"Fobos" Victor DixenAutor: Victor Dixen
Tytuł: Fobos
Tytuł oryginalny: Phobos
Wydawnictwo: Moondrive
Liczba stron: 456

BookMaster.pl

Leonor jest jedną z dziewczyn wybranych do kosmicznej misji. Razem z pięcioma koleżankami i sześcioma nieznanymi im chłopakami mają polecieć na Marsa i tam założyć kolonię. Najpierw jednak muszą zdecydować, z kim wezmą ślub. Kapsuły dziewczyn i chłopców są oddzielone, ale mogą się oni spotykać... na sześć minut. Na zasadzie szybkich randek kosmonauci spotykają się raz na sześć dni z płcią przeciwną. Poznają się, rozmawiają, oceniają, a wszystko to z dala od reszty załogi za to pod czujnym okiem kamer. Program Genesis jest bowiem wyjątkowym reality show, które transmitowane jest na całym świecie przez 24 godziny na dobę. Czy jednak ta medialna otoczka nie jest tylko zasłoną dymną przed czymś większym? Jak młodzi ludzie poradzą sobie w kosmosie? Kogo wybierze Leonor? Jak dogada się z koleżankami?

Fobos Victora Dixena to powieść młodzieżowa, której główną bohaterką i narratorką przez większość tekstu jest Leonor. Pojawia się też trzecioosobowy narrator, który relacjonuje to, co niewidoczne dla dziewczyny – to, co dzieje się na ziemi. Czytelnik może też dowiedzieć się, jak wyglądają randki innych dziewczyn, ponieważ część tekstu wygląda jak transkrypcja programu telewizyjnego – łącznie z zapisem ruchu kamer, kadrów, zachowań uczestników. 

Leonor i reszta załogi mają jedną cechę wspólną – przeszłość, za którą nie będą tęsknić. To osieroceni młodzi ludzie, inteligentni i przeszkoleni, by przeżyć w kosmosie. Leonor ma artystyczną duszę, zasady, które nie wszyscy akceptują, i... wątpliwości. Coś nie daje jej spokoju. Ale co może ją lepszego czekać na ziemi?

Głównym wątkiem powieści jest lot na Marsa i reality show, które zbudowano na tej podstawie. Dziewczyny i chłopcy poznają swoich przyszłych mężów i żony tylko na sześciominutowych randkach. Rywalizacja jest zacięta – każdy chce mieć inteligentnego, zabawnego, miłego i pięknego partnera. Nie można też zapominać o codziennych obowiązkach na statku kosmicznym. A to wszystko pod okiem całego świata.

Poza planem kosmicznym mamy też opisane wydarzenia rozgrywające się na ziemi. Towarzyszymy młodemu chłopakowi, który ma żal do ojca, że ten nie wsparł jego kandydatury w wyprawie na Marsa. Co odkryje rozżalony młodzieniec? Z drugiej strony możemy czytać o tym, co dzieje się w NASA – jakie tajemnice skrywają osoby związane z programem Genesis? Co jest wyreżyserowane, a co nie?

Mocną stroną książki jest fabuła – niebanalna, oryginalna, ciekawa. Wciąga od pierwszej strony. Pomysł na szybkie randki w kosmosie jest genialny. Czytelnik w pewnym momencie zaczyna zdawać sobie sprawę, że zachowuje się jak widz reality show – śledzi losy bohaterów, kibicuje im, poznaje, faworyzuje. Chcemy dowiedzieć się jak najwięcej.

Powieść jest bardzo dobrze napisana. Styl autora jest przyjemny – potrafi stworzyć plastyczne opisy, ciekawe postacie i interesujące dialogi, nie zanudzając przy tym czytelnika. Tekst się nie dłuży, wręcz przeciwnie – z trudem zorientowałam się, że zbliżam się do końca. 

Tekst uzupełniono kilkoma rycinami. Dzięki nim czytelnik może zrozumieć, jak wyglądał lot czy kapsuły kosmonautów. Ułatwia to czytanie i jest miłym dodatkiem do lektury.

Fobos to świetna książka młodzieżowa. Nieprzekombinowana, oryginalna i wciągająca. Nie mogłam się od niej oderwać. Bawiłam się przy niej za to doskonale, a połknęłam ją w jedną noc. Fabuła jest moim zdaniem strzałem w dziesiątkę. Koniecznie poszukajcie, jeśli lubicie powieści młodzieżowe!


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości Księgarni BookMaster:

Księgarnia BookMaster.com.pl


6 komentarzy:

 1. Jakoś do mnie nie przemawia ta książka. Zresztą mam teraz tyle do czytania, że nie wiem gdzie włożyć ręce, a gdzie nogi :)

  Pozdrawiam,
  Czytaninka

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam pewne obawy, ale właśnie rozpoczynam lekturę - zobaczymy, czy się nie zawiodę ;)

  Bookeaterreality

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam ten tytuł i wkrótce się za niego zabieram ;) Uwielbiam takie opowieści z okazją rozgrywającą się w kosmosie ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Cieszę się, że na dniach będę mogła już przeczytać, bo tylko czeka na swoją kolej na półce :D
  Pozdrawiam serdecznie ;*
  Sylwia
  http://ravenstarkbooks.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Te reality show w kosmosie ujęło moje serce, zdecydowanie zaskoczyła mnie i długo pozostanie w mojej pamięci, czekam z niecierpliwością na kolejny tom :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Widziałam zapowiedzi tej książki, ale jakoś niespecjalnie interesowałam się nią. Po okładce domyślałam się, że coś związanego z kosmosem, a Twoja recenzja jest pierwszą, którą czytam i... tego się nie spodziewałam :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!