"Alive. Żywi" Scott SiglerAutor: Scott Sigler
Tytuł: Alive. Żywi
Tytuł oryginalny: Alive
Wydawnictwo: Feeria Young
Liczba stron: 404

http://wydawnictwofeeria.pl/pl/ksiazka/alive-zywi
Em budzi się w swoje urodziny i odkrywa, że jest w trumnie. Za wszelką cenę chce się z niej wydostać. Gdy jej się w końcu udaje, okrywa, że nie ona jedna została zamknięta, a wszystkie osoby, które są w tym samym pomieszczeniu, też mają dziś urodziny. Niestety, nikt nic nie pamięta – ani jak się nazywają, ani kim są, kim byli i jak się tu znaleźli. Ruszają w drogę po pustych korytarzach, szukając wyjścia z tego dziwnego miejsca i odpowiedzi na dręczące ich pytania.

Alive. Żywi Scotta Siglera to pierwszy tom trylogii Generacje. Narratorką powieści jest Em, dziewczyna, która budzi się w swoje dwunaste urodziny w trumnie i odkrywa, że nie wie, kim jest. Na dodatek okazuje się, że nie wygląda na dwunastolatkę, lecz na młodą dziewczynę około dwudziestki. Jednak nie wygląd jest teraz jej problemem tylko to, jak wydostać się z tego dziwnego miejsca.

Można uznać, że głównym wątkiem w powieści jest podróż, którą odbywają bohaterowie. Jednak to nie wszystko. Równie ważne jak wydostanie się z tego miejsca jest poznawanie sekretów z nim związanych i nauka zasad w nim panujących. Poza tym bohaterowie uczą się o sobie samych i innych ludziach wielu rzeczy. Można powiedzieć, że startują z czystą kartą i od nich tylko zależy, jak ją wypełnią.

Momentami miałam wrażenie, że autor pokazuje losy bohaterów na zasadzie dziejów ludzkości. Mamy brutalność, rządzę władzy, rodzącą się demokrację, ale też dyktaturę, narodziny wierzeń religijnych i fanatyzm z nimi związany. Wiele jest wątków, które mogłyby tę tezę potwierdzić, ale autor prosił o niespojlerowanie, dlatego na tym poprzestanę.


Sama historia przedstawiona w powieści jest oryginalna i ciekawa. Pomysł jest interesujący, całkiem nowy i przedstawiony w taki sposób, że nie można się oderwać. Warunki, w jakich przyszło „żyć” bohaterom, są surowe, niebezpieczeństwo czyha na każdym kroku, nie wiadomo, co pojawi się za rogiem. Poza tym sami ludzie sprawiają, że czytelnik nie wie, czego się spodziewać. 

Alive. Żywi to bardzo dobra lektura, która pokazuje m.in. znaczenie przywódcy, zmaganie się z odpowiedzialnością, chęć przewodnictwa, walkę z niepewnością. Ale to też książka, która przedstawia walkę z zastanym systemem, ogrom cierpienia, jaki spotkał ludzi w tym miejscu, i dostosowanie się do surowych warunków. Zaskakujące są zachowania ludzi, dziwne jest miejsce, w którym się znajdują, ale najbardziej zastanawiające jest to, jak rozwiąże się ta sprawa. To dobra powieść młodzieżowa, która nie powiela schematów, a daje nam całkiem nowy, dobrze wymyślony świat. Sięgnijcie, bo warto.


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa  Feeria Young:


7 komentarzy:

 1. Wpisuję na moją listę :) Przeczytam na pewno!

  OdpowiedzUsuń
 2. Strasznie mnie ona ciekawi, muszę się kiedyś za nią zabrać ;)

  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakoś ta książka nie za bardzo mnie do siebie przyciąga. Myślę, że jeszcze trochę z nią poczekam. Nie wykluczam, że kiedyś ją przeczytam, jednak jak na razie mówię nie :)
  Pozdrawiam!
  Katherine Parker - About Katherine

  OdpowiedzUsuń
 4. Już tyle dobrych opinii o tej książce słyszałam, że muszę się w końcu na nią skusić i ja! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Po tej recenzji wiem, że książka jest dla mnie. Będę musiała zacisnąć pasa i kupić ją.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem świeżo po lekturze i muszę przyznać, że książka nie wywarła na mnie tak pozytywnego wrażenia (jak chociażby na Tobie). Moim zdaniem była bardzo nierówna. Z jednej strony inteligentna i z wieloma przesłaniami, a z drugiej chwilami głupia jak but. Ostatecznie Alive wypada w moich oczach dość przeciętnie :)
  http://mybooktown.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!