafią zmieniać postać na zwierzęcą. Okazuje się, że te silne istoty, które do tej pory były bezpieczne, ktoś zaczyna atakować. Miriam ma pomóc Davidowi w odkryciu, kim lub czym jest sprawca tego zamieszania. Czasu jest jednak coraz mniej – niebezpieczeństwo czyha na każdym kroku, a morderca robi się coraz bardziej bezczelny. Na szczęście kobieta ma do pomocy zakręconego naukowca, sympatycznego współpracownika i przyjaciółkę medium. No i oczywiście Davida i jego grupę. Czy uda im się zapobiec kolejnym napadom?

Przeklęta Igi Wiśniewskiej to powieść, w której mamy kilku bohaterów i kilku narratorów. Poszczególne osoby otrzymują podrozdziały tytułowane swoim imieniem i opowiadają historię swoimi oczami. Dzięki temu możemy lepiej ich poznać – zobaczyć, o czym myślą, jak reagują na wydarzenia i czym zajmują się poza tajemniczym wydarzeniem.

Główną bohaterką jest Miriam – młoda kobieta, często ironiczna, bardzo inteligentna i odważna. Nie brakuje jej ikry, jest wyrazista i zapada w pamięć. Nie jest jednak zwyczajną kobietą – ma swoje tajemnice, które poznajemy w trakcie czytania powieści.

Głównym tematem książki jest sprawa napadów na zmiennokształtnych. Bohaterowie próbują dojść, kto za tym stoi i czego ta istota chce. Niczym detektywi odkrywają kolejne ślady, natrafiają na nowe tropy i stawiają czoła niebezpieczeństwom, które spotykają na swej drodze. Poza tym są jeszcze wątki poboczne, które doskonale uzupełniają główny temat powieści. Mamy sprawy uczuciowe, są też przyjaźnie i wątki z przeszłości. Ciekawie wygląda pomysł na zmiennokształtnych. Motywów fantastycznych zresztą w powieści nie brakuje. Sam morderca jest tu dość tajemniczą i paranormalną postacią, ale również bohaterowie mają swoje tajemnicze zdolności, które zaskakują czytelnika.
Przeklęta napisana jest w całkiem przyzwoitym stylu. Każdy z bohaterów ma swój indywidualny rys, co odkryłam z przyjemnością. Nie chodzi tu o styl mówienia, ale charaktery, którymi obdarowała ich autorka. Są wyraziści i różnorodni, dlatego tak dobrze się to czyta. Pomysł na fabułę jest oryginalny i dobrze przemyślany. Powieść nie jest przegadana, ale ma też kilka wątków pobocznych, które mogą zaciekawić czytelnika. 

Interesujące jest też tło wydarzeń. Autorka pokusiła się o stworzenie własnego świata, w którym wspólnie egzystują ludzie i istoty paranormalne. Nie jest on przekombinowany, co pozwala z łatwością wyobrazić sobie, że historia dzieje się tuż obok nas. 

Przeklęta to ciekawa powieść fantastyczna. Podoba mi się, że tak młoda autorka, jaką jest Iga Wiśniewska, nie bała się sięgnąć po ten gatunek. Stworzyła coś nowego, z pomysłem, więc jeśli szukacie przyzwoitej fantastyki w polskim wykonaniu, zachęcam.

Za egzemplarz dziękuję autorce, Idze Wiśniewskiej.

5 komentarzy:

 1. Wygląda dość ciekawie, ale na razie sobię odpuszczę, moja lista "do czytania" sięga niebio

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem już po lekturze i książka mnie wciągnęła. Niebawem moja recenzja.

  OdpowiedzUsuń
 3. Okładka intryguje, a wszystkie kolejne recenzje naprawdę potrafią zainteresować. Chętnie tą powieść przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie oczarowała :) Polską fantastykę poznaję, ale ta wyróżnia się na tle nawet tych zagranicznych, świetna ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!